SEO (Search Engine Optimization)

SEO, Türkçede Arama motoru optimizasyonu anlamına gelen Search Engine Optimization kelimesinin kısaltılmış halidir.

SEO Nedir?

SEO (Search Engine Optimization) kelimesinin kısaltılmış hali olup arama motoru optimizasyonuna denir. SEO ile arama motorlarında görünürlüğünüzü artırırıp daha fazla müşteriye ulaşabilirsiniz. İsterseniz SEO Ne değildir sorusuna da değinelim. SEO, önüne gelen her türlü siteden bağlantı almak, seo paketleri satın alıp yükseliş beklemek, kendi kendini kandırarak organik hit programlarını çalıştırmak, yada bir programı çalıştırıp istediğin anahtar kelimede sıralama almak değildir.

SEO Nasıl Yapılır?

SEO bir çok sıralama sinyalinin bir araya gelmesiyle oluşur. Bu sinyallerin tamamını kullanarak kendi arama motoru optimizasyonunu yapabilirsiniz. İç SEO (ON Page) ve dış SEO (Off page) olmak üzere ikiye ayırabiliriz. İç SEO kısmında robots.txt, site haritası, iç linkleme, yeterli anahtar kelime yoğunluğundaki içerikler, kısımında düzenleme yapılır. Dış SEO kısmında ise alınan sponsor linkler, backlinkler ve sizi öneren sitelerin kaliteleri ölçülerek yapılır.

 

SEO Neden Önemlidir?

E-Ticaretin gelişmesiyle kullanıcılar ürün alış-verişlerinde internete yönelmiştir. Bu durum rekabeti ortaya çıkarmıştır. Ürünlerinizi müşterilere pazarlayabilmek için sitenizi alıcılarla buluşturmak gerekir. Bunu yapabilmenin en kolay ve ucuz yolu arama motoru optimizasyonu düzgün yapılmış  bir siteden geçer. SEM (Search Engine Marketing) Türkçe adıyla arama motoru pazarlaması anlamına gelir. Google‘ın ADS ve Yandex‘in Direct servisleri ile yapılan reklamların tık başı maliyeti sürekli artış göstermektedir. Bu nedenle Dijital pazarlama kanalları içerisinde en önemli paya sahip olan arama motoru optimizasyonu önem kazanmaktadır.  

Örnek SEO Süreci

WP Şefi ailesi olarak örnek SEO süreçlerimizin işlem basamaklarınız görebilirsiniz.

1-) Hedefin Belirlenmesi: Bu süreçte web sitelerinizin teknik ve içerik kısımlarını profesyonel seo araçları ile inceleme yaparak yol haritası oluşturuyoruz.

2-) Anahtar Kelime Araştırması: Sektrönüz ile alakalı anahtar kelime araştırması yaparak ogranik trafiğinizi artıracak anahtar kelimeleri tespit ediyoruz.

3-Rakip Analizi: Sektörünüzde aynı ürünü pazarlayan firmaların pazarlama stratejilerini inceleyerek, yol haritası oluşturuyoruz.

4- İçerik Optimizasyonu ve Stratejisi: Daha önce oluşturduğunuz içeriklerin güncellenmesi, yada içerik oluşturulması için gerekli çalışmaları yapıp işe koyuluyoruz.

5-Dönüşüm İnceleme: Yapılan iyileştirmeler sonucunda müşteri davranışlarını ve organik trafiği inceleyerek satışların ölçümünü yapıyoruz.

6-Raporlama: Dönüşümden kazanılan deneyimleri ve ölçümlerimizi sizin anlayacağınız şekilde pdf olarak raporluyoruz.

Site İçi SEO’nun önemi her geçen gün artmaktadır. Kullanıcı odaklı iyileştirmeleri olan en önemli yapıların başında gelmektedir. Oran olarak belirtmemiz gerekirse, %45’lik site içi, %24’lik de site dışı SEO’nun önemli olduğu belirtebiliriz. Bunun dışında kalan %30’luk dilim ise de kullanıcı deneyimini baz almaktadır. Bu oranlar bir netlik taşımamakla beraber sadece örnektir.

Bir sitenin diğer siteler tarafından önerilmesi ve paylaşılması son derece önemlidir. Sadece kendi için değil, aynı zamanda sektör içinde oldukça önemlidir. Site İçi SEO hakkında şunları belirtebiliriz:

Tasarım Açısından SEO: Tasarımsal SEO konusundan bahsetmemiz gerekirse bu noktada html ve css ile ilgili kriterlerden bahsetmek gerekiyor. Bu sebeple sitelerin SEO bakımından uyumlu olması son derece önemlidir.

Yazılımsal Açıdan SEO: Yazılımsal alanda meydana gelebilen hatalar ne yazık ki büyük sorunlara yol açabilmektedir. URL yapısı ile alakalı özelliklerin düzeltilmesi bile çeşitli sorunlara yol açabilir. Bu noktada son derece dikkatli olunması gerekmektedir.

Özetle bahsetmek gerekirse Site İçi SEO aramalarında daha kolay ve hızlı işlemler yapılabilmesi bu sistem içerisinde son derece önemlidir.

 

Site Dışı SEO dediğimizde aklınıza hemen doğrudan sıralamayı etkileyen çalışmalar gelmelidir. Bu çalışma içerisinde Site İçi SEO gibi farklı çalışmalar bulunmaktadır. Ancak en etkili yöntemlerden bir tanesi backlinklerdir. Bir site içerisinde başka bir site eklenmiş olabilir. Arama motoruna ise link: xxx şeklinde aratıldığında çıkan bütün sonuçlarda, aratılan sitenin backlink verdiğini belirtebiliriz.

Backlinkler son derece önemli noktalardır. Bu sebeple de bir site için backlink almak son derece önemlidir. Fakat arama motorları bunları incelerken son derece dikkatli davranmaktadır. Sizler de SEO çalışmalarından hızlı bir sonuç almak istiyorsanız, diğerleri gibi yapan backlink kullanabilirsiniz. Ancak Google gibi, önemli arama motorlar, bu yapan backlinklerin büyük bir kısmını yakalayabilir, hatta bu sitelere ceza verebilir. Bu sebeple organik ve sağlam bir yükseliş için bu noktalardan uzak durmalısınız. Başka site sahiplerinin, sitelerinde sizin sitenizi kendileri eklemiş olması gerekmektedir. Bu daha kaliteli bir işlemdir. Bahsettiğimiz backlinkler 2’ye ayrılmaktadır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

Dofollow Backlink: Sıralama faktörü olarak da bilinmektedir. Yapay yollar ile yapılması yüzünde, çeşitli cezalar alabilirsiniz. Sitenin kalitesini olumsuz yönde etkilemesi yüksek bir ihtimaldir. Bir siteye kefil olduğunuzu gösteren bir link verme işlemidir. Karşıdaki site ne cezası alırsa alsın, bu durum ne yazık ki sizi olumsuz yönde etkilemektedir.

Nofollow Backlink: Diğer Dofollow Backlink ile kıyasladığımızda kısaca şu şekilde belirtebiliriz: Karşıdaki siteye kefil olmadığınız anlamına gelir. Sıralamada yükseltmek için siteye link vermemeniz anlamına gelmektedir.

 

Sizin de bildiğiniz gibi akıllı telefon günümüzde pek çok kişi tarafından kullanılmaktadır. Her geçen gün ilerleyen bu teknolojiyi kullananların sayısı da beraberinde artmaktadır.

Mobil cihazlar ise farklı modellerde her bütçeye uygun olabilecek şekilde satılıyor. Yapılan bir araştırmaya göre ülkemizdeki kişi başına kullanılan mobil internet kullanımı her yıl %300 civarında artmaktadır. Bu da 7 milyon kullanıcıya tekabül etmektedir. İnternet kullanıcıları bir site oluştururken, sitelerinin ayarlarını SEO’ya göre yapmaları, onların yararlarına olacaktır. Bunun için de mobil SEO kavramının farkında olmaları gerekmektedir. Mobil internet kullanımında büyük bir artış gözlemlenmektedir. Kullanımdaki artış, iş fırsatları ve iş imkânları yeni sektörlerin ortaya çıkmasına sebep vermektedir. Bu noktada da Mobil SEO kavramı karşımıza çıkmaktadır.

Mobil aramalar genişledikçe, mobil SEO sürekli olarak gelişmeye devam edecektir. Aramalar içerisinde sitenizin iyi bir sıra almasını istiyorsanız, sitenizi kullananların mobil kullanıcılar olabileceğini de unutmamanız gerekiyor. Mobil ziyaretçi sayısı da normal kullanıcıların sayısı gibi, büyük önem arz etmektedir.

Google Mobil Arama ila Google Arama arasında bazı farklılıklar gözlemlenmektedir. Bu sebeple sitenizin mobil aramalar için de uygun olması gerekiyor. Eğer siteniz mobil kullanıma uygun ve ilgi çekici değilse, bu noktada yapmanız gereken ilk şey Mobil SEO konusuna da eğilmeniz gerekmektedir.

Günümüzde SEO konusunda en çok araştırılan noktaların başında Semantik SEO gelmektedir. Peki, nedir bu Semantik SEO? Gizli Anlamsan İndex’in sağlanabilmesi için gereklidir. Kısaca kelime ile SEO yapma yöntemidir. Google, anahtar kelimelerinizle uyumlu olan eş anlamlı kelimeleri bulur. Buna göre de herkesin kullandığı standart kalıpların dışına çıkar. Sizin de tahmin edebileceğiniz gibi, iş sadece Semantik SEO ile bitmiyor.

Sitesini güncel tutmak isteyen herkes, sitelerine yeni güncel içerikler ekliyor. İçerikler belirli bir sıralamaya göre sıralanıyor. Yazarlar ise, seçmiş oldukları anahtar kelimelerde ilk sıralara girmek için bazı yöntemler deniyorlar. Bu yöntemlerden bir tanesi de Semantik SEO yöntemi ile içerikler hazırlamak. Ancak bu yöntem yeterli değil. Bunun duşunda LSİ’de yayılmalıdır.

Eş Anlamlı Kelimelerin Bulunması: Bu noktada herkes Google’nin eş anlamlı kelimeleri nasıl bulduğunu merak ediyor. Sizler de içeriklerinizde bu şekilde üst sıralara çıkmak istiyorsanız, bu yöntemi öğrenmeniz gerekiyor. Eş anlamlı kelimeleri bulmak çok da zor değil. Basit bir yöntem ile LSİ kullanabilirsiniz. Bu konuda şu şekilde örnek verebiliriz:

Anahtar kelimemizi: Google Arama Motoru olarak seçelim. Bunu Google’ye yazıp en aşağıda çıkan aramaları inceleyin. Bu kelimeler, Google’nin sizin için seçtiği eş anlamlı kelimelerdir. İçerik bölümünde bu kelimeleri kullanabileceğinizi hatırlatmak istiyoruz.

İnternet üzerinde en çok araştırılan konuların başında Yerel SEO gelmektedir. Peki, nedir bu Yerel SEO? Bizler bu konuyu sizlere şu şekilde belirtebiliriz:

Yerel bir işletmeniz varsa ya da online olarak internet üzerinden pazarlama yapıyorsanız, arama sonuçlarında görüntülenmenin önemli olduğunu biliyorsunuzdur. Yerel SEO, Local SEO olarak da bilinmektedir. Bu durum standart bir SEO’dan çok farklıdır. Sonuçlarını diğer SEO durumlarına göre daha hızlı elde edebilirsiniz.

Yerel SEO’da Adreslerin Önemi: Bir web sitesi kurdunuz. Kurduğunuz web sitede telefon numaralarınız, adresiniz ve isminizin olması gerekiyor. Bunun her sayfada olduğundan emin olmalısınız. Aynı zamanda web sitelerinizde bütün ayrıntıları aynı biçimde kullanmaya dikkat etmelisiniz. Bütün bu bilgiler için schema.org’da bulunan şablonları kullanmalısınız.

Bunun dışında Yerel SEO içerisinde Link Buildgin son derece önemli bir noktadadır. Ancak pek çok web sitesi sahibi bu durumu göz ardı etmektedir. Standart SEO’ ile Yerel SEO çok farklı durumlardır. Yerel web sayfaları standart SEO sayfalarına göre daha güvenilirdir. Kaliteli web sayfalarından link alarak da sayfanızın skorunu arttırabilirsiniz. Yerel SEO için kendinize bazı sorular sormalısınız. Bu şekilde rakiplerinizin bağlantılarını rahat bir şekilde tanımlayabilirsiniz. İşte o sorulardan bazıları:

-Rakipleriniz kendi sayfalarında hangi dizinleri tercih ediyor?

-Sektörel sitelerden link almışlar mı? Aldılarsa hangi sektörel siteleri tercih etmişler?

-Tercih ettikleri sitelerin linki var mı?

Sektörel Yerel Siteler: Günümüzde sektörel yerel siteler ile ilgili en çok tercih edilenler yerel markalardır. Spamsız ve kaliteli bağlantı almak son derece önemlidir. Arama sonuçlarının sitenize katkısı olması için mutlaka yerel işletmeler ile iletişime geçmenizi öneriyoruz.

Yerel SEO İçin Neler Yapılabilir: Standart SEO için uygulanan bütün kurallar aslında Yerel SEO İçin de geçerlidir. Sayfanın özgün olması, doğru linklerin kullanılması, sitede kullanılan görseller vb. bütün bu noktalar siteniz için son derece önemlidir. Kısaca kriter olarak belirtmek gerekirse, şunları söyleyebiliriz:

-Yerel Profil Oluşturmalısınız

-Yerel Anahtar Kelimeler Kullanmalısınız

-Değerlendirmelere Açık Olmalısınız

Yerel SEO’nun diğer, SEO’lara göre önemli avantajları bulunuyor. Bunlar:

-Maliyeti düşüktür.

-Etkisi yüksektir.

-Ölçüm yapabilirsiniz.

SEO çalışmaları içerisinde en sık karşılaşılan sorunların başında Blackhat SEO Teknikleri gelmektedir. İllegal bir yöntem olarak tanımlanmaktadır. Çeşitli yöntemlerle, web sayfanızın arama motorları içerisinde itibarının arttırılması işlemidir. Ancak bunu sağlamak için doğru olmayan yöntemler kullanılmaktadır.

Uygulamanın adından da anlaşılacağı gibi, siyah şapkadır. Arama motorlarının uygun bulmadığı şekilde yapılan bir işlemdir. Ancak bu işlemin çok ciddi sorunlara yol açabileceğini belirtmemiz gerekiyor. Çünkü arama motorları, bu yöntemi kullandığınızı fark ederse, ciddi sıkıntılarla karşılaşabilirsiniz. Bu sıkıntılar ise, kalıcıdır.

Bu yöntemi kullanan kişiler, kısa süre içerisinde hızlı sonuç alabilmektedir. Ancak dediğimiz gibi fark edildiğinde kalıcı ve ciddi cezalar alınabilmektedir.

Blackhat SEO Hakkında: Blackhat SEO’nun çeşitleri bulunmaktadır. Bunları şu şekilde belirtebiliriz:

1-On-Page (Site İçi)

2-Off-Page (Site Dışı)

Site İçi: Sayfanızdaki gereksiz ve fazla bağlantılar, kötü linkler, kötü link çıkışları, arama motorlarını kandırmak için kullanılan bütün yöntemler ve kodlamalar bu yönteme girmektedir.

Site Dışı: Genel olarak farklı sayfalarla alakalı bir durumdur. Farklı anahtar kelimelerle yapılmaktadır. İşlemin yapıldığı sitede fazlaca bağlantı görmesiyle uygulanır. Kısa sürede site farklı cezalara çarptırılmaktadır.

Yukarıda belirtilen iki işlemin de sonuçları ağır olacaktır.

Blackhat SEO’dan Kurtulabilir Miyim?

Blackhat SEO’dan kurtulmak istiyorsanız, ilk olarak sizlere sıraladığımız yöntemleri takip etmelisiniz:

-Görünmeyen içerikler, şifrelenmiş içerikler

-Ana sayfa içerisinde olan uzun, alakasız ve gereksiz içerikler

-Etiket bulutunun kullanımı (Bizler bu yöntemi önermiyoruz)

Yukarıda sıraladığımız 3 noktayı tespit etmeniz yeterli olacaktır. Bunları kontrol ettiğinizde site içerisindeki sıkıntılı durumdan kurtulabileceksiniz. Eğer Site Dışı Blackhat’ten kurtulmak istiyorsanız da, Google Webmaster Tools aracından sitenize gelen alakasız bağlantıları kontrol etmeniz yeterli olacaktır. Bulduğunuz bağlantıları reddetmek sorunlarınızı kalıcı olarak çözecektir.

 

Site dizaynından içeriklere kadar her yerde görseller kullanmaktayız. On page SEO unsurlarından olan bu başlığı seo türleri içerisinde ayrı bir başlık olarak almamızda yarar var.

Görsellerin optimizasyonunu sağlamak amacıyla bir dizi düzenlemeler yapılması gerekiyor. Bu düzenlemeleri gelin inceleyelim.

-Görsellere Vakit Ayırmalı

Görsellere zaman harcamalısınız zira Google arama neticelerinde yükselmeniz amacıyla bunu yapmanız gerekiyor. Görsellerinizi ziyaretçiniz ve arama botları amacıyla optimize etmeniz yalnızca görsellerde değil tüm arama neticelerinde yükselmenizi sağlayacaktır.

Özgün görsel oluşturmak, telif haklarıyla uğraşmamak ve içeriğe ideal yapıya görsellerinizi getirmek amacıyla tasarım yetenekleriniz limitliyse olasıysa bu işleri grafikerlere bırakmanızı öneririm.

Arama motorlarının görsel bölümünden elde ettiğiniz görseller hem botlar hem de kullanıcılar yönünden hoş karşılanmayacaktır. Mesela sağlık ya da tatil amacıyla oluşturduğunuz içeriklerdeki görseller daha önce gerçekten keşfedildiğinden ziyaretçi bunun üstünde pek durmayacaktır. Botlarda resimlerin kopya olduğunu anlayacaktır.

Etkili ve Özgün Görseller Oluşturmalı

Google, bing ve başka arama motorlarının görsel arama bölümünden temin edeceğiniz görseller kopya, telif hakkı ve başka seo problemlerini oluşturabilir.

Ayrıca iyi düzeyde photoshop bilmeniz durumunda kendi başınıza içeriklerinize orijinal imajlar oluşturabilirsiniz.  Youtube’dan bir kaç banner yapımı videosu izleyerek kısa sürede kolay grafik tekniklerini öğrenebilirsiniz. Kendiniz uğraşmak istemiyorsanız forumlardan ve ilan sitelerinden grafikerle anlaşabilirsiniz. Kaza eseri telif hakkı olan görselleri kullanırsanız hakkınızda dava açılabilir.

Özgünlüğün yanı sıra görselin uzantılarınıda ilgi etmelisiniz. JPEG sıradan resimler için iyi bir seçimdir. Gif ise dekor, dinamik resimler ya da ufak görseller amacıyla tüketilir ve ebatı yüksektir. Gif uzantısı sıradan, genel resimler amacıyla seçilmemektedir. PNG ise hem jpg hem de gif amacıyla daha kaliteli ve iyi bir alternatiftir.

Resimlere Doğru İsim ve Açıklama Oluşturulmalı

Görsel işlerinin en başında uygulanan hata olan resimlere doğru isimler verilmemesidir. Resimleri alakasız ya da numaralı adlarla yüklemek size tonlarca iş yükü çıkartacaktır.

Çikolata tanıtımı üstüne bir site olduğunu varsayalım. Resimleri yüklemeden evvelce optimize etmeniz gerekmektedir. Resimlerin fotoğraf makineleri yönünden uygulanan isimleri DCIM001, PIC003 vb. olacaktır. İlk olarak bu resimlere, içeriğiyle ilgili mantıklı isimler verilmelidir. Mesela, sut-beyaz-çikolata.jpg, kremalı-cikolota.jpg vs gibi…

Resimleri Optimize Etme

Resimlerinizi sıkıştırarak dosya ebatından kar edebilirsiniz. Özellikle de görsellerin bol kullanıldığı e-ticaret ve büyük çaplı portal vb. sitelerde resimleri optimize etmeniz sayfalarınızın ve ürünlerin hızlı açılmasına sebep olacaktır.

 

SEO Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Arama motoru optimizasyonu alanında sıkça sorulan soruları bulabilirsiniz.

Site içi SEO (On-Page SEO) iç kısımlardaki düzenlemeleri ifade eder. Yapılan algoritma değişiklikleri webmasterları iç SEO’ya yönlendirmiştir. SEO uzmanları iç linklemenin tanıtım yazılarından daha etkili olduğu kanısını taşımaktadır.  İç linkleme, site haritası, robots.txt, site hızı, kaliteli içerik, içeriklerde kullanılan anahtar kelime yoğunluğu ve kullanıcı deneyimi (User experience) olarak sıralayabiliriz.

Site dışı (off page seo) site dışında yapılan çalışmalardır. Bu çalışmaları backlink inşası, tanıtım yazıları, diğer sitelerden gelen linkler ve ölçümü, rakip analizi olarak sıralayabiliriz. 

SEO fiyatları anahtar kelimenin rekabet oranı, rakiplerin analizi, çalışılacak anahtar kelime sayısına göre değişir. Başarıyı yakalayabilmek için seo çalışmalarında en az 3-6 ay arasında çalışma yapılması gerekir.

Dijital pazarlama teknikleri içerisinde yer alan SEO arama motoru optimizasyonuyken SEM (Search Engine Marketing) arama motoru pazarlaması anlamına gelir. Google ADS servisine ücretli reklam verilirken, SEO ile organik arama sonuçlarında ücretsiz çıkabilir, ürünlerinizi pazarlayabilirsiniz.

SEO çalışmalarında organik trafik artırma garantisi veriyoruz. Sizi ilk sıraya çıkaracağını belirten sahte seo uzmanları ile çalışmamanızda fayda var. Çalışmalarda verimli sonuç alabilmek için en az 3-6 ay arası çalışılmalıdır.

Kurumsal firmaları incelediğinizde en köklü markalarının dahi blog kısmının olduğunu görebilirsiniz. Blog içerisinde oluşturulan kaliteli içerikler etkileşim oluşturarak trafik çekmenize katkı sağlar. Ayrıca iç linkleme yaparak sayfa yada kategorilerinizi güçlendirmenizi sağlar.

Doğru anahtar kelime kullanımı SEO için oldukça önemlidir. Pazarlamak istediğiniz hizmet yada ürünün aylık aranma hacimlerini, semantik arama sonuçlarını, kelimenin rekabet oranını bilmek gerekir. Bunun için Google Keyword planner aracı kullanılmalıdır.

Tanıtım yazıları, anahtar kelimelerde yükselmek için kullanılan dış seo tekniklerinden biridir. Bu başlığı Türkiye’de en çok araştıran ve yüzlerce sitede test işlemini gerçekleştiren kişilerden birisiyim. Ne yazık ki, tanıtım yazıları ve backlink kavramı SEO olarak lanse ediliyor, bu işin ticareti dönüyor. Şu kadar tanıtım bu para diyen ajanslardan uzak durmanızda fayda var. Spama düşmemiş yüksek trafik çeken news sitelerden anahtar kelimeye link almamak şartıyla tanıtım yazısı alınabilir. Aynı sektörede hizmet veren firmaların sitelerinden alınan tanıtım yazıları oldukça değerlidir. Rakipler bu şekilde size link vermeyeceği için paravan blog oluşturup kendi rakibinizi, kendiniz oluşturabilirsiniz.

SEO türleri genel olarak Site İçi SEO ve Site Dışı SEO olarak 2 gruba ayrılmaktadır. İnternet üzerindeki bütün aramalar, belirli bir sistem olarak karşımıza çıkmaktadır. İç ve dış seo kısmını tür olarak biraz daha açarsak; site içi, site dışı, semantik, mobil, görsel, blackhat, bölgesel (yerel) seo olarak üzere 7 başlıkta inceleyebiliriz.

Ülkemizde zaten herkes SEO uzmanı arayan 60 yaşında siteden anlamayan Dayım bile güzel Ükemde uzman. Kendinizi geliştirmek istiyorsanız diğer arama motororu optimizasyon bloglarında yazılan içerikleri okuyuyabilirsiniz. İngilizceye hakimseniz Moz sitesinin blog kısmındaki içeriklerini takip edebilirsiniz. Bir şeyi bilmek farklı, uzmanı olmak farklı…

Bir sitenin sizin bloğunuzu, e-ticaret sitenizi referans göstermesine (bağlantı vermesine) backlink denir. Yapılan güncellemelerle dofollow ve nofollow baclink türlerine ugc ve sponsored bağlantı türleride eklenmiştir. Aynı sektörde bulunan sitelerden gelen dofollow bağlantılar daha iyi sıralama almanızı sağlar. Alakasız ve spam sitelerden gelen backlinkler sitenizin anahtar kelimede düşmesine sebep olabilir. Bunun için search console aracından gelen bağlantıların sayısı ve kalitesi sürekli takip edilmelidir. Footer backlink alınırken nofollow olarak marka adına alınaması faydalı olur. Eğer dofollow olarak footer backlink alırsanız ve bu bağlantı sayısı 5000 civarındaysa ceza alma olasılığınız yüksektir. Bu tür bir hata yaptıysanız google cezalarından kurtulma yollarını denemelisiniz.

Arama motorları, kullanıcılara en doğru bilgiyi vermek için sürekli algoritması güncellemeleri yapar. Son yıllarda trend olan başlıkları Featured Snippets (0.sıra), AMP (mobil hızlandırılmış sayfalar), Voice Search (sesli arama), User experience (kullanıcı deneyimi), Structured Data (Veri yapısı), Pagespeed (Sayfa hızı), Frequently Asked Questions (Sıkça sorulan Sorular) olarak söyleyebiliriz.

Profesyonel olarak arama motoru optimziasyonu hizmeti verdiğimiz için bir çok SEO aracı kullanıyoruz. Bu araçların isimlerini vermek gerekirse; Semrush, Screaming Frog, Deepcrawl, Ahrefs, Google Search Console, Google Analytics ve Yandex Metrica kullanıyoruz.

Sosyal medya kullanımı ile marka bilinirliğini artırmak mümkündür. Sitenize gelen kullanıcılar etkileşim gerçekleştirdikleri için sosyal medya kullanımı önemlidir, faydalıdır.

SEO Rehberi

Sizin için oluşturmuş olduğumuz içeriklerimizi okuyarak SEO alanında kendinizi geliştirebilirsiniz. 

Referanslarımız

Yüzlerce markaya hizmet veren Wpşefi müşteri değil, ileride çay içip sohbet edebileceği dostlar edinmeye çalışan bir kuruluştur.

Başa dön tuşu
Kapalı