Arama Motoru Optimizasyonu

Web Site Kullanıcı Deneyimi Geliştirme (UX)

2020 yılında dikkat etmemiz gereken SEO kriterlerinin başında web site kullanıcı deneyimi geliştirme (User experience) gelmektedir. Kullanıcı deneyini dikkate almıyorsanız bir adım geriden geliyorsunuz demektir. Bu makalemizde kullanıcı deneyimi geliştirme yöntemlerinden bahsedeceğiz. Çayınızı alın ve arkanıza yaslanıp alacağınız bilgilerin keyfini çıkarın.

Web Site Kullanıcı Deneyimi Geliştirme

Kullanıcı Deneyimi (User experience): Kullanıcı deneyimi (UX), insanların bir ürünü kullanırken ya da bir hizmetten faydalanırken mümkün olan en çok verimi en az çaba ile alması amacıyla çözüm üreten disiplindir.

Web sitesi ya da genel program ürünleri yönünden düşünecek olursak, bir siteyi ziyaret eden kullanıcının site ile olan etkileşiminin nasıl cereyan edeceği kullanıcı tecrübesinin hususudur. Bu tecrübesi düşünen, şekillendiren ve tasarlayan insanlara da kullanıcı tecrübesi tasarımı adı verilir.

Web Site Kullanıcı Deneyimi Geliştirme (UX)

Türkiye’de son senelerde önemi anlaşılan kullanıcı tecrübesi ve ara yüz tasarımı hususları gerçekte sunduğunuz bir ürün ya da hizmetin başarısında önemli bir km taşı…

Gözlerimizin önünde dünya genelinde şirketlere dönüşen YouTube ve Facebook her ne kadar bir gereksinimi gideren kusursuz bir vasıta olarak görünse de şimdilik işin başında iken rakiplerinden daha iyi kullanıcı tecrübesi vasıtası ile sıyrılmışlardır.

Hemen her sektörde baş gösteren rekabet ile birlikte, markalar sık sık olarak birbirlerinden değişik müşteriyi etkilemenin yollarını arıyor. Kullanıcı tecrübesi, yeni bir ürün ya da hizmet oluşturma sürecinde müşterilerin beklentisini karşılamak amacıyla atabileceğiniz ilk adımdır. Bu yüzden iş planının ilk basamaklarında düşünülmesi, enerji ve bütçe ayrılması gereken bir unsurdur.

Kullanıcı tecrübesi bir insanın zevklerine bırakılamayacak kadar mühimdir. Ux yönünden varlıklı bir program ürünü tasarlamak amacıyla iyi bir estetik düşüncenin beraberinde; psikoloji, piyasalama, etkileşim ve mühendislik gibi değişik disiplinlerden elde edilen deneyimlerden faydalanmak gereklidir

Kullanıcı Deneyimi Neden Önemlidir?

Kullanıcı tecrübesi çok önemlidir zira insanlar giderek daha sabırsız duruma geliyor. En küçük bir süre kaybına yola açacak ya da kullanıcıyı tereddüde düşürecek bir deneyim, yaptığınız tüm iyi şeylerin üstüne kara bir bulut gibi çökebilir.

Kullanıcı Deneyimi Neden Önemlidir

Kullanıcı tecrübesini kıymetli kılan şeylerden biri de çevrimiçi alış veriş alışkanlıklarının değişmesi. Mobil cihaz kullanımındaki artış ve internet alış verişlerinin katlanarak yükselmesi anında her iş alanındaki işletmeleri bu konulara yatırım yapmaya zorladı. Kısa sürede internet iyisiyle kötüsüyle, kaliteli ya da kalitesiziyle denetim edilemez bir piyasa durumuna geldi. Bir süre sonra insanlar bu kalabalık içersinde satın alma kararlarını verirken imtina etmeye başladı. Yalnızca ürün ile alakalı tehlikeler değil, emniyet hususu ile alakalı da yaşanan sorunlar çekimser bir kullanıcı kitlesi meydana çıkmış oldu.

Özetle, teknoloji ve internet dünyası ile alakalı her şey olağanüstü bir sür’atle değişiyor. Rekabet her alanda kendini sert bir biçimde göstermeye devam ediyor. Rekabet arttıkça da internet sitesi ya da program üstünden satış yapabilmek zorlaşıyor. Kullanıcıyı ikna etmenin birinci dereceden şartı ise kusursuz bir kullanıcı tecrübesine sahip olmak…

 Bu da demek oluyor ki; internet siteniz ya da mobil programınız üstünden satış ya da marka bilinirliği gibi kazanımlar elde etmek istiyorsanız, insanların bu platformlar üstünde süre geçirmelerini sağlayacak kurgular bulmalısınız. Bu da bizi etkileşimi tasarlama içeriğine getirir.

İletişim Tasarımı

İletişim tasarımı, insan ile makine arasındaki etkileşimin kurgulanması ve uygulanmasıdır. İletişim seviyesi arttıkça insanların yine eden ziyaretlere ve mümkün satın almalara daha çok eğilim gösterdikleri herkesin bildiği bir gerçek. Bu yüzden bundan sonra ulaştığımız noktada kullanıcı tecrübesi kadar kullanıcı etkileşimi tasarlamak da lüzumlu bir duruma geldi.

İletişim tasarımı, genel dizayn bilgisinin beraberinde piyasalama etkileşimi ve psikolojiden de yararlanmayı mecburi kılıyor. Genellikle de istenilen tecrübesini kullanıcıya yaşatılması ve sonrasında kullanıcıyı bu tecrübesi paylaşmaya teşvik eden konseptlerden bahsederken, değişik disiplinlerden faydalanarak daha derin analizler çıkarmak gerekebilir.

Onur YILMAZER

Adım Onur YILMAZER Wpşefinin kurucusuyum. SEO, Web tasarım ile ilgileniyorum. Öylesine biriyim işte...

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Web Site Kullanıcı Deneyimi Geliştirme Çok güzel bir konu. Ellerinize sağlık Onur bey. Faydası olacaktır böyle konuların kullanıcılara.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı