Dijital Pazarlama

E-Ticaret Satış Attırma Teknikleri ile Kazancınızı 2′ ye Katlayın

E-Ticaret satış artırma teknikleri, E-Ticaret dönüşüm oranlarını artırma yöntemleri ile kazançlarınızı artırmaya hazır mısınız? Evet dediğinizi duyar gibiyim o halde arkanıza yaslanın ve makalenin tadını çıkarın.

E-ticaret dönüşüm oranlarını arttırma yöntemlerinden bahsetmeden önce, e-ticaret dönüşüm oranlarının ne olduğundan bahsetmemiz gerekiyor. Dönüşüm oranları aslında Conversion Rate olarak bilinmektedir.

E-ticaret günümüzde oldukça fazla kullanılmaktadır. Dönüşüm oranlarının hesaplanması, dönüşüm reklamlarına tıklanma sayısına bölünerek elde edilir. Örnek vermek gerekirse: Google Ads sayesinde bir reklam kampanyası düzenlediniz. Kampanyaya göre sitenize 1 ayda toplam 2000 kullanıcı giriş yapmış olsun. Bunun anlamı şu: 2000 kişi reklamlarınız aracılığıyla sitenize giriş yaptı. Bu reklamlardan da ortalama 100 dönüşüm kazandınız. Buna göre dönüşüm oranlarınızı şu şekilde hesaplayabilirsiniz: Kazandığınız dönüşüm bölü, tıklanma oranı. Bundan elde ettiğiniz sonucu % 100 ile çarpın. Bu da size %5’lik kazanım getirecektir.

E-ticaret sitenizin dönüşüm oranını hesaplamak için, Google Ads kullanmanızı öneriyoruz. Google aracı ADS sayesinde almış olduğunuz reklamlar sonucunda sitenizden ne kadar ürün alındığını görebilir, hesaplamalarınızı bu şekilde yapabilirsiniz.

E-Ticaret Satış Arttırma Teknikleri

E-ticaret satış oranınız düşük olabilir. Hatta bu durum fazla trafik almanıza rağmen karşınıza çıkabilir. Bu durumun sebebi şudur diye belirtmemiz yanlış olur. Ancak belirli yaygın sebepleri bulunmaktadır. Onları şu şekilde sıralayabiliriz:

Siteniz İşlevli mi? Tasarımı Ne Durumda?

Dönüşüm oranının en çok etkileyen noktalardan bir tanesi de sitenin tasarımı ve işlevidir. Sitenize gelen müşterileriniz üye olmadan ya da alışveriş yapmadan sitenizden çıkarsa, bu durum dönüşüm oranınızı düşürebilir. Müşterilerin direkt çıkmalarının en temel sebebi, sitenizin güven vermemesi olabilir. Ya da üye olma işleminin zor olması da olabilir. Bu noktalara dikkat ederek, site tasarımınızı düzenleyebilirsiniz. İşlevsel ve kullanıcı deneyimi yüksek olan siteler kullanıcı dostudur ve SEO uyumludur.

Anahtar Kelimeleriniz

Dönüşüm kazanmak istiyorsanız, reklam kampanyası oluşturmalısınız. Bu kampanyada kullandığınız anahtar kelimeler ürünleriniz ile ilgili olmayabilir.

Doğru Anahtar kelime seçimi

Eğer anahtar kelime için genel bir kavram kullanıyorsanız, bu sayede sitenizde trafik yaratabilirsiniz. Klasik bir örnek verecek olursak: Kendinizi televizyon alacak bir müşteri gibi düşünün. LG televizyon alacaksınız. Bunun için yapacak anahtar kelimeleriniz ne olabilir? LG televizyon, Uygun LG televizyon, İndirimli LG televizyonlar gibi. Eğer satıcı olursanız eminiz ki bu anahtar kelimeleri kullanacaksınız. Ancak siteniz bu ürünler yoksa kullanıcılar bu durumu fark ettikleri anda sitenizden çıkış yapacaktır. Bu da dönüşüm oranınızı hızlı bir şekilde düşürecektir.

Görüntülü Reklam Kampanyaları

Görüntülü reklam kampanyaları deyince gözünüz korkmasın. Bu durumu aynı anahtar kelimeleriniz gibi düşünebilirsiniz. Örneğin 5 tane banner reklam hazırlıyorsunuz. Bunu da LG televizyonlar için yapıyorsunuz. Bu durumda kullanıcılar bu banner reklamlarınıza tıklayarak sitenize giriş yapacaklar. Bu bannerler ilgi çekici değil, satmak istediğiniz ürünler ile ilgili olmalıdır ki, geri dönüş alabilesiniz.

E-Ticaret Sitelerinizde Dönüşüm Oranı Önemli Mi?

Aldığınız reklamların dönüşüm oranları tahmin edemeyeceğiniz kadar önemlidir.

E-Ticaret Sitelerinizde Dönüşüm Oranı Önemlidir.

Reklamları bu oranlara göre yönlendirmek en sık yapılan çalışmalar arasında yerini almaktadır. 200 TL ödeme yaparak sitenize gelen 2000 kullanıcıdan 10 dönüşüm alabiliyorken, yaptığınız çalışmalarla bu dönüşüm sayısını 20’lere hatta 30’lara çıkartabilirsiniz. Bu gelirinizin ve getir ilerinizin artmasını sağlayacaktır.

İdeal Dönüşüm Oranı Diye Bir Şey Var Mı?

İdeal dönüşüm oranlarının kaç olduğu hakkında net bir şey söylememiz çok zor. Dönüşüm oranını etkileyen pek çok sebep bulunuyor. Sitenizdeki her şey çok iyi olabilir. Dizayn, web tasarım ve fiyatlarınız. Bunların hepsi müşterilerinizi çekebilir. Ancak sitenize giriş çok yavaşsa bütün çalışmalarınızın iptal olacağını söyleyebiliriz.

Kredi kartlarının kullanımının artması, dönüşüm oranlarına verilen öneminde artmasına sebep olmaktadır. Uzmanların şu an için konuştuğu yüzdeler eminiz ki tahmininiz altında çok düşük. %2 ya da %3. Sitenize 100 kişi giriyor ve bu 100 kişiden 3 kişi alışveriş yapıyorsa, aslında başarılı olduğunuzu söyleyebilirsiniz. Başarıyı yakaladıkça ortalamanız artacaktır.

E-Ticaret Dönüşüm Oranlarının Arttırılması

Dönüşüm oranlarının arttırması için yapılabilecek çalışmalar bulunmaktadır.

E-Ticaret Dönüşüm Oranlarının Arttırılması

Aşağıdaki yöntemleri izleyerek, dönüşüm oranlarınızı arttırabilirsiniz:

Sayfanızın Hızı

Sayfa hızı, her şeyden çok önemlidir. Bu konuyu çoğu kişinin önemsemediğini belirtebiliriz. Site hızınız, tabir-i caizse roket gibi füze gibi olmalıdır.

Google PageSpeed ile sitenizin hız testi ölçümü yapabilirsiniz.

E-Ticaret Sayfanızın Hızı roket gibi olmalıdır.

Ürüne tıklayan kullanıcılar neredeyse anında sayfanıza ulaşabilmelidir. Sitenizin açılış hızını arttırmak için, sayfada bulunan görsel boyutları küçültebilir, cache kullanabilir, AMP kullanabilir, kaliteli sunucu kullanarak dosyalarınızı barındırabilir siniz. Eğer WordPress bir e-ticaret altyapısına sahipseniz wordpress site hızlandırma yöntemleri ile sitelerinizi uçuşa geçirebilirsiniz.

Mobil Uyumluluk

Bu konuyu da çoğu kişinin küçümsediğini biliyoruz. Ancak küçümsememenizi öneriyoruz.

Mobil Uyumlu Responsive temalar kullanın

Ne yazık ki birçok site mobil uyum sorununu yaşamaya devam ediyor. Mobil uyumluluk sayesinde kullanıcılar telefonlarından rahatça sitenize ulaşabilecek ve hatta alışveriş yapabilecek. Günümüzde hemen hemen herkesin akıllı telefon kullandığını düşünürsek, bu uyumu çok da hafife almamak gerek. Mobil pazarlama ve mobil ticarete önem vermenizde fayda var.

Sitede Doldurulacak Alanlar

Bazı sitelerde üye olmak için doldurulacak olan alanlar çok fazla bu kullanıcıların canını sıkmaya ve hatta üyeliği iptal etmesine bile sebep olabilir. T.C. kimlik numarası, fax numarası vb. gereksiz bilgiler kullanıcıların gözüne çok büyük iş gibi gelebilir.

Sitede Doldurulacak Gereksiz Alanları Silin

Satışın oluşması için engel olabilecek bilgileri istemekten kaçının. Satışı hızlı bir şekilde yapabilecek her yolu kullanmanızı öneriyoruz.

Call to Action (Harekete Geçiren Sekmeler)

Peki, nedir bu “Call to Aciton”? şeklindeki sorularınızı duyar gibiyiz. Aslında bu satış ifadeleri olarak da bilinmektedir. Satışı etkili ve hızlı bir şekilde arttırmaktadır.

Ürün Bilgileri

İşte hafife alınan konulardan bir diğeri daha! Ürünleriniz açıklama kısmını mümkün olduğu kadar SEO ya uygun bir şekilde yapın. Mümkünse video ve görsel efektler eklemeye çalışın ki, alıcı ilk olarak görsel anlamda bir doyum elde etsin. İçerikler kaliteli ve özgün olmalıdır. Bu şekilde müşterilerin, size olan güveni artacaktır.

Above the Fold

Peki, nedir bu Above the Fold? Kısaca bunu şu şekilde açıklayabiliriz: Açılan ekranda kullanıcı sayfayı aşağıya kaydırmadan karşısına çıkan bilgilerin bulunduğu kısımdır. Bu alan son derece önemlidir. Kullanıcı sayfanızı tercih ettiğinde, işinin hızlı biteceğini düşünüyor. Bu sebeple bilgileri sayfaya yaymak yerine, en önemli bilgileri en başta vermekte yarar var.

Stok

Kullanıcılar eğer bir ürün alacaksa, stok durumuna göz atarlar. Bunu genellikle N11 ya da hepsi burada gibi profesyonel sayfalardan yapıyor. Bu sayfalarda dikkat ederseniz, özellikle de N11.com’da, bazı ürünlerin kenarında Son 2 ürün! Şeklinde belirteçler bulunmaktadır. Eğer durum böyle ya da değilse bile kullanıcının kafasında “Ürün bitecek hemen karar vermeli ve almalıyım” şeklinde bir düşünce belirecek.

İletişim ve Sohbet Kısmı

Kullanıcılar sayfanıza girdiğinde orada muhatap bulacak birilerine ulaşmalıdır. Bunu da sağ ya da sol alt kısımlarda oluşturulan “Sohbet” kısmından sağlamalıdır. Bu kutucuk, dönüşüm oranını arttırmaktadır. Belirtmemiz gerekiyorsa, günümüzde pek çok sayfa bunu kullanmaktadır. Tamam, bunu yaptınız. Kullanıcı oradan size bir soru sordu. Ama cevap alamadı. Orada açtığınız sohbet kutusunun hiçbir önemi olmayacak. En baştaki kuralımızı hatırlayacak olursak Hız, hız, hız!

Videolar

Videolar da, geri dönüşüm oranını arttıran önemli unsurlardan bir diğeridir. Kullanıcıların büyük bir kısmı online alışveriş yaparken videoları çok daha yararlı buluyor. Aynı şekilde video olan ürünleri ve firmayı daha güvenilir buluyor. Ürünlerinize video ekleyebilir, bu şekilde dönüşüm oranınızı arttırabilirsiniz.

E-Ticaret siteleriniz de kazançlarınızı artırmak için SEO Teknikleri yazımızı okuyabilir dönüşüm oranlarınızı artırabilirsiniz. Ayrıca Dijital pazarlama teknikleri ile ürünlerinizi farklı şekillerde pazarlayabilirsiniz.

Onur YILMAZER

Adım Onur YILMAZER Wpşefinin kurucusuyum. SEO, Web tasarım ile ilgileniyorum. Öylesine biriyim işte...

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı