Arama Motoru Optimizasyonu
Trend

Popüler SEO Araçları 2019-2020

Popüler SEO araçları ile rakip analizi yapın. SEO Araçları: Semrush, Raven, Moz, Ahrefs, DeepCrawl, Google SEO araçları ve daha fazlası…

Hadi başlayalım…

Arama motoru çalışmalarının olmazsa olmaz noktası elbette SEO’dur. SEO çalışmaları içerisinde oldukça fazla öneme sahip olan SEO araçları sayesinde çalışma sürecinizden yüksek verim alabilirsiniz. Günümüzde en çok tercih edilen SEO araçlarından bahsetmeden önce, SEO aracının tanımını yapmamız gerekiyor.

SEO araçları, kısaca sitenin içinde ya da dışında bulunan değerlerin analizinde kullanılmaktadır. Sadece içerik analizi değil, aynı zamanda link ve anahtar kelime analizi de yapılabilmektedir. Bu noktada son derece önemlidir. Doğru SEO aracı sayesinde sitelerden daha fazla verim almak mümkündür.

SEO araçları yukarıda da belirttiğimiz üzere hem site hem de site dışı değerleri incelemektedir. Bu noktada karşımıza çıkan analizleri de ayrı ayrı tanımlamamız gerekiyor. Bunun dışında SEO araçlarının kullanıldığında kişiyi son derece avantajlı bir konuma sokmaktadır. Buna bağlı olarak da SEO araçları ücretli ve ücretsiz olarak 2 grup içerisinde de incelenebilir. Ücretsiz SEO araçları genel olarak başlangıç seviyesindeki çalışmalar için tercih ediliyor. Daha da gelişmiş araçlar kullanmak isteyenlerin tercihi ise ücretli SEO araçlarından yana oluyor.

SEO Araçları

Piyasada kullanılan en iyi SEO araçlarını incelemeye hazır mısınız?

SEO Analiz Rehberi

Sitenizi analiz etmek için ilk olarak araçtan ziyade bazı sorulara cevap vererek daha emin stratejiler geliştirebilir, web sayfanızdan daha fazla verim alabilirsiniz. Şu soruların cevabını vererek, doğru bir araç seçebilirsiniz:

SEO Analiz Rehberi

-Kullanıcılar ne tür sayfaları daha çok tercih ediyor ve hangi tür sayfalarda daha fazla vakit harcıyorlar?

-Kullanıcılar siteye girdiklerinde hangi detaylar onların daha fazla ilgisini çekiyor?

-Kullanıcılar siteyi kullandıklarında hangi durumlar onları rahatsız ediyor ve siteden ayrılmalarına sebep oluyor?

Belirtilen bütün bu soruların cevapları konusunda SEO araçları son derece etkili olacaktır. Detaylı analizler yapabilen bu araçlar kullanıcıların site içerisindeki hareketlerini ve site üzerindeki kullanımlarını inceleyerek rapor sunmaktadır. Bu raporlara göre de site sahipleri daha planlı hareket edebilecek.

SEMrush

Dijital pazarlama denilince kendi siteniz dışında beraberinde rakip siteler de artık büyük önem taşımaktadır. Kendi siteniz yanında rakiplerinizi de takip edebileceğiniz en popüler SEO araçlarının başında SEMrush gelmektedir.

SEMrush ile SEO

Gelişen yeniliklerinin dışında, düzenli olması nende tercih edildiğini bir kere daha gösteriyor. SEMrush’u iyi kullanarak bu durumu kendinize bir avantaj olarak çevirebilirsiniz. Bu aracı kullanmak için aylık ödeme ile satın almanız gerekiyor. Fiyat bakımından sizlere pahalı gelebilir ancak SEMrush, Domain Analytics, Projeler, Raporlama, Kullanıcı Yöntemi ve Diğer seçenekleriyle pek çok hizmeti sizlere bir arada sunuyor. Bu noktada da verilecek ücret sizlere fazla gelmeyecek. Maddi açıdan kâra geçmek için, SEMrush’u aylık olarak değil de yıllık olarak satın alabilirsiniz.

Raven

Raven Tools olarak da bilinen Raven, en etkili SEO araçlarından bir tanesidir.

Raven ile SEO

Bu araçla, reklam, içerikler, SEO çalışmaları ve hatta sosyal medyadaki çalışmalarınızı ek el üzerinden yönetebilirsiniz. SEO uyumlu olması, Raven Tool’un tercih edilmesini sağlamaktadır. Bunun dışında sunmuş olduğu hizmetler hakkında şunları belirtebiliriz:

-Anahtar kelime analizi

-Backlink durumu

-Sitenin SEO uyumu

-İçeriklerin SEO uyumu

-Çeşitli SEO kriterlerini test edebilme gibi özellikleri bulunmaktadır. Raven’in en önemli özelliği yukarıda belirttiğimiz gibi bütün medya verilerinin tek el üzerinden yönetilmesidir.

Moz

Bir SEO yazılımı olarak karşımıza çıkan Moz, belki de diğer araçlara göre çok daha iyi bir SEO aracıdır. Bunu dememizin sebebi, Moz, Google üzerinden bir algoritma çıkartır. Çıkartmış olduğu bu algoritma ile bütün değişiklikleri takip eder ve kullanıcısına bunu anında yansıtır. Kısacası bir puan sistemiyle çalıştığını belirtebiliriz. Herhangi bir web sitenin dünya üzerindeki spam durumunu belirler ve bu noktada oluşturduğu puanı kullanıcılarına yansıtır.

MOZ SEO Aracı

Bu noktada özelliklerini kısaca şu şekilde sıralayabiliriz:

-Kullanılacak olan web sitenin Google üzerinden ceza alıp almayacağı noktasında ölçüm yapar, bunu kullanıcısına bildirir.

-Link çıkışlarını kaliteli olup olmadığına bakar.

-Web sitesinin özgünlüğünü inceler. Bu noktada diğer SEO araçlarından biraz daha farklı çalışmaktadır.

DeepCrawl

DeepCrawl bu alanda kendisine hiçbir aracı rakip görmediği gibi, kendisini de internet üzerindeki en iyi araç olarak tanımlamaktadır.

DeepCrawl ile SEO

Bütün analizleri ve takip işlemlerini başarılı bir şekilde gerçekleştirmektedir. Bu araç genel olarak site tarama işlemleri noktasında oldukça fazla tercih edilmektedir. Bütün sayfaların SEO analizini gerçekleştirmektedir. Bunun dışında sayfaların indexlenmesi açısından da faydalıdır.

Ahrefs

SEO araçları noktasında Ahrefs çok fazla tavsiye ve tercih edilmektedir. Bu noktada da son derece önemli bir araç olduğunu belirtmemiz gerekiyor. En geniş site tarayıcılarına Google’den sonra sahip olan Ahrefs’i ücretli olarak aylık ya da yıllık kullanabilme imkânınız bulunuyor.

Ahrefs ile SEO

Eğer ücret vermeden kullanmak isterseniz de günde en fazla 5 tane sorgulama yapabilirsiniz. Kısaca Ahrefs’in görevlerinden şu şekilde bahsedebiliriz:

-Web site üzerindeki bütün detayları kullanıcılarının önüne sunar.

-Sosyal medya üzerinden sitenin genel durumunu incelemenize olanak sunar.

-Özellikle Crawl Analysis ve Backlink Analysis özellikleri sayesinde oldukça kullanışlı.

-Profilleri karşılaştırarak rakip analizi sunar.

Buzzsumo

İçerik analizleri açısından en verimli araçların başında Buzzsumo gelmektedir. Bunun sebebi, araç, sosyal kanalların hepsini kullanıcılar için analiz etmektedir. Buna bağlı olarak da anahtar kelimelerle alakalı bir rapor sunabilmektedir. Örneğin inşaat malzemeleri üzerine bir sayfanız var. Buzzsumo kullanarak bu konuyla ilgili anahtar kelimeleri, insanların neler paylaştıklarını ve sosyal medya üzerinden bu konuyla ilgili nasıl içeriklerin paylaşıldığını görebilirsiniz. Buna göre de sizler kendi içeriklerinizi hazırlayabilirsiniz. Sosyal medyayı bu açıdan kullanarak kendinizi doğru bir konuma getirebilirsiniz.

Buzzsumo SEO Aracı

Buzzsumo özellikleri noktasında kısaca şunları belirtebiliriz:

-Kendi içeriklerinizi nasıl hazırlayacağınız noktasında sizlere yardımcı olur.

-Web sitenizi analiz edebilirsiniz.

-Anahtar kelimeler hakkında en çok hangi içeriklerin paylaşıldığını öğrenebilirsiniz.

-Paylaşımları analiz edebilirsiniz.

Übersuggest

Uber Suggest olarak da bilinen bu araç, içerik pazarlama stratejisini kurgulamak amacıyla kelime türetmenize yardımcı olmaktadır. Diğer SEO araçlarından farkı, anahtar kelime analizi yapmaktadır.

Çalışmalarınız içerisinde kullanmak istediğiniz anahtar kelimelerinizi belirleyin. Übersuggest aracı sayesinde kullanacağınız bu anahtar kelimelerin ne kadar arandığını, hangi firmalar tarafından kullanıldığını, rekabet noktasında ne kadar çok tercih edildiğini raporlama şansınız bulunmaktadır. Uygulama tamamen ücretsizdir. Sizlere sadece anahtar kelimelerin yukarıda belirttiğimiz durumları hakkında rapor vermez aynı zamanda da anahtar kelimelerinizin kombinasyonlarını da sizler için yapar. Bu noktada çeşitli dillerde hizmet vermektedir. Bu sebeple de günümüzde anahtar kelime analiz noktasında oldukça fazla tercih edilmektedir.

Majestic

SEO içerisinde başarılı olmanın en temel kuralı, doğru analiz yapmak ve buna bağlı olarak da eksiksiz takip yapmaktır. Bu noktada oldukça fazla tercih edilen Majestic SEO aracı, kullanıcıların sadece kendi siteleri üzerinden değil, aynı zamanda da rakip siteler üzerinden de detaylı analiz yapmalarını sağlamaktadır. Oldukça fazla tercih edilmesinin en temel sebebi ise kaliteli olmasının yanı sıra ücretli olmasıdır. Ücretli olarak kullanılan bu sistem kendini sürekli olarak geliştirmekte ve kullanıcılarına çeşitli paketler içerisinde seçenekler sunmaktadır.

Majestic SEO Aracı

Majestic artık MajesticSEO olarak bilinmektedir.

-Kayıp linkleri sizin için belirtir.

-Web sitenizi daha da kullanışlı bir hale getirmek için size yapmanız gerekenleri listeler.

-Sitenin kaç tane link aldığını belirtir.

-Linkleri profesyonel olarak inceler.

Monitör Backlins

Kullanımı hususunda en çok sevdiğim SEO araçlarından biri olan Monitör backlink rakip analizi, backlink analizi, anahtar kelime sıralaması hususunda ölçümler yapabiliyor.

Monitör Backlins ve SEO

Ücretsiz kayıt olarak 30 gün süre boyunca deneme sürümünden faydalanabilirsiniz. Search Console ile bağlantı sağlayarak gelen backlinkleri mail adresine gönderen Monitör Backlinks SEO aracı aynı zamanda aldığınız backlinklerin kaliteli olup olmadığını da gösteriyor. Paravan blog kullanıp ana sayfanıza çalışma yaptığınızda aşırı link çıkışı yaptıysanız Spam puanınızı da gösteriyor. Yeni başlayan kullanıcılar için oldukça ideal, kullanımı kolay SEO aracıdır.

Hotjar

Hotjar sitelerin kullanıcı deneyimini geliştirmek için kullanabileceğiniz güzel bir SEO aracıdır. Sitenize gelen kullanıcıların Tıklamaları, dokunmalarını ve kaydırma davranışlarını görsel olarak sunarak kullanıcıların sitenizde ne istediklerini, neye önem verdiklerini ve ne yaptığını anlamanıza yarar.

Hotjar ve SEO

Hotjar ile Daha hızlı, daha ucuz ve daha doğal bir ortamda geri bildirim toplayın. Müşteri Memnuniyeti, Net Promoter Score  ve Müşterinin Sesini takip edin. Kullanıcılarınızla empati kurun ve nerede sıkışıp kaldıklarını görün. Kullanıcı davranışına bakarak ve doğru zamanda doğru soruları sorarak hızlı bir şekilde harekete geçirilebilir bilgiler edinin.

Screming Frog

Screming Frog tercih edilebilecek bir arama motorudur. Bilgisayara kurulduğunda çok fazla yer kaplamaz ve üstüne üstlük ücretsizdir. Kolay bir şekilde kurulumunun olması, kullanıcılarını memnun etmektedir. Program genel anlamda ücretsizdir.

Screming Frog SEO

Ancak bazı kısımlar ücretle çalışmaktadır. Screming Frog sayesinde şunları yapabilirsiniz:

-H etiket,

-Title & meta description

-Canonical etiket hataları ve daha nicelerini tespit edebilirsiniz. Tespitiniz sonrasında da gerekli düzenlemeleri gerçekleştirebilir ve çalışmalarınızı daha verimli bir hale getirebilirsiniz. Analiz yapabileceğiniz noktalar ise kısaca şunlardır: Site içi ve site dışı bağlantılar, URL yapısı, çeşitli meta kodları, sayfaların başlıkları, H1 ve H2 kodları, yüklenme süreleri vb.

Yandex Metrica

Kısaca Metrica olarak bilinen bu uygulama, Yandex tarafından sunulmuştur. Web analiz aracı olan Yandex Matrica sayesinde artık Yandex üzerindeki bütün belgeleri ve istatistikleri detaylı bir şekilde raporlayabilirsiniz. Sistem sayesinde ziyaretçileriniz internet sayfası üzerinde neler yaptıklarını inceleyebilirsiniz. Bu sebepten dolayı günümüzde birçok kişi tarafından tercih edilmektedir.

Yandex Metrica ile SEO

Yandex Metrica kullanım noktası bakımından Google Analytics ile benzerlik göstermektedir. Kullanıcıların deneyimlerini göstererek, onlar üzerinden analiz yapılmasına yardımcı olmaktadır. Bu şekilde site sahipleri, site trafiğini kontrol edebilir. Buna bağlı olarak da ileriye dönük daha verimli stratejiler planlayabilir. Yandex Matrica’nın avantajları konusunda şunları belirtebiliriz:

-Site içerisinde eksik olan noktalar varsa bunları kullanıcılara gösterir.

-Sitenize hangi türdeki insanlar tercih ediyorsa, sizlere bu konuda çeşitli bilgiler verir.

Belirtilen bu özelliklerden yararlanmak için Yandex Matrica’yı kurmanız, üye olmanız ve bir Yandex hesabı açmanız gerekiyor.

Soovle

Soovle anahtar kelime noktasında tercih edilebilen bir araç türüdür.

Soovle ile SEO

İnternet üzerinde başarılı olmak isteyen ve markalarının adını duyurmak isteyenler ilk olarak anahtar kelime üzerinde araştırma yapmaktadır. Anahtar kelime araştırması için de doğru araçları tercih etmek son derece önemlidir. İnternet sitenizde elbette birden fazla anahtar kelime kullanıyorsanız. Bu noktada sizlere yardımcı olacak Soovle, birden fazla anahtar kelimeler için oldukça fazla geçilen bir araçtır. Oldukça fazla tıklama alan Bing, Wikipedia, Tahoo, Youtube, Google ve Amazon gibi önemli sayfalar üzerinden alınan bilgilerle sizlere rapor sunan Soovle, kelime analizi yapan bir araştır. Arama motoru üzerinden SEO çalışması yapacaksanız, bu noktada Soovle’yi tercih edebilirsiniz.

Serachmetrics

Sitelerin SEO hakkındaki durumlarını kullanıcılarına net bir şekilde gösteren bir araç olan Serachmetrics, önemli bir uygulama olarak tanımlanmaktadır. Bu araç sayesinde SEO anlamında sitenizin hangi durumda olduğunu ya da ne kadar başarılı olduğunu öğrenme şansınız olacaktır. Kısacası bu araç sizlere raporlama işlemi yapmaktadır.

Serachmetrics SEO Aracı

Anahtar kelimelerin yoğunluğu, kelimelerin sırasını ve bununla beraber çeşitli ayrıntıları sizlere göstermektedir. Eğer SEO ile ilgili bir hata varsa, bu hatanızı görebilir kısa süre içerisinde telafi edebilirsiniz.

Bu uygulamanın ufak bir sıkıntılı tarafı bulunuyor. Backlink Analysis özelliği noktasında biraz zayıftır. Pek çok uzman tarafından bu yön eksik olarak belirtiliyor. Ancak buna rağmen SEO uzmanlarının vazgeçemediği bir araç olarak karşımıza çıkmaktadır. SEO yazılım projelerinde oldukça fazla tercih edilen Serachmetrics, her geçen gün kendini geliştirebilecek özelliklerle kendini güncellemektedir. Türkçe dil özelliğinin olması, ülkemizde web sitelerinin içerik performansı noktasında ölçülebilmesini sağlamaktadır.

Google SEO Araçları

Şimdi bahsedeceğimiz SEO araçları Google Amcam tarafından web site sahiplerine sunulan, SEO araçlarıdır.

Google Search Console 

2015 yılında Search Console adını alan bu aracımızın daha önceki ismi, Google Webmaster Tools idi. Ücretsiz olan bu araç, mutlaka kullanılması gereken SEO araçları arasında yerini alıyor.

Google Search Console

Web site içeriklerini detaylı incelemeye yardımcı olan bu araç bunun dışında:

-Site bağlantılarını değerlendirir.

-Backlink profillerini düzenler.

-Çeşitli dosyaları test eder.

-Mobil anlamda kullanıcılara uyumluluk sağlar. Bu noktalarda Search Console oldukça fazla tercih edilmektedir. Bununla beraber Google’nin diğer ürünleriyle beraber uyumlu bir şekilde kullanılabilir. Kısacası Google Search Console, bütün uygulamaları korumanız için sizlere gerekli olan bütün verileri sunar.

Google Trends

Google Trends, bütün arama motorları üzerinde en çok aranan ve en çok tercih edilen anahtar kelimeleri izlere rapor olarak sunmaktadır. Bu noktada eğer en çok hit alan anahtar kelimeleri görmek istiyorsanız, Google Trends’i kullanabilirsiniz.

Google Trends ile SEO

Google Trends, Google’ın kullanıcılarına son zamanlarda sunmuş olduğu en önemli çalışmalarından bir tanesidir. Önemi çok fazla anlaşılmamıştır. Bu anahtar kelimelerin kısaca kullanıcılar tarafından ne kadar arandığını göstermektedir. Eğer anahtar kelimelerinizin ne kadar kullanıldığını öğrenmek isterseniz bunu ancak Google Trends ile yapabilirsiniz. Peki, bu noktada Google Trends’in sizlere sağladığı yararlar nedir?

Google Trends sayesinde bağlı olduğunuz sektör ile ilgili tercih edilebilecek anahtar kelimeleri giriyorsunuz. Site sizin için bir raporlama çıkartıyor. Bu noktada zamanınızı ve normal bir site kurmuş olsanız vereceğiniz emeği boşa çıkarmadan kısa süre içerisinde Google Trends sizlerin işini hallediyor. Bu kadar yararlı bir sistem neden bu kadar tercih edilmiyor? Bunun sebebi, çoğu kişinin Google Trends’in ne işe yaradığını bilmemesi. Bazıları konuyla ilgili değil, bazı kişilerde tam olarak ne hakkında çalışma yaptığını tam olarak bilmiyor. Eğer amacınız kazanç sağlamak ve beraberinde büyük bir kitleye hitap eden bir web sayfa açmak istiyorsanız, bu noktada Google Trends sizlere yardımcı olacaktır. Kısaca şöyle düşünün kurduğunuz sitede günde 100 defa aranan bir anahtar kelime mi kullanırsınız? Yoksa güne 50.000 defa aranabilecek bir anahtar kelime mi tercih edersiniz?

Google Adwors Keyword Planner

Google Adwors, kısaca Google’nin reklamcılık şirketi olarak tanımlanabilir. Google, bilindiği gibi dünyanın en fazla tercih edilen arama motorlarının başında geliyor. Tercih edilen arama motorları ve oranlarını şu şekilde belirtebiliriz:

%89.27 ile Google

%3.66 ile Bing

%3.39 ile Tahoo

%2.55 ile Diğerleri

%0.88 Baidu

%0.55 ile Ask Jeeves

Google Adwors Keyword Planner SEO

 Her geçen gün kendisini geliştiren bu arama motoru, 2000 yılında sunduğu Google Adwors hizmeti sayesinde kendine farklı bir boyut kazandırmıştır. Google Adwors Keyword Planner sadece küçük şirketlere değil aynı zamanda büyük ve kurumsal şirketlere de hizmet vermektedir. Bu noktada çeşitli alanlara hizmet vermektedir. Bu sisteme girmeye karar verdiğinizde şunları yapabilirsiniz:

-Hedef kitlelerinizin arama sorgularını öğrenebilirsiniz.

-Tercih edilecek web sayfaların ziyaretleriyle ilgili hedefler oluşturabilirsiniz.

-Reklamlarınızı kullanıcılarınıza gösterebilirsiniz.

Bu şekilde Google, arama alanlarında sizlerin reklamlarını göstererek, kullanıcı çekmenize yardımcı olacaktır.

Google Adwors kullanacaksanız eğer sizlere bir iki ipucundan bahsetmemiz yararlı olacaktır. Seçtiğiniz kelimeler ile aratılan kelimeler birbirine benzerlik gösterdiğinde reklamlarınız daha fazla görünecektir. Örnek vermek gerekirse siz eğer masa satıyorsanız, anahtar kelimeniz olarak “Kaliteli masa” kullanabilirsiniz. Kullanıcılarınız ise Google üzerinden Kaliteli masa ya da Kaliteli masa ürünleri şeklinde aramalar yaptığında reklamlarınız görünecektir. Bu noktada Google üzerinden masa satışı yapan kanallarda ve İnternet sayfalarında reklamlarınız görülecektir.

Anahtar kelimelerinizin spesifik olması son derece önemli bir noktadır. Standart anahtar kelimelerin yanında kendinize özgü terimler kullanarak anahtar kelime öbeklerini oluşturmak sizin açınızdan daha yararlı olacaktır.

Belirtmiş olduğumuz SEO Araçları ile rakip analizi, backlink analizi yapabilir, SEO Teknikleri ile sitenizi yükseltebilirsiniz.

Onur YILMAZER

Adım Onur YILMAZER Wpşefinin kurucusuyum. SEO, Web tasarım ile ilgileniyorum. Öylesine biriyim işte...

İlgili Makaleler

3 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı