Arama Motoru Optimizasyonu

SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

SEO uyumlu makale yazarak rakiplerinizi geçmeye hazır mısınız? SEO uyumlu makale nasıl yazılır ayrıntılarına kadar öğreneceksiniz.

SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

Yazmış olduğunuz içerikler trafik çekmiyor mu? O kadar emek verdiğiniz halde üst sıralara çıkamıyor musunuz? O zaman doğru adrestesiniz. Çayı demleyin ve arkanıza yaslanın. SEO uyumlu makale nasıl yazılır açıklıyoruz. Hadi başlayalım.

Heading Etiket Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

İçerik üreten bloggerların yapmış olduğu en büyük hataların başında yanlış başlık kullanımı gelir. Arama motorları Heading etiketlerini dikkate alır.

Heading Etiket Kullanımı Nasıl Olmalıdır

Oluşturduğumuz içeriklerin başlığı mutlaka anahtar kelime içermeli ve H1 olarak seçilmelidir.  Örneğin SEO üzerine bir içerik üretelim. Ürettiğimiz içeriği alt başlıklarla destekleyerek SEO niçin gereklidir, SEO nasıl yapılır,  SEO Hakkında gibi alt başlıklar oluşturalım. Bu durumda Heading başlık kullanımını nasıl olmalıdır, hep birlikte inceleyelim.

Heading (Başlık Kullanımı) Nasıl Olmalıdır

Evet görüldüğü üzere SEO benim içeriğimin en üst başlığı bu sebepten dolayı H2 başlığını kullandım. Diğer üretmiş olduğum alt içeriklerde ise H3 başlığını kullandım. Başlık kullanımı bu şekilde olmalıdır. Eğer siz gidip ürettiğiniz içeriklerde tüm başlıklarınıza H2 yada hepsine H3 kullanırsanız, yanlış olur.

SEO Uyumlu Makale İçin Ön Araştırma

İçerik oluşturma kısmını maddelerle izah etmekte fayda var.

SEO Uyumlu Makale İçin Ön Araştırma

1- Üreteceğiniz içeriği arama motorlarına yönelik değil, okuyuculara yönelik yazmayı en baştan kabul etmelisiniz. Arama motoru başlıklarına göre üretilen içerikler değersizdir. Sitenizde hemen çıkma oranlarını düşürür ve arama motorları gözünde sizin sitenizi değersizleştirir.

2- Kullanıcıya yönelik içerikler üretme bilincini kabul ettiğinizi varsayarak ikinci adım olarak üreteceğimiz içeriğin daha önceden kimler tarafından yazıldığını araştırmalısınız. Arama sonuçlarında çıkan ilk 5 siteyi inceleyerek ilgili içeriği üretenler kaç tane resim kullanmış, kaç tane video çekmiş, hangi alt başlıkları kullanarak içeriğini zenginleştirmiş bunları bir kenara not almalısınız. Bunu yapmamızın sebebi üreteceğimiz içeriği daha önce belkide yüz binlerce kişi üretti. Siz farklı olarak bir şeyler katmalısınız ki arama motorları yazınıza değer versin. Rakipleriniz ortalama 3 resim kullanmışsa Siz 4 adet kullanın. Video çekmemişlerse Siz video çekin. Kısacası oluşturacağınız içeriğin başlığını ve alt içeriklerinizi, kullanacağınız resim sayısını önceden planlayın…

Makaleye Giriş

Planlama yapıldıktan sonra makaleye giriş kısmına geçelim. İçeriğinizin paragraf giriş kısmı en önemli kısımdır. Çünkü okuyucular paragraf kısmında ne ile karşılacağını, neler öğreneceğini okur. Bu nedenle oluşturacağınız makalede paragraf kısmında okuyucuları heycanlandırmalısınız. Onlara merak duygusu ve öğrenme isteği aşılamalısınız. 160-200 karakter kadar paragraflarımızı açabiliriz.

Makaleye Giriş

Örneğin WordPress site hızlandırma hususunda bir makalenin giriş kısmını oluşturalım;

WordPress sitenizde hız sorunu mu yaşıyorsunuz? Kodlama bilmeden şimşek hızında açılan sayfalarınız olsun ister misiniz? CPU kasma ve aşırı kaynak tüketimine artık son. Kemerleri bağlayın, uçuşa geçiyoruz…

diyerek ten makalenin giriş kısmını oluşturabilirsiniz.

-Makalenizin giriş kısmında anahtar kelimenizin olması doğru olacaktır.

Makale Gelişme Bölümü

 1-SEO uyumlu makale yazarken gelişme bölümünde makalenizin ana hatlarını okuyucuya aktarmalısınız.

2- Anahtar kelime kullanımına dikkat etmelisiniz. Her 100 adet kelimede 1 adet anahtar kelime geçirmelisiniz. Örneğin sultanbeyli kiralık vinç ile ilgili 500 kelimelik bir makale yazıyorsunuz.  Bu makalenin giriş kısmında 1, gelişme kısmında 3 ve sonuç bölümünde 1 kez sultanbeyli kiralık vinç kelimelerini geçirmeniz doğru olacaktır.

3- Makalelerinizi yazarken doğal olun. Ayrıntıdan ve sürekli tekrar eden cümlelerden uzak durun.

4- Oluşturduğunuz içerikleri paragraflara bölerek yazın. Millet olarak okumayı sevmeyen bir topluluk olduğumuz için uzun paragraflar okuyucuyu sıkabilir.

5- Okuyucuların dikkatini çekmek için yazılarınızın da çeşitli gözü yormayan renk çeşitlerini kullanın.

SEO Uyumlı Makale Yazımı Gelişme Bölümü

6- Oluşturduğunuz makalede mutlaka göze hoş gözüken, okuyucunun dikkatini çeken görseller kullanın. Teknik konularda anlatım yaparken görseller üzerinden anlatım yapın. Resimlerde alt etiket, açıklama kısımlarını boş bırakmayın.

7- İçeriklerinizi okunabilir fontlar kullanarak yazın ve yayınlayın. Şekilli ve okunması zor olan içerikler okuyucuyu sıkar. Ayrıca kelime guruplarının arasındaki boşluk oranlarını iyi ayarlayın.

8- Düzgün Türkçe kullanımına önem verin. Noktalama işaretlerini doğru kullanın. Anlatım bozukluklarını düzeltin.

9- Oluşturduğunuz içeriklerde yazıyı beyaz renge ayarlayıp anahtar kelime kasmayın.

10- Örneğin İstanbul içinde hurdacılık yapan bir firmaysanız ve bu konu ile ilgili içerik üretecekseniz ilçe adlarını yazınızda bir kez dahi olsa geçirmenizde fayda vardır. Bu yüksek rekabetli kelimeler için geçerli değildir.

11- Oluşturduğunuz makalelerde az da olsa etiket kullanımına önem verin. Örneğin SEO nedir üzerine yazmış olduğunuz bir makale aynı zamanda arama motoru optimizasyonu nedir sorusu ile aynı cevaba sahiptir.

12- İçerik oluştururken daha önce ürettiğiniz bir yazıya ilgili anahtar kelime geçtiğinde link vermeniz diğer içeriklerinizi ödüllendirmek olacaktır. Bunun için yazılar arasında körü yapmayı ihtimal etmeyin. Örneğin SEO Araçları konuma benim gibi link verebilirsiniz.

13- Makalelerinizi çok kısa yada çok uzun olarak yazmayın. Yazdığınız makaleler en az 160-300 krakterden, en fazla 5000 kelimeden oluşmalıdır. Ortalama bir makale içeriği bana göre en az 1600 kelimeden oluşmaktadır.

Makale Sonuç Bölümü

SEO Uyumlu Makale Sonuç Bölümü

SEO uyumlu makalemizde sonuç kısmında anahtar kelimenizi bir kez geçirmeniz doğru olacaktır. Bütün yazdıklarınızın özetini bu kısımda yapabilirsiniz. Aynı içeriğe sahip bir konunuz varsa okuyucu oraya yönlendirmeniz doğru bir davranıştır.

SEO Uyumlu Makale Url, Title ve Meta Kullanımı

İş içeriği oluşturmakla bitmez. Ne kadar kaliteli ve özgün bir içerikte üretseniz eğer SEO başlığı, Açıklama ve url yapısını yanlış oluşturursanız emekleriniz zayi olur.

SEO Uyumlu Makale yazılırken title, url, meta açıklamalara dikkat edilmelidir.

SEO Uyumlu Url Yapısı

Oluşturacağımız url de mutlaka anahtar kelime geçmelidir. Yazı ismi ile oluşturulan url ler doğru olarak kabul edilir. Rakamlardan oluşan ve anahtar kelimenizi barındırmayan url yapısı yanlıştır.

SEO Uyumlu Başlık Kullanımı

Oluşturacağınız başlıklarda mutlaka anahtar kelimeniz 1 kez yer almalıdır ve 60 karakteri geçmemelidir. Uzun kullanılan SEO başlıkları ve çok kullanılan anahtar kelimeleriniz spam yapmanızı sağlar. Bağlaç (ve, ile, ama, fakat) kullanmamaya özen gösterin.

SEO Uyumlu Meta Açıklaması

Açıklamanızın ilk giriş ve çıkış kısmında anahtar kelimelerinizin yer alması gerekir. En az 1, en çok 2 kere anahtar kelimenizi geçirmeniz doğru olacaktır. 160 karakteri geçmemelidir. Bağlaç (ve, ile, ama, fakat) kullanmamaya özen gösterin.

Bu kurallara uyurak SEO uyumlu makaleler oluşturabilirsiniz.

Google Web Yöneticisi Yönergelerini inceleyerek daha fazla bilgiye sahip olabilirsiniz. SEO Teknikleri 2019 ile gücünüze güç katın…

Onur YILMAZER

Adım Onur YILMAZER Wpşefinin kurucusuyum. SEO, Web tasarım ile ilgileniyorum. Öylesine biriyim işte...

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Aylardır hakim olamadığım Heading Etiket Kullanımı konusunu makalenizle çok iyi anladım.Çok somut ve net şekılde anlatılmış.gerçekten faydalı oldu teşekkurler

  2. Sanırım h başlıklarını yanlış kullanmışım. 100’e yakın konum var hepsini güncellesem sorun olur mu acaba?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı