Arama Motoru Optimizasyonu

SEO Türleri Nelerdir?

SEO türlerini sizlere açıklamadan önce SEO’nun ne anlama geldiğinden bahsetmek istiyoruz.

SEO: İngilizce bir kelime olan Search Engine Optimization kelimelerinin ilk harflerinden türemiştir. Türkçe ismi ile de Arama Motoru Optimizasyonu olarak bilinmektedir.

Teknolojinin sürekli olarak gelişmesi beraberinde, çeşitli bilgilere ve fikirlere ulaşmanızı kolaylaştırmaktadır. Bunun bilincinde olan bütün marka ve firma sahipleri, şahıslara ulaşmak amacıyla SEO uygulamasını kullanmaktadır.

SEO türleri genel olarak Site İçi SEO ve Site Dışı SEO olarak 2 gruba ayrılmaktadır. İnternet üzerindeki bütün aramalar, belirli bir sistem olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu sonuçları bize belirleyen şeyler anahtar kelimelerdir. İnternet sitesi olan kişiler, arama motorlarında üst sıralarda yer almak için SEO ile çalışmaktadır. Bu şekilde sayfalarını daha çok kitleye ulaştırılabilmektedir.

Mobil SEO

Sizin de bildiğiniz gibi akıllı telefon günümüzde pek çok kişi tarafından kullanılmaktadır. Her geçen gün ilerleyen bu teknolojiyi kullananların sayısı da beraberinde artmaktadır.

Mobil SEO

Mobil cihazlar ise farklı modellerde her bütçeye uygun olabilecek şekilde satılıyor. Yapılan bir araştırmaya göre ülkemizdeki kişi başına kullanılan mobil internet kullanımı her yıl %300 civarında artmaktadır. Bu da 7 milyon kullanıcıya tekabül etmektedir. İnternet kullanıcıları bir site oluştururken, sitelerinin ayarlarını SEO’ya göre yapmaları, onların yararlarına olacaktır. Bunun için de mobil SEO kavramının farkında olmaları gerekmektedir. Mobil internet kullanımında büyük bir artış gözlemlenmektedir. Kullanımdaki artış, iş fırsatları ve iş imkânları yeni sektörlerin ortaya çıkmasına sebep vermektedir. Bu noktada da Mobil SEO kavramı karşımıza çıkmaktadır.

Mobil aramalar genişledikçe, mobil SEO sürekli olarak gelişmeye devam edecektir. Aramalar içerisinde sitenizin iyi bir sıra almasını istiyorsanız, sitenizi kullananların mobil kullanıcılar olabileceğini de unutmamanız gerekiyor. Mobil ziyaretçi sayısı da normal kullanıcıların sayısı gibi, büyük önem arz etmektedir.

Google Mobil Arama ila Google Arama arasında bazı farklılıklar gözlemlenmektedir. Bu sebeple sitenizin mobil aramalar için de uygun olması gerekiyor. Eğer siteniz mobil kullanıma uygun ve ilgi çekici değilse, bu noktada yapmanız gereken ilk şey Mobil SEO konusuna da eğilmeniz gerekmektedir.

Mobil Sitelerde Karşılaşılan SEO Hataları 

Artık günümüzde, Mobil SEO’nun önemi arttı. Çünkü mobil kullanım her geçen gün artmaktadır.

Mobil Sitelerde Karşılaşılan SEO Hataları

Google’nin sürekli olarak güncellenmesi, beraberinde mobil sitelere olan düzenlemeleri de getirmektedir. Mobil hatalar oluşursa, ne yazık ki bu durum siteyi de etkileyecektir. Google, tamamen kullanıcılar için uygun siteleri sıralamaktadır. Bizler de Mobil sitelerde yapılan SEO hataları üzerine değinmek istiyoruz. Bu hatalardan bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz:

-Engellenen resim dosyaları

-Oynatılamayan içerikler

-Hatalı olan yönlendirmeler

-Mobil cihazlar için 404 sayfasının gözükmesi

-Uygulamalar içerisinde zorunlu tıklanması gereken reklamların gözükmesi

-Birbiri ile bir bağlantısı olmayan bağlantılar

-Mobil sayfaların yavaş olması

Mobil SEO Dönemindeyiz

Daha önce de bahsettiğimiz gibi, artık günümüzde herkes akıllı telefon kullanıyor ve bu telefonlar sayesinde, internete bağlanıyor. Hızla kullanılmaya devam eden sektörlerin başında Mobil SEO sektörü gelmektedir. Google’in cihazlar üzerinde üretmiş olduğu yazılımlar için SEO çalışmasının yapılması son derece önemlidir.

Sadece ülkemizde değil, aynı zamanda da yurt dışında da bu sistem kullanılmaktadır. Ülkemizde her geçen gün kullanılmaya devam eden bu sistem, sayesinde internete bağlanan kullanıcı sayısında artış gözlemlenmektedir. Bu sebeple ülkemizdeki 2 büyük operatör kullanıcıların internete daha kolay bir şekilde bağlanabilmesi için çeşitli internet kampanyaları düzenlemektedir.

Görüldüğü üzere Mobil SEO sektörü ülkemizde her geçen gün daha da gelişiyor. Bunu geliştirecek olan cihazlar, kullanımı daha da hızlandıracaktır.

Site İçi SEO (On Page)

Site İçi SEO’nun önemi her geçen gün artmaktadır. Kullanıcı odaklı iyileştirmeleri olan en önemli yapıların başında gelmektedir. Oran olarak belirtmemiz gerekirse, %45’lik site içi, %24’lik de site dışı SEO’nun önemli olduğu belirtebiliriz. Bunun dışında kalan %30’luk dilim ise de kullanıcı deneyimini baz almaktadır. Bu oranlar bir netlik taşımamakla beraber sadece örnektir.

Site İçi SEO (On Page)

Bir sitenin diğer siteler tarafından önerilmesi ve paylaşılması son derece önemlidir. Sadece kendi için değil, aynı zamanda sektör içinde oldukça önemlidir. Site İçi SEO hakkında şunları belirtebiliriz:

Tasarım Açısından SEO: Tasarımsal SEO konusundan bahsetmemiz gerekirse bu noktada html ve css ile ilgili kriterlerden bahsetmek gerekiyor. Bu sebeple sitelerin SEO bakımından uyumlu olması son derece önemlidir.

Yazılımsal Açıdan SEO: Yazılımsal alanda meydana gelebilen hatalar ne yazık ki büyük sorunlara yol açabilmektedir. URL yapısı ile alakalı özelliklerin düzeltilmesi bile çeşitli sorunlara yol açabilir. Bu noktada son derece dikkatli olunması gerekmektedir.

Özetle bahsetmek gerekirse Site İçi SEO aramalarında daha kolay ve hızlı işlemler yapılabilmesi bu sistem içerisinde son derece önemlidir.

Site Dışı SEO (Off Page)

Site Dışı SEO dediğimizde aklınıza hemen doğrudan sıralamayı etkileyen çalışmalar gelmelidir. Bu çalışma içerisinde Site İçi SEO gibi farklı çalışmalar bulunmaktadır. Ancak en etkili yöntemlerden bir tanesi backlinklerdir. Bir site içerisinde başka bir site eklenmiş olabilir. Arama motoruna ise link: xxx şeklinde aratıldığında çıkan bütün sonuçlarda, aratılan sitenin backlink verdiğini belirtebiliriz.

Site Dışı SEO (Off Page)

Backlinkler son derece önemli noktalardır. Bu sebeple de bir site için backlink almak son derece önemlidir. Fakat arama motorları bunları incelerken son derece dikkatli davranmaktadır. Sizler de SEO çalışmalarından hızlı bir sonuç almak istiyorsanız, diğerleri gibi yapan backlink kullanabilirsiniz. Ancak Google gibi, önemli arama motorlar, bu yapan backlinklerin büyük bir kısmını yakalayabilir, hatta bu sitelere ceza verebilir. Bu sebeple organik ve sağlam bir yükseliş için bu noktalardan uzak durmalısınız. Başka site sahiplerinin, sitelerinde sizin sitenizi kendileri eklemiş olması gerekmektedir. Bu daha kaliteli bir işlemdir. Bahsettiğimiz backlinkler 2’ye ayrılmaktadır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

Dofollow Backlink: Sıralama faktörü olarak da bilinmektedir. Yapay yollar ile yapılması yüzünde, çeşitli cezalar alabilirsiniz. Sitenin kalitesini olumsuz yönde etkilemesi yüksek bir ihtimaldir. Bir siteye kefil olduğunuzu gösteren bir link verme işlemidir. Karşıdaki site ne cezası alırsa alsın, bu durum ne yazık ki sizi olumsuz yönde etkilemektedir.

Nofollow Backlink: Diğer Dofollow Backlink ile kıyasladığımızda kısaca şu şekilde belirtebiliriz: Karşıdaki siteye kefil olmadığınız anlamına gelir. Sıralamada yükseltmek için siteye link vermemeniz anlamına gelmektedir.

Semantik SEO

Günümüzde SEO konusunda en çok araştırılan noktaların başında Semantik SEO gelmektedir. Peki, nedir bu Semantik SEO? Gizli Anlamsan İndex’in sağlanabilmesi için gereklidir. Kısaca kelime ile SEO yapma yöntemidir. Google, anahtar kelimelerinizle uyumlu olan eş anlamlı kelimeleri bulur. Buna göre de herkesin kullandığı standart kalıpların dışına çıkar. Sizin de tahmin edebileceğiniz gibi, iş sadece Semantik SEO ile bitmiyor.

Semantik SEO

Sitesini güncel tutmak isteyen herkes, sitelerine yeni güncel içerikler ekliyor. İçerikler belirli bir sıralamaya göre sıralanıyor. Yazarlar ise, seçmiş oldukları anahtar kelimelerde ilk sıralara girmek için bazı yöntemler deniyorlar. Bu yöntemlerden bir tanesi de Semantik SEO yöntemi ile içerikler hazırlamak. Ancak bu yöntem yeterli değil. Bunun duşunda LSİ’de yayılmalıdır.

Eş Anlamlı Kelimelerin Bulunması

Bu noktada herkes Google’nin eş anlamlı kelimeleri nasıl bulduğunu merak ediyor. Sizler de içeriklerinizde bu şekilde üst sıralara çıkmak istiyorsanız, bu yöntemi öğrenmeniz gerekiyor. Eş anlamlı kelimeleri bulmak çok da zor değil. Basit bir yöntem ile LSİ kullanabilirsiniz. Bu konuda şu şekilde örnek verebiliriz:

Anahtar kelimemizi: Google Arama Motoru olarak seçelim. Bunu Google’ye yazıp en aşağıda çıkan aramaları inceleyin. Bu kelimeler, Google’nin sizin için seçtiği eş anlamlı kelimelerdir. İçerik bölümünde bu kelimeleri kullanabileceğinizi hatırlatmak istiyoruz.

Semantik SEO Önemli Midir?

Semantik SEO elbette önemlidir. SEO’ya önemli bir katkısı bulunmaktadır. Artık bu noktada eş anlamlı kelimeleri nasıl bulacağınızı ve bu kelimeleri nerelerde kullanacağınızı öğrendiniz. Bu durum sitenizde önemli bir değişikliğe sebep olacaktır. (Olumlu Anlamda)

İlk olarak sitenizin Hemen Çıkma Oranı azalacaktır. Bu da, kullanıcılarınızın sitenizde çok fazla zaman geçirdiğine işarettir. Bu şekilde sitenizi İç SEO’su güçlenecektir. Oturum süresinin arttığını anlayabilirsiniz.

Yerel SEO

İnternet üzerinde en çok araştırılan konuların başında Yerel SEO gelmektedir. Peki, nedir bu Yerel SEO? Bizler bu konuyu sizlere şu şekilde belirtebiliriz:

Yerel SEO

Yerel bir işletmeniz varsa ya da online olarak internet üzerinden pazarlama yapıyorsanız, arama sonuçlarında görüntülenmenin önemli olduğunu biliyorsunuzdur. Yerel SEO, Local SEO olarak da bilinmektedir. Bu durum standart bir SEO’dan çok farklıdır. Sonuçlarını diğer SEO durumlarına göre daha hızlı elde edebilirsiniz.

Yerel SEO’da Adreslerin Önemi

Bir web sitesi kurdunuz. Kurduğunuz web sitede telefon numaralarınız, adresiniz ve isminizin olması gerekiyor. Bunun her sayfada olduğundan emin olmalısınız. Aynı zamanda web sitelerinizde bütün ayrıntıları aynı biçimde kullanmaya dikkat etmelisiniz. Bütün bu bilgiler için schema.org’da bulunan şablonları kullanmalısınız.

Bunun dışında Yerel SEO içerisinde Link Buildgin son derece önemli bir noktadadır. Ancak pek çok web sitesi sahibi bu durumu göz ardı etmektedir. Standart SEO’ ile Yerel SEO çok farklı durumlardır. Yerel web sayfaları standart SEO sayfalarına göre daha güvenilirdir. Kaliteli web sayfalarından link alarak da sayfanızın skorunu arttırabilirsiniz. Yerel SEO için kendinize bazı sorular sormalısınız. Bu şekilde rakiplerinizin bağlantılarını rahat bir şekilde tanımlayabilirsiniz. İşte o sorulardan bazıları:

-Rakipleriniz kendi sayfalarında hangi dizinleri tercih ediyor?

-Sektörel sitelerden link almışlar mı? Aldılarsa hangi sektörel siteleri tercih etmişler?

-Tercih ettikleri sitelerin linki var mı?

Sektörel Yerel Siteler

Günümüzde sektörel yerel siteler ile ilgili en çok tercih edilenler yerel markalardır. Spamsız ve kaliteli bağlantı almak son derece önemlidir. Arama sonuçlarının sitenize katkısı olması için mutlaka yerel işletmeler ile iletişime geçmenizi öneriyoruz.

Yerel SEO İçin Neler Yapılabilir?

Standart SEO için uygulanan bütün kurallar aslında Yerel SEO İçin de geçerlidir. Sayfanın özgün olması, doğru linklerin kullanılması, sitede kullanılan görseller vb. bütün bu noktalar siteniz için son derece önemlidir. Kısaca kriter olarak belirtmek gerekirse, şunları söyleyebiliriz:

-Yerel Profil Oluşturmalısınız

-Yerel Anahtar Kelimeler Kullanmalısınız

-Değerlendirmelere Açık Olmalısınız

Yerel SEO’nun diğer, SEO’lara göre önemli avantajları bulunuyor. Bunlar:

-Maliyeti düşüktür.

-Etkisi yüksektir.

-Ölçüm yapabilirsiniz.

Blackhat SEO

SEO çalışmaları içerisinde en sık karşılaşılan sorunların başında Blackhat SEO Teknikleri gelmektedir. İllegal bir yöntem olarak tanımlanmaktadır. Çeşitli yöntemlerle, web sayfanızın arama motorları içerisinde itibarının arttırılması işlemidir. Ancak bunu sağlamak için doğru olmayan yöntemler kullanılmaktadır.

Blackhat SEO

Uygulamanın adından da anlaşılacağı gibi, siyah şapkadır. Arama motorlarının uygun bulmadığı şekilde yapılan bir işlemdir. Ancak bu işlemin çok ciddi sorunlara yol açabileceğini belirtmemiz gerekiyor. Çünkü arama motorları, bu yöntemi kullandığınızı fark ederse, ciddi sıkıntılarla karşılaşabilirsiniz. Bu sıkıntılar ise, kalıcıdır.

Bu yöntemi kullanan kişiler, kısa süre içerisinde hızlı sonuç alabilmektedir. Ancak dediğimiz gibi fark edildiğinde kalıcı ve ciddi cezalar alınabilmektedir.

Blackhat SEO Hakkında

Blackhat SEO’nun çeşitleri bulunmaktadır. Bunları şu şekilde belirtebiliriz:

1-On-Page (Site İçi)

2-Off-Page (Site Dışı)

Site İçi: Sayfanızdaki gereksiz ve fazla bağlantılar, kötü linkler, kötü link çıkışları, arama motorlarını kandırmak için kullanılan bütün yöntemler ve kodlamalar bu yönteme girmektedir.

Site Dışı: Genel olarak farklı sayfalarla alakalı bir durumdur. Farklı anahtar kelimelerle yapılmaktadır. İşlemin yapıldığı sitede fazlaca bağlantı görmesiyle uygulanır. Kısa sürede site farklı cezalara çarptırılmaktadır.

Yukarıda belirtilen iki işlemin de sonuçları ağır olacaktır.

Blackhat SEO’dan Kurtulabilir Miyim?

Blackhat SEO’dan kurtulmak istiyorsanız, ilk olarak sizlere sıraladığımız yöntemleri takip etmelisiniz:

-Görünmeyen içerikler, şifrelenmiş içerikler

-Ana sayfa içerisinde olan uzun, alakasız ve gereksiz içerikler

-Etiket bulutunun kullanımı (Bizler bu yöntemi önermiyoruz)

Yukarıda sıraladığımız 3 noktayı tespit etmeniz yeterli olacaktır. Bunları kontrol ettiğinizde site içerisindeki sıkıntılı durumdan kurtulabileceksiniz. Eğer Site Dışı Blackhat’ten kurtulmak istiyorsanız da, Google Webmaster Tools aracından sitenize gelen alakasız bağlantıları kontrol etmeniz yeterli olacaktır. Bulduğunuz bağlantıları reddetmek sorunlarınızı kalıcı olarak çözecektir.

Görsel SEO

Site dizaynından içeriklere kadar her yerde görseller kullanmaktayız. On page SEO unsurlarından olan bu başlığı seo türleri içerisinde ayrı bir başlık olarak almamızda yarar var.

Görsel SEO

Görsellerin optimizasyonunu sağlamak amacıyla bir dizi düzenlemeler yapılması gerekiyor. Bu düzenlemeleri gelin inceleyelim.

Görsellere Vakit Ayırmalı

Görsellere zaman harcamalısınız zira Google arama neticelerinde yükselmeniz amacıyla bunu yapmanız gerekiyor. Görsellerinizi ziyaretçiniz ve arama botları amacıyla optimize etmeniz yalnızca görsellerde değil tüm arama neticelerinde yükselmenizi sağlayacaktır.

Özgün görsel oluşturmak, telif haklarıyla uğraşmamak ve içeriğe ideal yapıya görsellerinizi getirmek amacıyla tasarım yetenekleriniz limitliyse olasıysa bu işleri grafikerlere bırakmanızı öneririm.

Arama motorlarının görsel bölümünden elde ettiğiniz görseller hem botlar hem de kullanıcılar yönünden hoş karşılanmayacaktır. Mesela sağlık ya da tatil amacıyla oluşturduğunuz içeriklerdeki görseller daha önce gerçekten keşfedildiğinden ziyaretçi bunun üstünde pek durmayacaktır. Botlarda resimlerin kopya olduğunu anlayacaktır.

Etkili ve Özgün Görseller Oluşturmalı

Google, bing ve başka arama motorlarının görsel arama bölümünden temin edeceğiniz görseller kopya, telif hakkı ve başka seo problemlerini oluşturabilir.

Ayrıca iyi düzeyde photoshop bilmeniz durumunda kendi başınıza içeriklerinize orijinal imajlar oluşturabilirsiniz.  Youtube’dan bir kaç banner yapımı videosu izleyerek kısa sürede kolay grafik tekniklerini öğrenebilirsiniz. Kendiniz uğraşmak istemiyorsanız forumlardan ve ilan sitelerinden grafikerle anlaşabilirsiniz. Kaza eseri telif hakkı olan görselleri kullanırsanız hakkınızda dava açılabilir.

Özgünlüğün yanı sıra görselin uzantılarınıda ilgi etmelisiniz. JPEG sıradan resimler için iyi bir seçimdir. Gif ise dekor, dinamik resimler ya da ufak görseller amacıyla tüketilir ve ebatı yüksektir. Gif uzantısı sıradan, genel resimler amacıyla seçilmemektedir. PNG ise hem jpg hem de gif amacıyla daha kaliteli ve iyi bir alternatiftir.

Resimlere Doğru İsim ve Açıklama Oluşturulmalı

Görsel işlerinin en başında uygulanan hata olan resimlere doğru isimler verilmemesidir. Resimleri alakasız ya da numaralı adlarla yüklemek size tonlarca iş yükü çıkartacaktır.

Çikolata tanıtımı üstüne bir site olduğunu varsayalım. Resimleri yüklemeden evvelce optimize etmeniz gerekmektedir. Resimlerin fotoğraf makineleri yönünden uygulanan isimleri DCIM001, PIC003 vb. olacaktır. İlk olarak bu resimlere, içeriğiyle ilgili mantıklı isimler verilmelidir. Mesela, sut-beyaz-çikolata.jpg, kremalı-cikolota.jpg vs gibi…

Resimleri Optimize Edin (Sıkıştırın)

Resimlerinizi sıkıştırarak dosya ebatından kar edebilirsiniz. Özellikle de görsellerin bol kullanıldığı e-ticaret ve büyük çaplı portal vb. sitelerde resimleri optimize etmeniz sayfalarınızın ve ürünlerin hızlı açılmasına sebep olacaktır.

SEO Teknikleri adlı yazıma geçiş yaparak, Google, Yandex, Bing gibi arama motorlarında yükselmenizi sağlayacak teknikleri öğrenebilirsiniz. Umarım yazdıklarım SEO türleri hakkında aklınıza takılan soruları cevaplamıştır.

Daha Fazla Göster

Onur YILMAZER

Adım Onur YILMAZER Wpşefinin kurucusuyum. SEO, Web tasarım ile ilgileniyorum. Öylesine biriyim işte...

İlgili Makaleler

5 Yorum

  1. Ellerinize sağlık. Öğretici bir makale Seo’nun türleri açısından. Daha güzel makaleler bekliyoruz :).

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı