Dijital Pazarlama

İçerik Pazarlama

İçerik Pazarlama Nedir?

                Her geçen gün gelişen ve kullanıcısı artan internet dünyası, çeşitli kişilerle buluşmuş ve çeşitli kişiler için güzel bir gelir kaynağı olmuştur. Günümüzde internet ile tanışmış ve interneti biraz araştırmış olan herkes, internetin ne kadar güzel paralar getirdiğini anlamış ve bu evden oturarak yapılabilecek kolay işi kendilerine meslek olarak edinmiştir.

                İnternet üzerinden yapılabilecek olan güzel işlerden bir tanesi de içerik pazarlama işlemidir. Bu işlem internette büyük yankı yaratmış ve çoğu kişi tarafından yapılmaya başlanmış bir iştir. Bu işlem açıklanmadan önce içerik ne demek anlamakta fayda vardır.

                İçerik internette yayınlanan makalelerin tümüdür. Bu makaleler ister bilgilendirme amaçlı olsun, isterse de bir ürünü, yeri veya bir işi tanıtmak amacıyla yazılmış bir reklam yazısı olsun, büyük önem taşımaktadır. Çünkü bu yazılar sitenin öne çıkma şansını arttıran yazılardır.

                Arama motorlarında sitelerin öne çıkması için gerekli bazı önemli kriterler vardır. Site hangi amaçla kullanılıyor olursa olsun, sitede bulunan yazılar arama motorlarının istediği yazılar olmazsa ve belirlenmiş kurallara göre yazılmazsa, arama motorları bu siteleri öne çıkarmayacaktır. Tam olarak bu noktada içerik pazarlama yöntemi devreye girmektedir. Arama motorlarında istenilen kuralları iyi bilmeyen ve buna istinaden yazamayan kişilerin, bu içerikleri hazır almaları gerekir. Sitelerinin öne çıkması için bu gereklidir.

                Arama motorlarının isteğini iyi bilen ve yıllardır bu işi yapan tecrübeli kişiler, yazdıkları içerikleri satarak para kazanırlar. Bu kişiler bir kurula bağlı çalışabilirler veya bireysel olarak da iş yapabilirler. Kurula bağlı olanlara seo ajansları adı verilir ve seo ajansları bireysel çalışanlara nazaran daha güvenlidir. Ayrıca ürettikleri içerikler birçok kişinin kontrolünden geçtiği için daha profesyoneldir. Fakat bireysel çalışanlar ile çalışanların da avantajları olduğu bir gerçektir. Öncelikle fiyat olarak daha uygundur. Sonrasında bu kişiler tüm noktaları iyice araştırmış tecrübeli kişilerse eğer, kurula bağlı kurallara uymak zorunda kalmayacaklar ve birçok konuda içerik üretebileceklerdir.

                İçerik pazarlama işlemi bu şekilde özetlenebilir. Bireysel ve kurumsal olarak yapılabilen bu işlem, doğru kişiler ve kuruluşlar tarafından yapıldığı takdirde, kişilerin daha çok kazanmasını sağlayacak, sitelerin bilinirliğini arttıracak ve sitelerin en önde yer almasına yardımcı olacaktır.

İyi Bir İçerik Pazarlama İşlemi Nasıl Yapılır?

                İçerik pazarlama işleminin doğru yapılabilmesi, düzenli müşterilerin olabilmesi ve güzel kazanç getirebilmesi için, pazarlanan içeriklerin arama motorlarının aradığı özelliklere göre hazırlanması gerekir. İçerikler müşteri ile satıcı arasında bir köprü görevi görürler. İçerikler ürünlerin olmazsa olmazıdır. Çünkü arama motorlarında öne çıkmayı sağladıkları kadar, müşterilerin ürün hakkında bilgi edinmesini de sağlarlar. Ürünlerin müşterilerin gözünde daha değerli bir hal almasını sağlayan ve ayrıca ürünleri detaylı bir şekilde tanıtan bu yazılar, sitelerin kendini tanıtması açısından büyük önem taşımaktadır.

                İyi bir içerik pazarlama işlemi seo uyumlu yazılar yazılarak yapılır. SEO: Arama motoru optimizasyonudur. Yani bir yazının arama motorlarında öne çıkması için, yazının seo uyumlu olması ve anahtar kelimelerin belirli bir sayıda -çok veya az olmadan- kullanılması gerekmektedir. Ayrıca yazı akıcı ve anlaşılır bir Türkçe ile yazılmalıdır. Anlatım bozukluklarından, yazım yanlışlarından kaçınılmalı ve noktalama işaretlerine dikkat edilmelidir. Kullanılan Türkçe mutlaka İstanbul Türkçesi olmalı ve şivelerden kaçınılmalıdır.

                Tanıtılan ürünün veya girilen makalenin mutlaka ilgi çekici olması gerekir. Okuyucuda ve müşteride merak uyandıran makaleler hem daha çok okuyucu bulur, hem de okuyan kişiyi sıkmadığı ve kişinin daha çok o sayfada kalmasını sağlar ve bu şekilde arama motorlarında öne çıkar. Arama motorlarında bir yazının öne çıkmasının ikinci kriteri, o yazıda okuyucuların ne kadar süre kaldığıdır.

İçerik Pazarlama İşlemi Neden Önemlidir?

                İçerik pazarlama işlemi internet üzerinden para kazanan kullanıcılar için çok önemlidir. Çünkü doğru ve etkili yazılar satıcıların kazançlarını büyük oranda arttıracaktır. Öncelikle yukarıda da belirtildiği gibi yazıların arama motorlarında öne çıkmasını sağlar. Sonrasında eğer bir ürün tanıtımı yapılmışsa, müşterilerin internetten ürün satın almak ile ilgili ön yargılarını yıkacak olan bir yazı, ürünün çekiciliğini arttıracak ve kişileri o ürünü almaya teşvik edecektir.

                Yazı eğer bir blog yazısıysa ve seo uyumlu yazılmışsa, arama motorları bu yazıyı yeni yazıldığı için birkaç gün ön planda tutacaktır. O birkaç gün içerisinde o siteye giren kullanıcıların o sitede uzun süre kalırlar ve site birkaç günde binlerce kullanıcıya ulaşırsa, arama motoru bu yazının her daim ilk planda kalmasını sağlayacaktır. Tıklanma sayısına göre para kazanan kullanıcılar iyi bir içerik üretici ile çalıştıkları takdirde memnun kalacaklar ve kazançlarının büyük oranda arttığına şahit olacaklardır.

                Tüm bunların haricinde içerik pazarlama işlemleri videoların da izlenme sayılarını arttırır. En çok kullanılan video sitesi olan Youtube’de videonun alt kısmında yapılan açıklamalar, kullanıcıların o videoyu bulma süresini kısaltacaktır. Örneğin şarkı videosu arayan bir kullanıcı, şarkının içerisinde geçen bir cümleyi hatırlıyor olup şarkının adını hatırlamıyor olabilir. Bu durumda, eğer videonun altında şarkı sözü yazıyorsa, o söz aratıldığında video direk başta çıkacaktır. Aynı durum bir dizi videosu için de geçerli olabilir. Ancak dizi ve içerik videolarının daha büyük bir avantajı vardır. İçerik videolarının altında yazan içerikler videoya olan merakı arttırıp izlenme oranını yükseltebilir.

                Bunun gibi sayısı arttırılabilir çeşitli faydası olan sistem, kişilerin son derece işine yarayacak etkili bir sistemdir. İçerik pazarlama işlemi her noktada internet kullanıcılarının tamamının işine yarayacaktır.

İçerik Pazarlama İşlemi Kimler Tarafından Yapılır?

                İçerik pazarlama işlemi kurumsal ve bireysel olarak yapılabilen bir iştir.

Hem kurumsal olarak yapılanın hem de bireysel olarak yapılanın kendine göre avantajları vardır. Kurumsal olarak yapılanlar genellikle daha güvenilirdir. Çünkü yazı istenilen başarıyı elde etmediği takdirde, kullanıcılar düzenleme talep edebilirler. Kurumsal olarak çalışan firmalar isimlerini karalamamak için bu düzenlemeyi gerçekleştireceklerdir. Bunun haricinde bu firmalarda yazılar çeşitli kişiler tarafından kontrol edildiği için daha etkili bir sonuç verebilir. Kurumların birçok çalışanı olduğu için yazıların ulaşma süresi daha kısa sürecektir.

                Bireysel olarak çalışan kişilerde bu avantajların birçoğu yoktur. Fakat onlar kurallara göre çalışmadıkları için belli bir kalıba sığmak zorunda değillerdir. Bu durum yazıların daha geniş bir kitleye hitap etmesine yardımcı olabilir. Bazı bireysel çalışan kişiler yazıları daha hızlı teslim etme şansı da bulabilirler. Ayrıca tümünün yazıların düzenlemesini kabul etmediğini söylemek de haksızlık olur. Çünkü bu işi gerçekten ciddiye alarak yapanlar da vardır. Emin olmak ve doğru kişiyi seçmek için başlangıç olarak kısa bir yazı yazdırılabilir, onunla ilgili yorumlar okunabilir.

İçerik Pazarlama Fiyatları

                İçerik pazarlama işleminin fiyatları işlemi yapacak olan kuruma veya kişiye göre değişir. Genel olarak talep edilen ücret çok yüksek değildir, yani bu işlem kişilerin cebini yakmayacaktır. Bunun dışında bireysel olarak çalışan kişilerin talep ettiği ücret, kurumsal olarak çalışan kişilere göre daha düşüktür. Fakat kurumsal çalışanlara denk ücret isteyenler de elbet vardır. Bu konuda kişinin güvenilirliği baz alınmalı, fiyat konusunda seçici davranılmamalıdır. Zaten talep edilen ücret hiçbir zaman belirli bir standardın üzerine çıkmayacak, kişilerin cebini yakmayacaktır. Dijital pazarlama tekniklerinden olan içerik pazarlama ile ilgili umarım keyifle okumuşsunuzdur.

Onur YILMAZER

Adım Onur YILMAZER Wpşefinin kurucusuyum. SEO, Web tasarım ile ilgileniyorum. Öylesine biriyim işte...

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı