SEO (Search Engine Optimization)

Google Araçları Nelerdir?

Arama motoru Google’ın araçları hakkında bilgi sahibi olmaya hazır mısınız?

Google Araçları

Günümüzde sıkça kullanılan Google araçları hakkında bilgi vermeden önce, bu araçların ne olduğunu ve ne işe yaradıklarına değinmemiz doğru olacaktır. SEO çalışmalarını takip etmek ve bu çalışmalarla kendinizi güçlendirmek için pek çok SEO aracı kullanabilirsiniz.

Google bizim için sadece bir arama motoru değil. Eğer işletmeniz varsa ya da bir site yönetiyorsanız, bunun için Google’nin diğer nimetlerinden faydalanabilirsiniz. İş oluşturan herkes Google kullanıyor ancak sizin burada rakiplerinize fark atmanız için Google araçları kullanmanız gerekiyor.

Çok sayıda Google araçları bulunuyor. Hangi araçları hangi amaçlarla kullanacağınızı aşağıda belirttik:

Search Console

Search Console, en çok tercih edilen Google araçları arasında yerini alıyor. Sitenize başladıktan sonra yapmanız gereken ilk işlerden birisi de Google Search Console hesabı oluşturmak. Bu sistemi kullanmak istiyorsanız, analiz edeceğiniz domaine sahip olduğunuzu kanıtlamanız gerekiyor. Bunun için genellikle şu yöntemler kullanılıyor:

Search Console

Google Analytics kullanmak

HTML dosyası yüklemek

Google Tag Manager’de hesap açmak

Ya da sitenize HTML etiketi eklemek

Bütün bunları belirttikten sonra Search Console içerisinde yer alan hizmetlere değinmemiz gerekiyor:

Bu hizmet sayesinde arama sonuçlarının nasıl gösterildiğini öğrenebilirsiniz.

Link yapınızın nasıl olduğunu öğrenebilir, hangi domainlerde linklerinizin olduğunu öğrenebilirsiniz.İstenmeyen URL’den kurtulabilirsiniz.

Sitenizin taranması ile ilgili çeşitli bilgilere ulaşabilirsiniz. Search console bir seo aracıdır.

Google Analytics

Google Analytics, çoğu kişi tarafından kullanılan önemli bir yardımcı araçtır. Bu araç, Google tarafından kullanıcılara ücretsiz bir şekilde sunulmaktadır. Bu aracı tek şekilde kullanabileceğiniz gibi, beraberinde Adsense, Adwrods ve Search Console gibi araçlarla da kullanabilirsiniz. Bu noktada takip etme, geri dönüşüm oranı, sıralama ve verimlilik gibi ihtiyaçlarınızı da karşılayabilirsiniz. Bu sistemin çalışma sistemini şu şekilde belirtebiliriz:

Google Analytics

Sitenize izleme kodu eklemelisiniz. Bu kod sayesinde ziyaretçilerinizin sitenizde ne yaptığını, ne kadar durduğunu analiz ettirebilirsiniz. Eklediğiniz koda göre detaylı analiz yaptırabilirsiniz.

Özelleştirilmiş gösterge tablosuna ulaşabilirsiniz

Sitenizdeki online kişi sayısına ulaşabilirsiniz

Kitlenize genel bir bakış atabilirsiniz

Sitenizin hız raporuna ulaşabilirsiniz

Sitenizde yapılan aramaları görebilirsiniz

İçerik raporunu inceleyebilirsiniz

Google Analytics’in faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

Her şeyden önce Google Analytics siteniz için varsayımları ortadan kaldırır. Bu şekilde gerçek verileri size sunarak işletmelerinizin hedeflerini ön plana alarak size veriler sunar. Bu şekilde hedefinize ne kadar yaklaştığınızı öğrenebilirsiniz.

Kısaca bu aracın online mağaza gözlemcisi olduğunu belirtebiliriz. Sitenizi ziyaret eden bütün ziyaretçilerinizin konumları, sitenizde neler yaptıklarını, ne zaman girdiklerini, ne zaman çıktıklarını, ne kadar vakit harcadıklarını öğrenmenizi sağlar.

Bunlarla beraber Google Analytics‘in ücretsiz olduğunu belirtebiliriz. Google’nin ücretsiz kullanıma sunduğu bu aracı, işletmeleriniz için de kullanabilirsiniz. Hiçbir şekilde aylık, yıllık vb. ücreti bulunmamaktadır. Bu aracı kullanmayı bilmiyorsanız, çevrimiçi eğitimlerle kullanmayı detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Google Adwors

Google Adwors, en çok tercih edilen Google araçları arasında yerini aldı. Bu aracın en önemli özelliği, anahtar kelime planlayıcı olmasıdır. Arama motorlarında reklam oluşturmak ya da var olan reklam kampanyalarınız için kullanabilirsiniz.

Google Adwors

Bu sistem sayesinde kullanmak istediğiniz ya da kullanacağınız anahtar kelimelerin popülaritesi hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Aynı zamanda Google Adwors, reklam vermeyi düşündüğünüz tıklama maliyeti hakkında da sizlere bilgi vermektedir.

Google Alerts

Sizin de tahmin ettiğiniz gibi, bu sistemler genel olarak anahtar kelimeler üzerine kurulmaktadır. Eğer sizler de kullandığınız anahtar kelimelerle alakalı içerikler hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, bu noktada kullanabileceğiniz en doğru araç Google Alerts’dir.

Google Alerts

Teknoloji ve dijitallik her geçen gün gelişmektedir. Bu gelişmeler her geçen gün yenilenmekte ve bizlere çok fazla yenilik sunmaktadır. Ancak bu yenilikler sadece size değil, rakiplerinize de sunulmaktadır. Rakiplerinize fark atmak istiyorsanız, mutlaka doğru anahtar kelimeleri kullanmalısınız. Yeni girilen anahtar kelimeleriniz hakkında çok fazla bilginiz olmayabilir. Bu sebeple eğer Google Alerts kullanırsanız, bu sistem sizlere otomatik olarak anahtar kelimeleriniz hakkında girilen içeriklerle ilgili ayrıntılı bilgi verecektir. Bu noktada kullanıcılara nasıl bilgilendirme yapılacağı önemli bir konudur. Burada bilgilendirme 2 yolla yapılmaktadır. Kullanıcıların tercihine göre istenirse bilgiler mail yoluysa istenirse de güncelleme yoluyla gelecektir.

Google Adsense

Adsense olarak bahsettiğimiz araç, Google Adsense’dir. Her site sahibi, sitesi üzerinden bir trafik elde etmek ister. Bu noktada ise tercih edebileceğiniz en doğru adres Google Adsense’dir. Trafiğinizden gelir elde etmenizi sağlayan bu araç, reklamlara ve tıklanmalara göre çeşitli faydalar sağlamaktadır. Ancak belirttiğimiz gibi faydalar kişiden kişiye göre değişkenlik gösterebilir. Web site sahipleri bu sistem sayesinde para kazanabilirler. Çevrimiçi içerikler sayesinde para kazanmak için en çok tercih edilen yöntemlerden biri olan Adsense’nin çalışma şeklini şu şekilde belirtebiliriz:

Bu sistem ziyaretçilerinize ve içeriğinize göre çeşitli reklamları sitenizle eşleştirmektedir. Reklamları ise ürünlerini tanıtmak isteyenler tarafından oluşturulur. Ödeme işlemleri de bu kişiler tarafından yapılır. Kısaca çalışma şekli şudur:

Reklam alanlarınızı kullanabileceğiniz hale getirin. Reklam kodu yapıştırarak, reklamların nerede kullanılmasını istediğinizi belirtin ve buraya yapıştırın. Bu şekilde sitenizin reklam alanını kullanabilirsiniz.

Ödemeyi en yüksek şekilde yaparak, sitenizde görünmelerini sağlayın. En yüksek fiyatlı olan reklamlar sitenizde görünecek.

Ödeme alma zamanı. Bundan sonraki işlem ödemeyi almanızla alakalı.

Burada kullanıcıların birçoğu, reklamların sitede görüneceğine kimin karar verdiğini merak etmektedir. Google Adsense, sayfanızda görünmesini istediği reklamlar için sitenizde reklam açık arttırması yapar. Yukarıda da belirttiğimiz gibi, sitenize en fazla ödeme yapılan reklam gösterilir. Diğer sistemlere göre en büyük farkını ş şekilde belirtebiliriz: Reklamların gösterimine göre sistem size ödeme yapar.

Google My Bussines

İşletme sahiplerinin en çok tercih ettiği araçlardan bir tanesi de Google My Bussines’tir. Bu sistem sayesinde ücretsiz bir şekilde web site açabileceğinizi biliyor musunuz? Aynı zamanda Google Harita kaydı oluşturabilir bu sayede de müşterilerine direkt olarak ulaşabilirsiniz. Pazarlama aracı olarak da bilinmektedir. Keywordler sayesinde müşteri kitlenizi sayfanızda tutabileceğinizin altını çizmek istiyoruz. Sistem sayesinde almış olduğunuz etkileşimlere göre artık daha kolay bulunabilecek bir şirket haline geleceksiniz.

Google My Bussines

Kelime anlamı olarak “Benim İşletmem” anlamına gelen bu sistem, kullanıcılarına büyük yardım sunmaktadır. Peki, Google My Bussines kullanmanın avantajları nedir?

Kullanacağınız bu uygulama sayesinde şirketinizin Google Harita’da bulunmasını sağlayabilirsiniz. Bu şekilde daha çok kişiye erişim imkânı yakalayabilirsiniz.

İşletme ya da kategori adıyla arama yapan müşterilerinize daha kolay ulaşabilirsiniz.

Bu sistem telefon ve adres bilgilerinizi onaylamaya yardımcı oluyor. Bu şekilde kullanıcılar sizlere daha kolay bir şekilde ulaşacak.

Daha çok kullanıcıya ulaşmak için Adwords reklamlarını kullanabilirsiniz.

Bu sistem, kullanıcıların fazla zaman kaybetmesini önlüyor. Tek şifreyle yönetebileceğiniz bu sistem işletmelerin işlerini daha hızlı bir şekilde ilerletmesine yardımcı oluyor. Panel içerisinde şu işlemleri yapabilirsiniz:

İşletmelerinizle ilgili bilgilerinizi sürekli olarak güncelleyebilirsiniz.

Müşteri kitlesi yaratabilirsiniz. Aynı şekilde yarattığınız müşterilerinizin size yorum yapmasını sağlayabilirsiniz.

Yerel aramalar içerisinde bulunabilirsiniz.

Kullanıcılarınıza çeşitli hizmetlerde bulunabilirsiniz.

Analizlerinizi panel üzerinde yapabilirsiniz Bu şekilde işletmenizi genişletebilirsiniz.

SEO Teknikleri ve wordpress site hızlandırma ile uçuşa geçebilirsiniz…

Daha Fazla Göster

Onur YILMAZER

Adım Onur YILMAZER Wpşefinin kurucusuyum. SEO, Web tasarım ile ilgileniyorum. Öylesine biriyim işte...

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı