Arama Motoru Optimizasyonu
Trend

Backlink Nedir? Bedava Backlink Veren Siteler 2020-2021

Arama motorlarında hızlı bir şekilde yükselmek istiyorsanız doğru adrestesiniz. Backlink bir SEO kriteridir. Backlink hakkında bilmeniz gereken her şeyi Sizin için yazdık…

Backlink Nedir?

Backlink: Bir sitenin diğer siteyi kaynak göstermesine denir.

Backlinkler Arama motorları tarafından dikkate alınan bağlantı türleridir. Bu bağlantıların kaliteli olması, SEO için bir sıralama kriteridir. Ne kadar kaliteli platformlardan backlink alırsanız, arama motorlarının gözünde o kadar hızlı yükselirsiniz.

Backlink Nedir

Yanlış ve spam sitelerden alınan backlinklerin bir faydası yoktur. Aksine zaman kaybına neden olur. Herkesin backlink alabileceği platformlardan aldığınız linklerin arama motorları bünyesinde katkısı hiç yok denecek kadar azdır. Domain otoritesi bakımından değerli olan facebook, instagram, twitter gibi platformlardan alacağınız backlinkler buna örnektir. Çünkü herkes bu platformlara üye olarak sitelerine link çıkışı yapabilir. Önemli olan link çıkışının kolay yapılmadığı değerli sitelerden backlink alabilmektir.

Backlink Türleri

Backlink Türleri

Backlinkler nofollow ve dofollow olmak üzere ikiye ayrılır. Şimdi bu iki tür backlinki inceleyelim.

Nofollow Backlink 

Nofollow, Google tarafından geliştirilmiş link aktarım şeklini belirten değişkendir. Sürekli gelişmekte ve değişmekte olan Google algoritmaları nedeniyle NoFollow değeri de zaman içerisinde değişmiştir. Nofollow link; Sayfanızda bulunan puanın link verdiğiniz bir başka sayfaya aktarılmasını engeller. Bu sayede sayfanızın gücünü korumuş olursunuz.

DoFollow Backlink

2005 yılında Google tarafından tanıtımı yapılan dofollow backlink okuyucuların bir yazıda veya bir sayfada verilen bağlantıyı takip ederek linkteki siteye gitmesi olarak tanımlayabiliriz. Sitenize alacağınız DoFollow backlinkler, nofollow backlinklere oranla arama motorları gözünde daha hızlı bir yükseliş sağlar. Arama motoru örümcekleri dofollow baclink verilen sayfayı taramaya geldiğinde, önerilen linkteki siteye atlayarak tarama gerçekleştirir. Buda dofollow backlink alan sitelerin daha hızlı indexlenmesini sağlar.

DoFollow ve NoFollow Bağlantı Kullanımı

Bu bağlantıların kullanımı şu şekildedir:

Dofollow Bağlantı Kullanımı Örnek:

<a href=”www.wpsefi.com” rel=”dofollow”>Wp Şefi</a>

NoFollow Bağlantı Kullanımı Örnek:

<a href=”www.wpsefi.com” rel=”nofollow”>Wp Şefi</a>

Backlink Türleri

Üretmiş olduğunuz içerikte yönlendirme yaptığınız zaman karşı tarafı arama motorlarının gözünde yükseltmek için dofollow, değer kazanmadan yönlendirmek isterseniz nofollow bağlantı kullanabilirsiniz.

Eğer Web sitenize backlink paket alım işlemi yapacaksanız tüm bağlantıların dofollow olması doğallık açısından uygun olmayacağı için, nofollow bağlantı türlerine de sahip olmalısınız.

Backlinkler Zararlı mı?

Bu bir çok Webmasterın kafasını kurcalayan bir sorudur. Öncellikle baclink alımı yapılırken doğal olunmalıdır. Örneğin 1 aylık yeni açılmış bir sitenin 200 adet footer backlinke sahip olması ne kadar doğal olabilir ki? Bunun için yeni açılmış sitelerin aşırı derecede backlink kasması faydadan çok zarar sağlayabilir. Edu ve Gov uzantılı sitelerden alınan backlinkler kesinlikle doğal değildir. Arama motorları yorum kısmından alınan backlinkleri algılayabilecek kadar gelişmiştir. Çevrenizde ve bir çok platformda edu ve gov backlink paketlerin satıldığını görebilirsiniz. Bu backlinkler genellikle yorum kısmından sitenize verilen bağlantı türlerinden oluşur. Bir çok SEO uzmanı tarafından bu bağlantılar keşfedildiği için ve haddinden fazla link çıkışı olduğu için spam backlink almış olursunuz. Kalitesiz sitelerden alınan backlink sitenize fayda sağlamaz. Onun için edu ve gov backlink satan kişilerden yada kurumlardan uzak durun. Aksi takdirde paranızı kaptırmış olursunuz. SEO hataları nın başlında yanlış backlink kullanımı gelir.

Backlinkler Zararlı mı

Bir dikkat edilmesi gereken diğer hususta forum sitelerinde imza kısımlardan alınan backlinkler. Eğer üye olduğunuz forumda 1000’in üzerinde mesajınız varsa bu tür imza backlinklerden sakınmanız gerekmektedir.

Kaliteli Backlink Alımı

Backlink alımı yaparken aynı sektörden alınan backlinkler oldukça değerlidir. Yani vinç kiralama işi yapan bir vinç firmasının eğitim sitesinden backlink alması etkisi yok denecek kadar azdır. Fakat vinç firmasının bir diğer vinç firmasından backlink alması oldukça değerlidir. Bunun için backlink alımı yapacağınız vakit aynı sektörden backlink almaya özen göstermelisiniz. Rakiplerinizden alabileceğiniz backlinkler dahada değerlidir. Bu mümkün olmayan bir durumdur. Onun için kendi rakiplerinizi oluşturarak, paravan bloglar aracılığıyla kendi ana sitenizi besleyebilirsiniz. Bu hususta kısa bir anımı anlatmakta fayda var. 8. sırada bulunan yüksek rekabetli anahtar kelimeye sahip olan bir siteme yine aynı sektörde bulunan ve aynı kelimede 13.ü olan paravan sitemden link çıkışı yaptım. Ertesi gün ana sitemin 3. sıraya yükseldiğini gördüm. Türkiye’nin en büyük SEO ajanslarının kurucularını dinlediğinizde kendinize rakip olarak oluşturduğunuz paravan bloglardan alınan backlinkler muazzam derecede önemlidir ve kalitelidir.

Kaliteli Backlink Alımı

Paravan bloglarınızdan alınan backlinkler 5000’i geçmemelidir. 5000’i geçen link çıkışı arama motorları yapay zekasını devreye sokarak spam cezası almanıza neden olur. Bunun için 3-4 adet paravan blog kullanarak, doğru link çıkışları ile sitelerinizi üst sıralara çıkarabilirsiniz. Paravan blog kullanırken, bir editör tutup, farklı bilgisayardan link çıkışları yaparsanız tadından yenmez. Link çıkışlarının %70 dofollow, %30′ u nofollow olarak kullanım sağlayabilirsiniz.

 Bedava Backlink Veren Siteler

Millet olarak bedavayı seven bir topluluğuz. Burada vereceğim sitelere üye olarak profil yada imzanıza sitelerinizi yazarak ücretsiz backlink sağlayabilirsiniz.

Sosyal İmleme Siteleri Backlink Listesi

http://digg.com

http://diigo.com

https://delicious.com

http://slashdot.org

Sosyal Ağlar Backlink Listesi

twitter.com

facebook.com

linkedin.com

pinterest.com

Video Paylaşım Siteleri Backlink Listesi

youtube.com

vimeo.com

ustream.tv

break.com

hulu.com

Döküman Paylaşım Siteleri Backlink Listesi

slideshare.net

scribd.com

free.yudu.com

Görsel Paylaşım Siteleri Backlink Listesi

instagram.com

flickr.com

imgur.com

tumblr.com

Edu Gov Backlink Listesi

Backlinkler zararlı mı? başlığında değindiğimiz edu ve gov backlinkler bir çok kişi tarafından keşfedildiği için zamanla spama dönüşür.  Vereceğim listede bulunan edu ve gov backlink listesi işinize yarayabilir. 100’ün üzerinde gov backlink, 400′ e yakın edu backlink olduğu için tek tek yazmak yerine aşağıdaki linkten indirip kullanabilirsiniz.

http://dosya.co/uu7ugez2reqr/baclink.zip.html

Backlink Analizi (Backlink Analiz Aracı)

Almış olduğunuz backlinklerin listesini moz, ahrefs, semrush, monitör backlinks, google search console gibi SEO araçları kullanarak gözlemleyebilirsiniz.

Backlink Analizi

Genelde Ücretsiz SEO Araçları 100′ den fazla backlink listesini göstermez. Bunun için bu tür araçlarda ücretli sürümler kullanarak ölçümler yapabilirsiniz.

Aşağıda bulunan linklerden ücretsiz backlink analizi yapabilirsiniz.

https://ahrefs.com/tr/backlink-checker

https://analytics.moz.com/pro/link-explorer/home

https://www.semrush.com/features/backlinks/

Backlink analizi bir yazınızın ne kadar popüler olduğunu, okuyucular tarafından ne kadar paylaşıldığını Size gösterir. Bunun için ayda 1 kez dahi olsa yeni gelen backlinkleri incelemenizde fayda var.

Backlink ve Hacklink Karşılaştırması

Hacklink: Hackerların sisteminize girerek sql injection, rfi, lfi, xss gibi açık türlerinden yararlanıp, shell atarak sisteminizde veya rootlanması durumunda sunucuda en üst düzey yetki almasıyla haberiniz olmadan sitenizden link çıkışının yapılması olarak adlandırabiliriz.

Hacklink bir Blackhat SEO Tekniğidir.

Backlink ve Hacklink Karşılaştırması

Hacklink genellikle uygulanan siteleri hızlı bir şekilde yükseltse de zamanla fark edilip silineceğinden dolayı yarardan çok zarar getirir. Çünkü arama motorları hızlı bir şekilde kaybedilen linklerin doğal olmadığını anlayacak potansiyeldedir. Tabiri caizse hacklinke bulaşarak kaş yapayım derken, göz çıkarmayın.

Hacklink ile backlinki karşılaştırmak gerekirse arasındaki en büyük fark hacklink zamanla fark edilip silinir, backlink ise genelde kalıcıdır ve site yöneticileri silmediği takdirde sürekli durur. Onun için hacklinkten uzak durun. İşin dini boyutunu anlatmaya gerek yok…

Backlinklerin Geleceği

Arama motoru Google Amcanın Pagerank sistemini kaldırmasının en büyük nedeni olarak ücretli link satışlarının olduğunu söyleyebilirim. Pagerank google arama motorunun sitelere vermiş olduğu değere verilen bir ölçüm sistemidir. Eskiden içeriği zayıf olan siteler, yüksek pagerank değerli sitelerden link satın alarak sitelerinin değerini yükseltip ön plana çıkıyorlardı. Bunun suistimal edildiğini gören Google Pagerank sistemini kaldırdı. Her ne kadar pagerank kaldırılmış olsada arama motorları link ölçümü yapmak zorundadır.

Kısaca söylemek gerekirse backlink arama motorlarının dikkate almak zorunda olduğu bir ölçüm sistemidir. Kaldırılması şu anda mümkün değildir…

Haber Siteleri ve Backlink

Günümüzde Adsenseden para kazanan kişiler son zamanlarda haber sitelerine veryansın eder oldu. Bunun nedeni haber sitelerinin, her konuda içerik üretmesi. Büyük ve geniş ağlara sahip olan haber siteleri çalıntı içeriklerle dahi ilk sıralara gelebilmekte. Buda içerik üreticilerinin şevkini kıran bir davranış olarak karşımıza çıkıyor. Bu yabancı Ülkelerde büyük forumlarda Arama Motoru Yöneticilerine bildirilen bir durum. İlerleyen zamanlarda haber sitelerinden üretilen içerik Google’in Haberler sekmesine taşınabilir. Böyle bir durumu yakın bir zamanda gerçekleşeceğine inanıyorum.

Haber Siteleri ve Backlink

Yüksek hitli haber sitelerinde satılan backlinklerin ücreti hem yüksek, hem de zaman geçtikten sonra bir çoğu linklerinizi siliyor. Bu nedenle haber sitelerinden backlink almak yerine özgün içerikler üreten sitelerden tanıtım yazıları satın almanız daha faydalı olacaktır.

SEO Teknikleri ile sitenizi uçuşa geçirin…

Özet

Bu kısımdan aklınızdaki sorulara hızlı bir şekilde cevap bulabilirsiniz.

Edu Gov Backlink Listesi

Pek tavsiye etmiyorum lakin yinede sitenize gov ve edu backlinkler almak istiyorsanız aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.

http://dosya.co/uu7ugez2reqr/baclink.zip.html

Backlink Zararlı mı?

Yeni açılmış sitelerin hızlı bir şekilde backlink alması, çöp sitelerden backlink almak, Forumlarda imza kısmından backlink almaya çalışmak zararlıdır.

Backlink Faydalı mı?

Aynı sektörde bulunan web sitelerin birbirinden backlink alması faydalıdır. Bunun için paravan bloglar oluşturmakta fayda vardır.

Backlink Sıralamada Kriter mi?

Arama motorları geri ölçüm yapmak zorundadır. Bunun için almış olduğunuz backlinkler bir sıralama faktörüdür.

Kaliteli Backlink Listesi

Aynı şekilde com, org, edu, gov gibi kaliteli backlinkleri sitenize ekleyerek arama motorlarında hızlı bir yükseliş gösterebilirsiniz.

http://dosya.co/uu7ugez2reqr/baclink.zip.html

Ücretsiz Backlink Veren Siteler

Ücretsiz backlink veren sitelerin listesini aşağıdaki dosyayı indirerek ulaşabilirsiniz.

http://dosya.co/uu7ugez2reqr/baclink.zip.html

Daha Fazla Göster

Onur YILMAZER

Adım Onur YILMAZER Wpşefinin kurucusuyum. SEO, Web tasarım ile ilgileniyorum. Öylesine biriyim işte...

İlgili Makaleler

14 Yorum

  1. Son dönemler de “nofollow” kullanılan backlinklerin yararı daha fazla olduğu için gerekli tüm sosyal medyalardan alınan linkler yararınıza olacaktır. Açıklayıcı yazı için teşekkürler…

  2. Bedava Backlink Veren Siteler
    Millet olarak bedavayı seven bir topluluğuz. Burada vereceğim sitelere üye olarak profil yada imzanıza sitelerinizi yazarak ücretsiz backlink sağlayabilirsiniz. iMZAYA SİTE YAZMAK NE DEMEK?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı