All in One SEO Pack mi? Yoast SEO mu?
2017 Oca 22 By Ege 6 comment

Merhaba WP Şefi takipçileri, WordPress’in var oluşundan beri süre gelen bir soru var. All in One SEO Pack mi? Yoast SEO mu? İşte burada sizlere bunun cevabını vereceğiz. Kesinlikle eklentileri kötüleme amaçlı bir yazı değildir.

Her eklentinin kendisini diğerlerinden farklı yapan özellikleri mevcut. Birisi daha kolay diğeri daha zor, birisi A özelliğine sahip diğeri B özelliğine. Ama benim şahsi düşünceme göre SEO eklentilerini kullanmadan bile WordPress sitenizi üst sıralara çekebilirsiniz. Biz WP Şefi olarak All in One SEO Pack kullanıyoruz. Ama bu Yoast SEO’yu tavsiye etmediğimiz anlamına gelmez.

all-in-seo-pack-logoŞimdi All in One SEO eklentisinin özelliklerine bakacak olursak Yoast ile çok benzerler.

 • Sosyal Meta ayarları
 • Sitemap özelliği
 • Başlık-açıklama-etiket özellikleri
 • Firma/kişi post meta kartları
 • Başlık biçimi ayarlama
 • No-index özellikleri

Bunlar alışagelmiş özelliklerdir ama bunları stabil sunabilen ve ücretsiz olan iki eklentiyi konu aldık.

yoast-seo-logoYoast SEO özelliklerini yazmak istiyorum ama All in One SEO ile aynılarını yazacağım.

 • Sosyal Meta ayarları
 • Sitemap özelliği
 • Başlık-açıklama-etiket özellikleri
 • Firma/kişi post meta kartları
 • Başlık biçimi ayarlama
 • No-index özellikleri
 • AMP özelliği
 • Makale-sayfa SEO uygunluk kontrolü

Evet Yoast’ı farklı yapan şeylerden biri AMP özelliğidir, AMP’ye uygun sayfalar oluşturduğunuz zaman bunlara uygun desteği sunabilen, şuanlık tek SEO eklentisi. Bu özelliğin yakında All in SEO’ya geleceğinden eminim. All in One SEO Pack artık AMP özelliği sunuyor. Bir diğeri ise Makale-sayfa SEO uygunluk kontrolü özelliğinin doğruluğu SEO uzmanları tarafından tartışılsa bile içeriğinizin hem Google için hemde ziyaretçiniz için yazmanız için bilgiler veren bir özelliktir.

Ben buradan sonra kendi düşüncelerimi yazıyorum, bu sitede Yoast SEO kullanmıyor olmamın sebebi P3 (Plugin Performance Profiler) adlı eklentinin daha öncesinde siteye en çok yük bindiren eklentinin Yoast olduğunu söylemesiydi. Kaldı ki çok haklı, bu sitede Yoast ve All in One SEO denemiş olduğum için söylüyorum, Yoast SEO gerçekten siteye çok fazla sorgu ekliyor bu yüzden site çok yavaş açılıyor. WP Şefi olarak GTmetrix adlı sitede:

gtmetrix

Bu skoru yapmamızı sağlayan şey All in One SEO’dur. Yoast SEO eklentisinde Page Details kısmındaki Requests sayısı 73 olduğu için yüklenme süresi 3.7s olmuştu.

Karar sizin ama AMP Özelliği‘nin yakın zamanda All in One SEO’ya geleceğinden eminim.

 

6 thoughts on “All in One SEO Pack mi? Yoast SEO mu?

 1. İncelemenizde de görüldüğü gibi bende özellik bakımından kesinlikle Yoast’ı öneririm, ama kaynak kullanımı ve açılış süreniz çok çok önemli ise All in SEO’da bir tercih olabilir. Yapısı bakımından Yoast, All in SEO’a göre biraz daha fazla kaynak kullanmaktadır 🙂

  1. Ben siteyi açtığım ilk zamandan beri optimizasyonunu iyi yapmakla uğraşıyorum. Uygun temayı bulmak vs. daha sonra optimize etmek baya vaktimi aldı 😀 O yüzden bunları çöpe atmamak adına All in One SEO 😀

 2. Gerek arayüzünün kullanışlı olması, gerekse istediğim tüm ayarları hızlı bi şekilde yapabiliyor olmamdan dolayı tüm sitelerimde AIO kullanıyorum.

 3. Her zaman yüklerken acaba hangisi demişimdir, bazen ikisini de yükledim ama hala karar veremiyorum hangisi diye 😀

  1. Son dönemlerde Yoast ücretsiz kullanıcılara bir çok özelliğini kapattı. Şuan en iyisi All in One SEO gözüküyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir