Dijital Pazarlama

E-mail Pazarlama (E-Mail Marketing)

 İnternet Sayfaları

Globalleşen dünyada her geçen gün artan internet ziyaretleri, insanları internet üzerinde çalışmaya teşvik etmiştir. Bazı kişiler bu işi küçük bir ek gelir kazanmak için yapsalar da, bu tarz kazançlar kişilerin hayatta çalışarak kazanacağından daha yüksek bir ek gelir getirebilir. Bu işin nasıl yapıldığının bilinmesi ve gerekli reklamların yapılması bu aşamada önemlidir.

                İnternet üzerinden çalışmak, insanın hem evde hem de dışarıda istediği her yerde yapabileceği kapsamlı bir iştir. Kimi insanlar makale yazarak, bilgilendirici içerikler hazırlayarak bu işi yaparken, bazı insanlar internetten ürün pazarlayarak bu işi yaparlar. İki sistem de farklı kazançlar getirmekle beraber, kişilerin istedikleri başarıyı elde etmelerine yardımcı olabilirler.

                İnternet üzerinden yapılan işler, gün geçtikçe o kadar artmıştır ki, insanlar artık bu işin yarar getirip getirmeyeceğini tartışmaktadır. Çünkü internetin tüm yönleri en iyi şekilde bilinmeden açılan sayfalar, o sayfaların eksik kalmasına neden olacak ve kişilerin istediği başarıyı elde etmesini engelleyecektir.

İnternet  Siteleri Nasıl Başarılı Olur?

                Bir internet sitesinin başarılı olabilmesi için, o internet sitesinin mutlaka bir seo ajansına teslim edilmesi gerekmektedir. Dijital pazarlama yöntemlerini iyi bilen, Seo ajansları, site için gerekli seo düzenlemelerini yaptıktan sonra sayfanın öne çıkmasına yardımcı olacaktır. Sitelerdeki gerekli seo düzenlemeleri, sayfaların arama motorlarında öne çıkmasını kolaylaştırır. Bu nedenle seo ajanslarında yapılan bazı şematik düzenlemeler, sitenin geleceği ve başarısı açısından önem taşımaktadır.

                Bu çalışmaların ardından atılması gereken adım reklam yapmaktır. Kişiler ne kadar seo uyumlu sayfalar yaratsalar, kaliteli ürünler/içerikler kullansalar da, her geçen gün artan internet sitelerinin arasında yalnızca reklam yaparak öne çıkma şansları bulunur.

                Bu reklam çalışmalarından bir tanesi olan e-mail pazarlama, çoğu kişiye göre etkisini kaybetmiş bir reklam türü olsa da, aslında etkili ve kullanımı kolay, maliyeti ucuz bir reklam türüdür.

Email Pazarlama Nedir?

                Çoğu kişinin adını bile bilmediği bu uygulama, insanların sitelerinin öne çıkmasına yardımcı bir uygulamadır.

Email Pazarlama Nedir

Email pazarlama yöntemi, insanların maillerine toplu bir şekilde sitenin içeriği hakkında bilgi ve sitenin linki gönderilerek yapılır. Çeşitli reklamların döndüğü internet dünyasında, etkili reklam araçları arasında yer alan email pazarlama, kişilerin direkt olarak maillerine ulaştığı için ilgi toplamaktadır. İngilizce olarak E-Mail Marketing diye geçer.

                İnternet reklamları internet platformlarında bir hayli yaygındır. Çoğu kişi bu reklamlardan sıkıldığı için, onları görmezden gelmekte ve değerlendirmeye bile almamaktadır. Fakat insanların direkt olarak maillerine ulaşan reklamlar, insanların ilgisini çekip o siteye tıklamalarına yardımcı olacaktır.

                Çoğu reklam türü arasında ilgi görmüş olan e-mail pazarlama yöntemi, insanların başarılı olmasına yardımcı olur. Çünkü artık insanlar tüm işlerini mail yoluyla halletmekte ve buna istinaden maillerine düşen mesajlara önem vermektedir.

E mail Pazarlama Yöntemi Etkili Midir?

                Çoğu kişinin tartıştığı ve genelinin gereksiz bulduğu email pazarlama yöntemi, doğru strateji uygulandığı sürece etkilidir. Çoğu insan e mail pazarlama yöntemini suistimal etmiş ve günde birçok kez mail göndererek bu yöntemi kullanmayı tercih etmiştir. Fakat esasında bu durum, e mail pazarlama yönteminin etkisini azaltmaktadır.

E mail Pazarlama Yöntemi Etkili Midir

                Bir kişi mailine sürekli olarak reklam düşerse, artık reklamları görmezden gelmeye başlar. Bunun sebebi sürekli tekrar eden bir şeyin insanı sıkmasıdır. Bunun yerine en azından aynı reklamın 5-6 günde bir gönderilmesi gerekir. Hatta iki haftada 3 kez gönderilmesi de mantıklıdır. Çünkü insanların o reklamı unutmaması ve süreklilikten sıkılmaması gerekir. En etkili email pazarlama yöntemi, bu süreklilikte uygulanırsa anlam kazanır.

                Bunun haricinde reklamın maile nasıl gönderildiği de, reklamın başarılı olabilmesi açısından önemlidir. Bir kişi bir reklamı eğer sadece link olarak göndermiş, veya çok kısa açıklamalar yapmışsa, o reklamın tıklama alma sayısı düşebilir. Ayrıca çok uzun açıklamalar da insanların ilgisini çekmemektedir. Bunun yerine çok uzun veya çok kısa olmadan, çarpıcı bir açıklama yapılmalı ve kişinin ilgisi kazanılmalıdır. Ayrıca kesinlikle uzun uzun linkler gönderilmemeli, bunun yerine kelimelerin arasında link sokulmalı, “tıklayınız, bakınız” gibi başlıklar ile reklam gönderilmelidir.

                Doğru strateji ile uygulanan email pazarlama yöntemleri geçerlilik kazanacak ve insanların istediği başarıya ulaşma yolunu kısaltacaktır. Bu nedenle email pazarlama yöntemlerini gereksiz bulmak ve işe yaramadığını düşünmek yanlıştır. Reklam türleri arasında en uygun fiyatlı ve doğru uygulandığı sürece en etkili reklam yöntemi email pazarlama yöntemidir.

Email Pazarlama Yöntemi Nasıl Kurgulanmalıdır?

                Yalnızca bilirkişilere teslim edilmesi gereken, başkaları tarafından yapıldığı takdirde sonuç vermeyecek bir uygulama olan email pazarlama yöntemi, yukarıda sıralanan tüm noktalar yapılsa dahi, bir noktaya dikkat edilmediği takdirde istenilen başarıya ulaşamayacaktır.

Email Pazarlama Yöntemi Nasıl Kurgulanmalıdır

                Toplu bir şekilde mail gönderme yöntemi olan email pazarlama yöntemi, doğru kitleye hitap etmediği takdirde sonuç vermez. Örneğin kadın alışveriş sitesi için yapılan email pazarlama yöntemi, erkek kullanıcılara veya daha genç kitleye uygulandığında, bu kişilerin dikkatini çekmeyecek ve buna nazaran sonuç vermeyecek bir uygulamadır. Doğru kitleyi tespit etmek bu noktada çok önemlidir.

                Bir sitenin kendine has başlıkları olmalıdır. Örneğin yine kadın alışveriş sitesinden örnek verecek olursak, ona uygun başlıkların seçilmesi, sitenin daha çok kullanıcı bulması açısından önemlidir. Bu başlıkların yine seo ajansları tarafından belirlenmesi, sitenin daha çok kullanıcı bulması açısından önemli olabilir. Doğru kullanıcıları ve doğru başlıkları seçmek, bu reklam türünün başarısını arttıracaktır.

Email Pazarlama Ajansı Nasıl Seçilmelidir?

                E-mail pazarlama yönteminin etkili olabilmesinin aşamalarından bir tanesi de, email pazarlama ajansını doğru seçmektir. Günümüzde başarıya ulaşsın ulaşmasın, yalnızca para kazanmak için bu yöntemi uygulamaya çalışan ajanslar bulunur. Bu ajanslar kişilerin parasını aldığı gibi, onların bu uygulamadan memnun kalmasının da önüne geçer.

Email Pazarlama Ajansı Nasıl Seçilmelidir

                Email pazarlama yöntemini uygulayacak ajansın geçmişi iyice araştırılmalıdır. Mümkünse daha önce çalışılmış birileriyle iletişim kurulmalı ve referans alınmalıdır. Yorumları incelenmeli, site iyice araştırılmalıdır. Ayrıca maili attığı topluluk da önem taşır. Mailleri göndereceği kitle hakkında detaylı bilgi istenmeli ve birkaç kullanıcının paylaşılması sağlanmalıdır. İyice araştırılmadan bu işlemi başlatmak doğru olmayacağı için, kişilerin bu konuda dikkatli davranması tavsiye edilir. Bu şekilde hem kişi daha güvende hissedecektir, hem de verdiği reklam işe yarayacaktır.

Email Pazarlama Fiyatları

                Son 10 yılın en çok kullanılan ve gerçekten başarılı sonuçlara imza atan pazarlama tekniği olan email pazarlama fiyatları çeşitlilik göstermektedir. Öncelikle ilk kriter ajansın bu işlem için belirlediği miktardır. Ajanslar elde ettikleri başarı geçmişleri dolayısıyla farklı ücretler talep edebilirler. Genel olarak verilen ücretin biraz daha üzerinde miktarlar veren firmalar, daha köklü ve sağlam bir geçmişe sahiptirler. Bu nedenle onların ilk değerlendirmeye alınması sonucu olumlu etkileyecektir. Bir miktar daha fazla ücret ödememek için geçmişi olmayan bir ajansla çalışmak riskli olabilir. Ayrıca bazı ajanslar ilk mail gönderimini ücretsiz gerçekleştirmektedir, bu noktada bir deneme yapmak reklamın başarısını teyit etmek açısından belirleyici olabilir.

                Mailin gönderileceği kişi sayısı bu noktada belirleyici ikinci kriterdir. Kişi sayısı arttıkça fiyat artacaktır. Reklamın türü, gönderileceği kitle, kitlenin konumu gibi etmenler de email pazarlama fiyatlarını etkileyen etmenlerdir.

Onur YILMAZER

Adım Onur YILMAZER Wpşefinin kurucusuyum. SEO, Web tasarım ile ilgileniyorum. Öylesine biriyim işte...

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı