SEO (Search Engine Optimization)

SEO Ajansı Nedir, SEO Uzmanı Kimdir, SEO Danışmanı Ne İş Yapar?

SEO Danışmanı

SEO danışmanları, bir müşterinin sitesini optimize etmek için teknikleri, ipuçlarını ve anekdotları sağlar. Eğer bir SEO danışmanı ne yapar merak ediyorsanız, o zaman ayrıntılı olarak gözden geçirelim.

Anahtar Kelime Araştırması, Analizi ve Seçimi: İlk olarak, SEO danışmanları, web siteniz için İnternet üzerinde arama işlemini geliştirmek için ideal bir anahtar kelime araştırır.

Sayfa Optimizasyonu: Anahtar kelime aramadan sonra, Seo uzmanları müşterilerini stratejik olarak anahtar kelimelerini sayfalarına nasıl dağıtabilecekleri konusunda yönlendirir.

Rekabet Analizi: Seo danışmanları, rekabetçi web sitelerinin uyguladıkları stratejileri gözlemleyerek, sıralamalarını iyileştirmek ve pazardaki rekabeti yenmek için müvekkilleriyle ilgilenir.

Zaman yönetimi: SEO’nun en ihmal edilen yönlerinden biri olan zaman yönetimi, SEO danışmanları tarafından çokça vurgulanmaktadır. Müşterilerini, web sitelerinde ihtiyaç duydukları tüm bağlantıları ekleyerek ve çok az etkisi olan ya da hiç getirmeyen SEO yöntemlerinde zaman israfından kaçınmak gibi verimli stratejilere nasıl zaman harcayacaklarını aydınlatıyorlar.

Takip ve Bakım: Rakiplerinizin önünde kalmak istiyorsanız düzenli takip ve bakım gereklidir. Bu uzmanlar, rekabeti aşmak için web sitenizin optimizasyonunu düzenli olarak nasıl geliştireceğiniz konusunda sizi aydınlatacak.

Link Oluşturma: SEO danışmanları bu etkili sayfa SEO stratejisi ile nasıl yol alacağınız konusunda sizi aydınlatır. Bağlantı oluşturmanın anahtarı kaliteli makalelerdir. Web sitenize trafik çeken ilginç ve değerli yazılar yazmalısınız. Kaliteli içeriklerin özgün makalelerden oluşması, başka sitelerden kopyalanmaması çok önemlidir.

Sosyal Medya: Sosyal Medya, blogunuzun ya da web sitenizin tanıtımı için en iyi platformdur. Facebook, Twitter, LinkedIn, Pinterest, Twitter, Instagram  vb. Gibi sosyal ağ siteleri, sitenize trafik çekmek için en iyi yoldur. Sosyal Medya kişisel sayfalarınızda internet sitenizin tanıtımı yerine bu ağların işletmeler için açılan sosyal medya sayfalarına sahip olmanız gerekmektedir. Bu da size web sitenizle birlikte kontrol etmeniz ve sürekli yenilemeniz gereken bir alanı yaratacaktır.

Nitelikli bir SEO uzmanı veya danışmanı, web siteniz için en uygun tanıtım stratejisini, her büyük arama motorunun 1. sayfasında en iyi arama motoru yerleşimini elde edecek şekilde planlar. Etkili profesyonel arama motoru optimizasyonu hizmetleri daima garantili sonuçlara sahip olacaktır.

SEO Uzmanı

Arama Motoru Optimizasyon işlemi olarak tanımladığımız SEO işlemlerini yapan kişilere SEO Uzmanı denilmektedir. Bu kişiler, bireysel veya da kurumsal kimliklerini zedelemeden çalışmalarına devam ederler. Kullanıcı deneyimi yüksek, bilgi ağırlıklı siteler üretmeye çalışırlar. Okuyucuların anlayabileceği kodlama yapıları sayesinde, insanlara fayda sağlamak için çalışırlar.

SEO Uzmanları, çalışmaları sayesinde sitelere trafik akışı sağlarlar. Bu noktada çeşitli servisleri kullanarak sitelerin marka bilinirliğini arttırırlar. Bununla beraber de Anti SEO işlemlerine maruz kalmamaları açısından da ayrı çalışmalar yürütmektedir.

Özellikle de günümüzde son zamanlarda internet üzerinde internet siteleri SEO çalışmalarını tercih etmektedir. SEO çalışmalarının mutlaka profesyonel olması gerekmektedir. Yapılacak en ufak hata ne yazık ki sitelerin çöpe atılmasına sebep olmaktadır. Bu sebeple SEO işlemlerinin profesyonel kişiler tarafından yapılması gerekmektedir.

SEO Ajansı 

Günümüzde ürün ve hizmetlerimizi duyurmak ya da doğrudan satışını gerçekleştirmek üzere web siteleri açarak internette konumlandırıyoruz. Ancak bunun tek başına yeterli olmadığını web sitemize hiç kimse girip incelemediğinde fark ediyoruz. Çünkü web sitemiz internet dünyasının arka sokaklarında ve ıssız köşelerinde beklemekte oluyor. Bu durumda web siteleri, internet dünyasının işlek caddelerine taşınması ve binlerce insanın karşısına çıkarılması gerekiyor. Peki nedir bu işlek caddeler?

Seo Ajansı

Tabii ki arama motorlarının ön sayfaları. Google üzerinde bir kelime aradığınızda çoğunlukla ilk sayfalara bakarsınız ve onlarca sayfa ileriye gitmezsiniz. İşte arama sonuçlarının bu ilk sayfaları web dünyasının işlek caddeleridir. Web sitenize asıl müşteri trafiğini bu sayfalarda bulunarak elde edebilirsiniz. Bu sayfalarda bulunmak için Seo çalışması yapılması gerekir. Yani web sitesinin Google kalite standartlarına uygun hale getirilmesi sonucunda Google’ın web sitenizi daha ön sayfalarda göstermeye başlamasıdır. Bu çalışmayı yürüten bir seo ajansı web sitenize ulaşmak isteyenlerin arayabilecekleri kelimeler üzerinde optimizasyonlar gerçekleştirir. Seo ajansı gerçekleştirdiği bu çalışma sonrasında söz konusu web sitesi Google aramalarında 1. Sayfaya kadar gelebilmektedir. Bu da web sitesi için günlük yüzlerce, binlerce müşteri ziyareti anlamına geliyor.

Seo ajansı seçiminde ilgili ajansın daha önce yaptıkları çalışmalar, başarıları ve vaatleri göz önünde bulundurulmalıdır. Nitekim Google kendi kalite standartlarını her geçen gün değiştirmekte ve güncellemektedir. İyi bir seo ajansı güncel olarak bu standartları takip eder ve müşterilerinin web sitelerini iyileştirmek için kullanır.

Eğer web siteniz Google’ın ilk 2 sayfasında çıkmıyorsa sizin de bir seo ajansı ile çalışma yapmaya ihtiyacınız var demektir. Aksi takdirde atıl vaziyette kalan web siteleri sadece sizi bilen müşterilerin dışında hiçbir müşteriye ulaştırılamaz. Seo çalışmasıyla yükseltilen web site sıralaması uzunca bir süre kalıcı hale gelmektedir ve kolaylıkla sıralamasını kaybetmez. Ancak buna rağmen ara ara düzenli olarak sıralamayı koruyacak seo çalışmalarını da sürdürmekte her zaman fayda vardır.

Web siteniz için uygulanacak seo çalışmasının size ne kadara mâl olacağını merak ediyorsanız öncelikle iyi bir seo ajansı ile irtibata geçebilirsiniz, ajans web siteniz için kısa bir analiz yapacaktır. Bu analiz sonucunda web siteniz için hangi çalışmaların uygulanması gerektiğine karar verilir ve bunun sonucunda ise ne kadar bir süre çalışma uygulanması gerektiği, size ne kadar mâl olacağı gibi konularda detaylı şekilde bilgilendirilebilirsiniz.

Web sitenizi ön sayfalarda görebilmek için seo çalışmasını kesinlikle göz ardı etmeyin.

SEO Hakkında

Eğer bir web itesi kurduysanız, bu noktada SEO’nun sizin için ne kadar önemli olduğunu anlamışsınızdır. İnternet üzerinde herkes arama motorlarında üst sıralarda görünür olmak ister fakat bu durum mümkün değildir. SEO işine başlamak istiyorsanız, bunun bir danışmanlık hizmeti olduğunu bilmeniz gerekiyor. Her site kendine özeldir. Bu noktada da özel çalışmalar yapılması gerekmektedir.

Doğru bir şekilde planlama yapılmalı ve doğru şekilde çalışılmalıdır. Bu şekilde SEO’dan istenilen yüksek verimler elde edilebilecektir. Dilerseniz SEO Teknikleri ile sitelerinizi üst sıralarda çıkarabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Onur YILMAZER

Adım Onur YILMAZER Wpşefinin kurucusuyum. SEO, Web tasarım ile ilgileniyorum. Öylesine biriyim işte...

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı