Arama Motoru Optimizasyonu

Paravan Blog Nedir? Ücretsiz Paravan Blog Listesi

Paravan blog kullanımı SEO için büyük önem arz etmektedir. Vereceğimiz paravan blog listesi ile kendi rakibinizi kendiniz oluşturabilirsiniz.

Ücretsiz Paravan Blog Kullanımı

Herkesin bildiği gibi, internet hayatımıza hızlı bir giriş yaptı. Elbette bu hızlı girişin de birçok getirisi mevcut oldu. Hayatımıza yeni gelen kavramlardan bir tanesi de SEO.

SEO, site sahiplerinin yaptığı çalışmalarla beraber arama motorlarında üst sıralara çıkma çalışmaları olarak da tanımlanmaktadır. SEO, Search Engine Optimization kelimesinin kısaltılmış halidir.

SEO dışında, onunla bağlantılı olarak hayatımıza giren bir diğer kavram ise “Paravan Blog”dur. Paravan Blog hizmetini kısaca şu şekilde belirtebiliriz: SEO hizmetleri içerisinde backlink veren sitelerdir. Örnek vermek gerekirse, ünlü ya da marka olmuş bir site, sizin adresinizi backlink olarak verirse, bu sizin sitenizin değerini oldukça yükseltecektir. Paravan blog sitelerinden de backlink vererek, sitenizin değerini arttırabilirsiniz. Aynı zamanda anahtar kelimelerinizde sitenizi üst sıralara çıkartabilirsiniz.

Bu olayla günlük hayatınızda da karşılaşabilirsiniz. Tanıdık bir ismin sizin adınızı kullanarak sizi övmesi ya da en basitinden konuşmalarında size yer verirse, değeriniz artmış olur. Ancak burada backlink veren sitenin de durumu önemlidir. Bu noktada site sahipleri “Paravan Blog” tercih edilerek, sitenin backlink sayısını arttırmaktadır.

Paravan Blog Siteleri Hakkında

Paravan Blog siteleri hakkında belirtmemiz gereken bazı noktalar bulunuyor. Paravan blogun oluşturulması için ücretli siteler kullanabileceğiniz gibi, ücretsiz kaliteli siteler de kullanabilirsiniz. Aynı zamanda kendi Hosting ve domain alarak çalışabilirsiniz. Bizler bu noktada ücretsiz paravan blog sayfaları için izlemeniz gereken yolları aktarabiliriz:

Ücretsiz paravan bloglar, kullanıcılarına ilk 3 ay içerisinde çok hızlı yükseliş sağlamaktadır. İyi beslenme durumunda kaliteli ve profesyonel sonuçlar veren blog sayfalarıdır. Dünyanın en kaliteli ve en büyük paravan blog sitelerini şu şekilde belirtebiliriz:

WordPress

Blogspot

Blog.com

Tumblr gibidir.

Paravan Blog Siteleri Kullanımı

Paravan Blog siteleri hakkında araştırma yapan kişiler, internet üzerinde, paravan blog sitelerinin kullanımını araştırmaktadır. Bu siteler çok dikkatli bir şekilde kullanılmalıdır. Dikkatli kullanılmayan paravan blog’lar, sayfanıza zarar verebiliriz. Bizler bu noktada, kullanıcılarımıza merak ettikleri bütün noktaları açıklamak istiyoruz.

 • Her şeyden önce Paravan Blog sitesi için özgün, kaliteli ve net içerikler hazırlamalısınız. Bu içerikler için genel olarak sınırlama bulunmamaktadır. Ancak sizler 1500 ila 2000 kelime arasında içerikler hazırlayabilirsiniz. İçeriklerinizin özgün olması burada çok önemlidir.
 • Bununla beraber içeriklerinizin kaliteli ve güçlü bir SEO yapısının olması gerekmektedir. Burada belirtmemiz gereken bir nokta var: O da paravan blog sitenizin çok sayıda olması gerekmediğidir. Yani 20 tane 500 kelimelik içerikler de işinizi görür. Siteyi açtığınızı düşünelim. Sitenize her günlük 2 içerik paylaşabilirsiniz. Çalışmalarınızı yayarak paylaşmanız sizin açınızdan yararlı olacaktır.
 • Makalelerinizi belirttiğimiz gibi 1 aya yayın. SEO çalışması yapmak istediğiniz siteye link verebilirsiniz. Ancak bundan sonraki işlemlerinizi çok abartmamanızı öneriyoruz. Her makalenizde 1 link verebilirsiniz.
 • Burada belirtmemiz gereken önemli bir nokta bulunuyor. Kendiniz için özgün bir tanıtım yazısı hazırlamalısınız. Burada metinlerinizin çok uzun olmasına gerek yok. 100 – 150 kelime işinizi görecektir.

Ücretsiz Paravan Blog Listesi ve Açılımı

SEO için önemli bir yer tutan noktaların başında, daha önce de belirttiğimiz gibi, Paravan Blog gelmektedir. Bizler de ücretsiz paravan blogların açılımı hakkında merak edilen bütün noktaları belirtmek istiyoruz.

Paravan blog ağının kurulumunda ne çok tercih edilen yöntemlerden bir diğeri, ücretsiz blog servisi veren sitelerdir. Bu siteler, kurulum anında ücret talep etmeyen servislerdir. Yıllardır sorun çıkarmadan hizmet veren siteleri sizler için sıralıyoruz:

Blogger.com

Blog.com

Weebly.com

Webs.com

Yola.com

Wixcom

Sites.google.com/site/

Medium.com

WordPress.com

Papiroom.net

Paravan Blog Açılırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Paravan Blog açılımında dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunuyor.

Paravan Blog Açılırken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Bu noktalardan birini ise anahtar kelime oluşturuyor. Anahtar kelimeden ziyade, blog adresinin içerisinde anahtar kelime geçmelidir.

Örnek vermemiz gerekirse, kullanmak istediğiniz anahtar kelime “Medium Seo”. Bu sebeple, blog adresinizi Mediumseo.blogspot.com şeklinde alabilirsiniz. Ancak ücretli bir kurulum yapacaksanız, direkt “.com” şeklinde yapabilirsiniz.

Paravan Bloglarından Fayda Almak İçin Neler Yapılır?

Paravan bloglarından fayda almanız için izleyebileceğiniz bazı adımlar bulunuyor. Eğer yöntemleri tek tek uygularsanız, gerçekten farkı sizler de gözleri görebileceksiniz. Sizlere yardımcı olması açısından şu noktaları sizler için belirtmek istiyoruz:

 • Paravan bloglarınızın sayısı kadar sosyal medya hesabı açmalısınız. Buradan bloglarınızı beğenmenizin size tahmin edemeyeceğiniz kadar çok faydası bulunacak.
 • Alacağınız verimleri arttırmak için yazılarınıza özen göstermelisiniz. Yazılarınızın içeriklerini uzun tutmalısınız. Özellikle ana paravan blogda yazan yazıların uzun olması bile size fayda getirecektir. Bunun dışında yukarıda belirttiğimiz gibi tanıtım yazıları yazmalısınız.
 • Paravan bloglarınızdaki link çıkışlarını düşürmelisiniz. Abartılı link çıkışlarının size zararı olabilir.
 • Bu nokta gerçekten çok önemli. Paravan bloglarının başlıkları, sitenin konusu, yazılar ve açıklamalar siteyle uyumlu olmalıdır. Şu şekilde örnek verirsek, daha kolay anlayacağınızı düşünüyoruz: Eğer siteniz kitaplarla ilgiliyse, içerikleriniz siteleriniz konusuyla alakalı olmalıdır. Sizin de tahmin edebileceğiniz gibi, kitap sitesinde film konuları ya da film içerikleri okumak mantıklı olmayacaktır.
 • Şunu da mutlaka belirtmemiz gerekiyor: Paravan bloglarınızı linklemeye başlamadan önce, sitelerinizdeki yazıların index almasını sağlayın. Google sitenizi bazen indexler fakat bu durumda yazılarınızı indexlemez. Bunu biye söylüyoruz? Bu durum site haritası için çok önemlidir.

Unutulmaması Gereken Önemli Noktalar

Elbette ki doğal olarak elde edilen backlinkler her zaman yapay backlinklerden çok daha iyidir. Kısaca şunu belirtebiliriz: Sizler de siteleri kullanıyorsunuz. Sizlere yararlı bilgiler verilmesini isterseniz. Bir sitede uzun süre kalınmasının en temel sebebi, sitenin kullanıcılara verimli içerikler vermesidir. Eğer ziyaretçileri sayfanızda tutabilirseniz, bu sizin için büyük başarıdır. Aynı zamanda bu paravan blogunuz için de büyük bir başarıdır.

Bloglardaki İçerikler Hakkında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Ücretli ya da ücretsiz olsun, paravan blogların doğal ve ana sayfa gibi görünmesi son derece önemlidir. Kesinlikle başka siteyi destekler gibi görülmemelidir. Sizler içerik girerken, amacınızın blogu geliştirmek olduğunu belirtmemelisiniz. Yani paravan blog sitenizde, sürekli olarak ana sitenize yönlendirme yapmamalısınız. Ziyaretçilerinize doyurucu bilgiler vermeniz bu noktada son derece önemlidir.

İçeriklerinizin normal uzunluklarda olmasına kesinlikle dikkat etmelisiniz. Tabi ki bu durum size bağlıdır. Ancak içeriklerin çok kısa olması, sitenizden verim almanızı önleyebilir. Bu sebeple işinizi iyi yaptığınızı göstermek için ayrıntılı ve detaylı içerikler hazırlamalısınız. SEO uyumlu makale yazarak güzel paravan bloglar oluşturabilirsiniz.

Hem ana sitenizi hem de paravan bloglarınızı idare etmek dışarıdan kolay gibi görünebilir. Ancak bizler sizi kandırmak istemiyoruz. Burada yapacağınız işlem gerçekten zordur. Fakat başardığınız zaman alacağınız verim çok fazla olacaktır. Birçok kişinin yaptığı hataya düşmemenizi öneriyoruz. Daha önce de belirttiğimiz gibi, sitenizde çok fazla link çıkışı yapmayın. Bu sizi faydadan çok zarara sürükleyebilir. Uğraşlarınızı çöpe atmak istemiyorsanız, adımlarınızı kararlı ve yavaş atmanızda fayda var.

Emek, kalite, profesyonellikle ve sabır sayesinde elde edemeyeceğiniz hiçbir başarı yoktur. Kopya içerikler kullanarak, sitenizde asla başarıya ulaşamazsınız. Aksi durumda sitenize zarar verebileceğinizi her zaman göz önünde bulundurmalısınız.

SEO Teknikleri ile arama motorlarında hızlı bir yükseliş sağlayabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Onur YILMAZER

Adım Onur YILMAZER Wpşefinin kurucusuyum. SEO, Web tasarım ile ilgileniyorum. Öylesine biriyim işte...

İlgili Makaleler

9 Yorum

 1. Seo nun önemli bir parçası olan paravan blog ile ilgili guzel bir yazı olmuş emeğinize sağlık

   1. Merhabalar Onur abi, aslında işin sırrını vermişsin bu yazıda. Kendi rakibini kendin oluşturarak serp’te daha fazla görünür olacaksın ki amacına ulaşan bir çalışma olacak. Emeğine sağlık başarılarının devamını dilerim.

 2. hocam merhabalar briden fazla paravan blog açtığımızda ve hepsine aynı makaleleri girdiğimizde sorun yaratırmı?

  1. Oluşturduğunuz paravan bloglarda aynı makaleleri sürekli girerseniz paravan sitelerinizin spam skorunu yükseltirsiniz. Alacağınız backlinkler düşük kaliteli olur. Bunun için içerikler farklı ve özgün olmalıdır.

   1. 1. Peki hocam aynı domain üzerinde tüm paravan blogları tutarsak ana web sitemizde dahil sorun yaratırmı ?

    2. su arırtma cihazları satan aynı firmaya ait 3 farklı web sitesi var ve bunları aynı domain içerisinde barındırdığımızda birbirleriyle etkileşim yaparmı link çıkarmasak bile?

    1. Düzeltme*

     1. Peki hocam aynı hosting üzerinde tüm paravan blogları tutarsak ana web sitemizde dahil sorun yaratırmı ?

     2. su arırtma cihazları satan aynı firmaya ait 3 farklı web sitesi var ve bunları aynı domain içerisinde barındırdığımızda birbirleriyle etkileşim yaparmı link çıkarmasak bile?

     1. Link değişimi yapılmayan ve birbirine backlink vermeyen sitelerde aynı İp de olduğunda herhangi bir sıkıntı olmaz.

      Arama motorları Aynı ip den birbirine link çıkışı yapan siteleri fark ediyor. 3 adet su arıtma cihazı sitenizden asıl olana en değerli paravan blog konularından anahtar kelimenize birer adet link çıkarsanız, sitenizi ilerletir. Fazla link çıkışından uzak durun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı