Wordpress
Trend

WordPress Site Hızlandırma 2021

Wordpress Site Hızlandırma Teknikleri 2019-2020 ile Şimşek hızında açılan sayfalar hayal değil…

Hadi başlayalım…

İçindekiler

WordPress Hızlandırma

– Hosting Seçimi: Ülkemizde WordPress kullanıcılarının büyük çoğunluğu paylaşımlı hosting kullanır. Hosting servisinin hizmetini satın almadan önce araştırma yaptınız mı? Paylaşımlı Hosting almadan önce WordPress kullanıcılarının deneyimlerini dinlemenizde büyük önem vardır. Hemen hemen bütün hosting firmalarını kullanan bir kişi olarak önerebileceğim hosting firması Veridyendir. 

– Tema Seçimi: WordPress kullanıcıları ilk WordPress kurduklarında eğer ön bir araştırma yapmamışlarsa bir çok temayı kurup tek tek denerler ve en son hoşuna giden bir temayı kurarlar. Kurmuş olduğunuz temalar WC3 standartlarına uygun mu? Temiz bir kodlamaya sahip mi? Google Pagespeed değerleri nasıl, mobil cihazlarla uyumlu mu diye araştırdınız mı? Eğer tema seçiminde bunları dikkate aldıysanız rakiplerinizden 1-0 öndesiniz. Stabil olarak çalışan önerebileceğim temalar her ne kadar sektöre göre seçmek gerekse de Newspaper, Sahifa, Jannah 3, Colormag, Hestia gibi temalara göz atmanızda fayda var.

Buraya kadar yazdıklarımız WordPress kurulumu yapmayan Kardeşlerimiz içindir.

Şimdi WordPress için WordPress site hızlandırma teknikleri, Optimizasyonu ve Aşırı Kaynak Tüketimi Engelleme, CPU Kasma İşlemlerine Son adlı makalemize geçebiliriz.

Cache Eklentisi Kullanın

Hemen hemen her WordPress kullanıcısı Cache eklentisi kullanır. Fakat cache eklentilerinin çok fazla sayıda alternatifinin bulunması Web site kullanıcılarının kafasını karıştırır. Net aleminde yapılan yorumları okuyarak cache eklentisi kuran kişilerin sürekli akıllarında hangisinin daha iyi olduğu hep bir soru işareti olarak kalır. Gelin akıllarda soru işareti bırakan bu cache eklentilerini tanıyalım.

Wp Cache Kullanımı

Kullanımı en kolay olan Cache eklentileri arasında ilk sırada yer olan bu eklentinin geliştiricisi kendi toprağımızın insanıdır. Html, Css, Js Küçültme ve birleştirme, CDN siteleri ile bağlantı kurarak CDN desteği, özelliği de vardır. Ücretli sürümünde ise daha iyi css sıkıştırma, daha iyi html sıkıştırma, mobil cihazlar için cache oluşturma ve db artık dosyaları, spam yorumları ve çöp kutusundaki silinmiş dosyaları silme ve resim optimizasyon hizmeti bulunur.

Wp Fastest Cache

Eğer Wp Fastest Cache kullanıma karar verdiyseniz ve ücretli sürümü satın almışsanız ayarları şu şekilde olmalıdır.

Wp Fastest Cache Ayarları

Wp Fastest Cache benim kullanmış olduğum 2 cache eklentisinden biridir. Eğer Sizde bir cache eklentisine sahip değilseniz free sürümünü yada satın alarak sitenizi bir adım öteye taşıyabilirsiniz.

Wp Super Cache Kullanımı

Kullanımı kolay olan ve şu an WordPress kullanıcıları tarafından en çok kullanılan Cache eklentisi olan Wp Super Cache, CDN desteği ve sıkıştırma hizmeti de sunmaktadır.

Wp Super Cache

Themeforest de satılan bir çok tema cache eklentisi öneri yaparken Wp Super Cache eklentisini kullanmayı önermektedir. 

Wp Rocket Cache Kullanımı

Bir çok WordPress kullanıcısı tarafından önerilen Wp Rocket, cache özelliğinin dışında html, js, css sıkıştırma, Cdn, Veri tabanı temizliği desteği gibi bir çok özelliği elinde bulunduruyor.

wp rocket cache

 Eğer bir wordpress site sahibiyseniz ve cache eklentisi olarak Wp-Rocketi henüz test etmemişseniz çok şey kaçırıyorsunuz…

Wp Rocket Cache

W3 Total Cache Kullanımı

WordPress kullanıcıları tarafından en çok kullanılan 2. cache eklentisidir.

Ayarları doğru yapıldığında çok iyi verim sağlayan ve aşırı kaynak tüketimine neden olan bir cache eklentisidir. Eğer paylaşımlı bir hosting kullanıyorsanız ve hosting işlemci kaynak tüketim oranınız %20 ise bu eklentiden uzak durmalısınız. Aksi takdirde siteniz 503 hatası verir ve geçici olarak Sunucudan engellenir. Css, Js, Html sıkıştırma, CDN desteği ve daha bir çok hizmeti bünyesinde bulundurur.

LiteSpeed Cache Kullanımı

Gelişmiş Önbellekleme yönetimine sahip olan kullanıcıların kullandığı bir cache eklentisidir.

Bir çok paylaşımlı hosting LiteSpeed cache desteği sunmaktadır. Önbellekleme dışında, Css, Html, Js minimize etme, Veri tabanı optimizasyonu, İçerik dağıtım ağı ve daha fazlasını sunan bir cache eklentisidir.

En çok kullanılan WordPress Cache eklentilerini fazla detaya girmeden incelediğimizi düşünüyorum. Benim WordPress kullanıcılarına önereceğim en iyi Cache eklentisi Wp Fastest Cache ve Wp Rocket Cache dir. Eğer kullandığınız hosting in LiteSpeed desteği varsa kullanılması gereken cache eklentisi Litespeed cache eklentisidir.

Htaccess WordPress Cache Kullanımı

Eğer eklentisiz bir cache bellek kullanmak istiyorsanız htaccess kodları içerisine aşağıda vereceğim kodları ekleyerek bir cache belleğe sahip olabilirsiniz.

## ÖNCELEME ÖNLEME ##
<IfModule mod_expires.c>
Etkin Durumlar
ExpiresByType image / jpg "erişim 1 yıl"
ExpiresByType image / jpeg "erişim 1 yıl"
Yazı Tipi / gif "erişim 1 yıl"
Resimli / png "erişim 1 yıl"
Metin süresi / css "erişim 1 ay"
ExpiresByType uygulaması / pdf "erişim 1 ay"
ExpiresByType metin / x-javascript "erişim 1 ay"
ExpiresByType uygulaması / x-shockwave-flash "erişim 1 ay"
ExpiresByType resim / x-icon "erişim 1 yıl"
Varsayılan "erişim 2 gün"
</ IfModule>
## ÖNCELEME ÖNLEME ##

Bu kodlar sayesinde sayfanıza ikinci kez giren kişiler için png, gif, jpg, css, javascript gibi, resimler ve dosyalar ikinci kez yüklenmeyecektir. 

 CDN Kullanımı (Content Delivery Network)

WordPress hızlandırma için Cache eklentimizi seçtikten sonra yapmamız gereken en önemli hamle CDN kurmak olmalıdır. İçerik dağıtımı ağı diye adlandırılan CDN, Web sitenizde bulunan statik dosyaları (resim, video, ses) kendi bünyesine kopyalayarak, sitenize gelen kişilere kendi sunucusu üzerinden verileri sunar.  Veri sunumu yaparken bölgesl lokasyona göre hareket eder ve kullanıcıya en yakın sunucusundan gösterim imkanı sunar. Eğer Yurt dışında web sitenizi ziyaret eden kullanıcılar varsa CDN kullanımı kaçınılmaz bir hal alır. 

CDN Kullanımının Faydaları

– Web sitenizde statik dosyalar CDN üzerinden sunulduğu için işlemci kaynak tüketimi azalır.

– Web siteniz hızlanır. Hız bir SEO kriteridir. Arama motorları sitenize daha fazla değer verir.

–  Distributed Denial Of Service Attack (DDoS):  Siteniz hit almaya başladığında rakipleriniz web sitenize saldırı düzenleyebilir. WordPress sistemlerde kritik güvenlik açıkları oluşturan (Sql injection, RFİ, LFİ, XSS) açıklar günümüzde pek bulunmaz. Eklentileri bu hususta hariç tutmakta yarar var. DDos Saldırılarını genellikle lamer adı verilen kullanıcılar tarafından düzenler. Bunu bir programla dahi yapabilirler. DDos saldırılarındaki mantığı basit bir şekilde şöyle açıklayabilirim. Web sitenizin 1 saniyede 100.000′ lerce kez hızlı bir şekilde açılıp kapanması DDos saldırısı olarak nitelendirilir.. CDN kullanıyorsanız bu saldırıya CDN firmanız maruz kalacaktır. CDN  firmaları DDoS saldırılarına karşı önlem alan paketler satmaktadır.

CDN Firmaları

Ülkemizde web masterlar tarafından en çok kullanılan CDN firmalarını tanıyalım.

Cloudflare Kurulumu

Siteniz günde 10.000 hit çekmiyorsa, saldırı almıyorsa bu kısmı atlayınız.

En tanınmış CDN firmaları içerisinde yer alan Cloudflare’nin kullanıcılar için ücretli paketlerinin dışında free olarak ücretsiz CDN desteğide bulunur.

Cloudflare Kurulumu: Nasıl kurulması gerektiğine geçelim:

Öncelikle; https://www.cloudflare.com sitesine girerek, kayıt oluyoruz. Daha sonra;

 

Cloudflare Kurulumu
Cloudflare Kurulumu

 Add site butonuna basarak devam ediyoruz.

Cloudflare Kurulumu

 Karşımıza çıkan alanda Next botununa basarak devam ediyoruz.

Cloudflare Kurulumu

Karşımıza çıkan tabloda kullanmak istediğiniz sürümler çıkıyor. Free olanı seçiyoruz ve Confirm Plan butonuna basarak devam ediyoruz.

Cloudflare Kurulumu

Çıka alanda Devam Et butonuna basarak devam ediyoruz.

Cloudflare Kurulumu

Karşımıza çıkan bu alan bizim için önemli.Ben Hosting firması olarak Veridyen Hostingi kullanıyorum. Siz hangi hosting firmasını kullanıyorsanız o firmanın DNS bilgleri çıkacaktır. Cloudflare firmasının DNS bilgileri;

ben.ns.cloudflare.com

leia.ns.cloudflare.com

yukarıdaki gibidir. Şimdi Hosting firmanız hangisiyse Ona giriş yaparak Domain DNS bilgilerinizi, Cloudflare Sunucusunun DNS bilgileri ile değiştireceğiz. 

Cloudflare Kurulumu

Ben Veridyen Hosting kullanıcısı olduğum için Domain hizmetlerine girerek Cloudflare firmasının vermiş olduğu DNS bilgileri ile değiştirdim. Sizde sitelerinizi barındırmış olduğunuz hosting firması hangisiyse Domain Dns güncelleme kısmından değiştiriniz.  Ve Güncelle butonuna basarak dns yönlendirmemiz yapalım.

DNS yönlendirmemizi yaptık şimdi tekrar Cloudflare kurulum sayfamıza dönelim.

Cloudflare Kurulumu

Devam Et butonuna basarak kuruluma devam edelim.

Karşımıza böyle bir alan gelecektir.

Cloudflare Kurulumu

Evet kurulum işlemi tamamlanmıştır. 24 saat içerisinde Web sitesi Cloudflare üzerinden yayınlanacaktır.

Şimdi gelelim ince ayar yapımına. Hız sekmesi butonuna tıklayarak Javascript, CSS ve HTML dosyalarını seçerek küçültüyoruz. 

Cloudflare Kurulumu

Kullanmış olduğunuz cache eklentisinin JS, CSS, HTML küçültme özelliklerinden faydalanıyorsanız devre dışı bırakmalısınız.

Yine hız sekmesinde bulunan mobil hızlandırma Enable Accelerated Mobile Links özelliğini açarak mobil kullanım hızını artırabilirsiniz.

Diğer ayarları default olarak bırakınız…

Dns Yönlendirmesinin aktif olup olmadığını Home sayfasına gelerek görebilirsiniz.

Cloudflare Kurulumu

Aktif olduğunda yeşil tik ibaresinin olduğunu göreceksiniz.

Eklentilerle Kolay CDN Kurulumu ve Kullanımı

Elinizde Wp Rocket eklentisi varsa bu kısmı atlayınız. Wp Rocket, Autoptimize eklentisinin ücretli versiyonudur.

Cloudflare Cdn kurulumu gözünüzü korkutmuş olabilir. Şimdi daha basit CDN kullanımı sağlayan wordpress eklentilerden bahsedeceğim. Bunun için önerebileceğim ilk eklenti Autoptimize eklentisidir. CSS, JS, HTML küçültme işlemlerinin yanı sıra CDN desteğide sunan eklentimizi;

https://tr.wordpress.org/plugins/autoptimize/ adresine girerek indiriyoruz. Daha sonra kullanmış olduğumuz wordpress sitemize girerek kurulum işlemini yapıyoruz.

Kurulum işlemi bittikten sonra WordPress Ayarlar sekmesine basarak Autoptimize butonuna basıyoruz.

Autoptimize
Autoptimize Ayarları

Karşımıza açılan bu Ana pencerede dilerseniz HTML Kodunu Optimize Et, Javascript Kodunu Optimize et ve CSS Kodunu Optimize et özelliklerini seçip minimize hizmetlerini kullanabilirsiniz. Fakat ben bu yazılımın sadece CDN özelliğinden yararlanıyorum. Çünkü CSS, JS, HTML küçültme işlemlerini manuel olarak yapıyorum ve daha iyi bir sıkıştırma sağlıyorum. Siz manuel olarak bunu yapabilecek teknik bilginiz yoksa bu üç seçeneği seçerek küçültme işlemi yaparsanız sitenizi hızlandırmış olursunuz. Şimdi gelelip CDN desteğinden faydalanmaya. Autoptimize Ekstra sekmesine gelelim.

Bu kısımda bulunan Optimize images butonuna tıklayarak özelliği aktif edelim. Değişiklikleri kaydet butonu basalım. Değişiklikler kayıt edildikten sonra görüntüler CDN üzerinden sunulmaya başlanacaktır. Bu şekilde daha hızlı bir kullanım sağlanabilir.

HTML-CSS-JAVASCRİPT KÜÇÜLTME

Html, CSS,Javascript küçültme işlemi manüel ve otomatik olarak yapılabilir. Bu işlemler yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli husus CSS kodlarımız, HTML kodlarının en üstünde olmalı Javascript dosyalarımızda HTML kodlarımızın alt kısımında olmalıdır. Bir web sitesine istek gönderildiğinde kullanmış olduğumuz tarayıcılar ilk olarak CSS stil dosyalarını tarar. Bu nedenle CSS dosylarının üst kısımda olması optimizasyon açısından en doğru olur. 

HTML Nedir?

HTML kodları ile ilgilenmeyen bir webmaster yoktur. HTML nedir sorusuna cevap verelim. HTML bilgisayarlarda kullandığımız web sitelerimizin oluşturulmasında kullanılan ve bir programlama dili olmayan Mozilla, Chrome, Opera, Explorer gibi tarayıcıların kodları işleyerek web sayfasına dönüştürülmesini sağlayan bir işaretleme dilidir.

CSS Nedir?

CSS’in tanımı ile başlamakta yarar var. İngilizcede Cascading Style Sheets in kısaltması olarak adlandırılan CSS, HTML işaratleme dilinine metin ve format biçimlendirme alanında olanaklar sunan bir Web teknolojisidir. 

JAVASCRİPT Nedir?

İnternet sayfalarımızın güzel bir şekilde süslenmesi, geliştirilmesi ve kullanım kolaylığı sağlamaya yarayan dinamik bir programlama dilidir.

Kısa açıklamalarla HTML, CSS ve Javascript’in ne işe yaradığını açıkladıktan sonra minimize etme işlemine geçebiliriz.

HTML,CSS, JAVASCRİPT Sıkıştırma Minimize Etme

WordPress bir site kurulduğunda HTML, CSS ve JS sıkıştırılmış olarak gelmez. Web sitemizde bulunan kodlar boşluklar oluşmuş bir şekilde karşımıza çıkar. Aşağıda görmüş olduğunuz örnekte sayfamızın HTML, CSS VE JS kodları görülmektedir.

HTML,CSS,JS
HTML, CSS, JS

Evet görüldüğü üzere HTML, CSS, JS kodlarımız alt alta, boşluk kısımları ise oldukça fazla. Şimdi sıkıştırma işlemimize geçelim. Konu başında belirtiğim üzerine manüel ve otomatik olarak sıkıştırma işlemleri yapabiliyoruz. Lakin bu husus da basit ve kullanımı kolay bir eklenti olan Minify HTML eklentisini kullanacağım. 

Minify HTML eklentisini indirelim. Bu WordPress eklentisi diğer sıkıştırma programlarına nazaran daha iyi bir sıkıştırma hizmeti sunuyor, ücretsiz ayrıca CSS ve Javascript dosyalarımızı da sıkıştırmamıza olanak sağlıyor. Eklentimizi indirip, kurduktan sonra WordPress/Ayarlar kısmına girerek eklentimizi çalıştırıyoruz.

HTML-CSS-JAVASCRİPT KÜÇÜLTME

Yukarıdaki ayarları uygulayarak değişiklikleri kaydet butonuna basıyoruz. Anasayfaya tekrar dönüp sağ tıklayarak kaynağı görüntüle butonuna basıyoruz.

HTML-CSS-JAVASCRİPT KÜÇÜLTME

Görüldüğü üzerine boşlukların tamamı gitti ve sıkıştırma işlemimiz başarılı bir şekilde sağlandı. Manuel olarak uğraşıp zamanınızı çalmayın. Bu hususta en başarılı olan eklentileri kullanın.

GZİP Sıkıştırma

WordPress sitenizin boyutu ne kadar küçük olursa, sayfamız o kadar hızlı bir şekilde yüklenir. GZİP sıkıştırma işlemi %70 oranında bir küçültme sağlayabilir.

GZİP Sıkıştırma

Sıkıştırılma işlemi sağlandıktan sonra web sitesi bant genişliğindeki düşüş nedeniyle hızlı yüklenir. GZİP sıkıştırma işlemini manuel olarak;

.htaccess dosyamıza aşağıdaki kodları ekleyerek sıkışırma işlemi sağlayabiliriz.

<IfModule mod_deflate.c>
 # HTML, CSS, JavaScript, Metin, XML ve yazı tiplerini sıkıştır
 AddOutputFilterByType DEFLATE uygulama / javascript
 AddOutputFilterByType DEFLATE uygulama / rss + xml
 AddOutputFilterByType DEFLATE uygulama / vnd.ms-fontobject
 AddOutputFilterByType DEFLATE application/x-font
 AddOutputFilterByType DEFLATE application/x-font-opentype
 AddOutputFilterByType DEFLATE application/x-font-otf
 AddOutputFilterByType DEFLATE application/x-font-truetype
 AddOutputFilterByType DEFLATE application/x-font-ttf
 AddOutputFilterByType DEFLATE application/x-javascript
 AddOutputFilterByType DEFLATE application/xhtml+xml
 AddOutputFilterByType DEFLATE application/xml
 AddOutputFilterByType DEFLATE font/opentype
 AddOutputFilterByType DEFLATE font/otf
 AddOutputFilterByType DEFLATE font/ttf
 AddOutputFilterByType DEFLATE image/svg+xml
 AddOutputFilterByType DEFLATE image/x-icon
 AddOutputFilterByType DEFLATE text/css
 AddOutputFilterByType DEFLATE text/html
 AddOutputFilterByType DEFLATE text/javascript
 AddOutputFilterByType DEFLATE text/plain
 AddOutputFilterByType DEFLATE text/xml

 # Remove browser bugs (only needed for really old browsers)
 BrowserMatch ^Mozilla/4 gzip-only-text/html
 BrowserMatch ^Mozilla/4\.0[678] no-gzip
 BrowserMatch \bMSIE !no-gzip !gzip-only-text/html
 Header append Vary User-Agent
</IfModule>

Yada WordPress eklentisi olan Breeze Worpress eklentisini kurarak ta sıkıştırma işlemi sağlayabilirsiniz.

Resimleri Optimize Etme

Yapılan bir araştırmaya göre yazdığınız makalelerde renkli görsel kullanmışsanız,  makalenizin okuma oranını % 80 artırmışınız demektir. Kullanılan resimleri eğer optimize etmeden yüklemişseniz görsel boyutları ve çözünürlükleri yüksek olacağından sayfalarımızın yavaş açılmasına sebep olur. Bu durum negatif olarak okuyucuya yansıyacaktır. Okuyucuları sitemizde tutmak için hız optimizasyonuna önem vermek zorundayız.

Resimleri tek tek optimize edebileceğimiz gibi, eklenti kullanarak yüklemiş olduğumuz tüm resimleri de hızlı bir şekilde otomatik olarak optimize edebiliriz. Ben bu hususta önerebileceğim eklenti, Smush Image Compression and Optimization eklentisidir.

Smush Image Compression and Optimization

adresinden indirebilirsiniz.

Eklentiyi indirip, çalıştırdığımızda karşımıza böyle bir alan gelir.

Smush Image Compression and Optimization

Görülmüş olduğu gibi 81 adet resimde toplu sıkıştırma işlemi yapabileceğimizi söylüyor. Şimdi toplu sıkıştır butonuna basalım ve görselleri sıkıştırma işlemine geçelim.

WordPress Resim Sıkıştırma

Evet resim sıkıştırma işlemimiz bitti. Görüldüğü üzere 81 resmimiz optimize edildi ve 3 MB gibi bir veri tasarrufu sağladık. 

Eklenti WordPress bünyesinde çalışır şekilde bıraktığınızda makale yazarken bir resim ekleme işlemi yaptığınızda direk olarak optimize ediliyor. 

Eğer resimlerinizi manuel olarak tek tek optimize etmek isterseniz kolay optimize işleri için paint, profesyonel olarak optimize için Adobe Photoshop yazılımlarını kullanabilirsiniz.

Ayrıca resimlerinizin boyutlarını optimize etmek için;

https://imagecompressor.com/tr/

https://tinypng.com/

sitelerinden online olarak faydalanabilirsiniz.

Güncellemelere Dikkat

13 Aralıkta WordPress 5.4 yayınlandı. Güncellemelerinizi yaptınız mı? Eklenti güncellemelerine dikkat ediyor musunuz? Güncelleme işlemleri Web sitenizde bulunan yazılım sorunları, geliştirme yada güvenlik problemleri için sunulan ufak ama etkili değişikliklerdir.

Kullanmış olduğunuz script ve eklentiler her geçen gün geliştirilmekte ve yeniliklere açık bir şekilde kullanıma sunulmaktadır. En son sürümü kullanmak,gelişen teknolojiye ayak uydurmaktır. O yüzden güncelleme işlerini aksatmayın…

Gereksiz Eklenti Kullanmayın

Aynı işe yarayan eklentilerin kullanılması ve gereksiz eklenti kullanımı WordPress sitelerimizin yavaşlamasına neden olur. Yüklemiş olduğumuz bazı eklentiler aşırı kaynak tüketimine neden olur.

Örnek vermek gerekirse WP-PostViews, Jetpack, Revolution Slider, WP Statistics, WordPress Popular Posts, Visual Composer, Slimstat Analytics  eklentileri aşırı kaynak tüketimine neden olur. Çok tanınmış W3 Cache eklentisinin ayarları doğru bir şekilde yapıldığında paylaşımlı bir hosting kullanıyorsanız aşırı kaynak tüketiminden dolayı 503 Sunucu hatası alabilirsiniz. Hangi eklentinizin ne kadar kaynak tükettiğini WordPress uygulaması olan  P3 (Plugin Performance Profiler) eklentisi ile test edebilirsiniz. 

Anasayfanızı Optimize Edin

Kullanıcılar Ana sayfada ulaşmak istediği bilgilere kolay erişebilmelidir. Karman çorman bir ana sayfa yapısı hem kullanıcıyı sıkacaktır, hem de hız açısından sorun yaratacaktır. Örneğin yayınladığınız yazıların tamamının alt alta gelmesi ve sayfa bölme işlemlerinin yapılmaması yanlış bir davranıştır.

Yazılarınızı sayfalara bölerek ve belli bir kısmına kadar özet kısmını gösterip devamını okuyun gibisinden oluşturduğunuz sayfalar hem kullanıcı dostudur, hemde hızlı bir ana sayfa oluşturmak için gerekli bir adımdır.

Anasayfanızı Optimize Edin

Yukarıda ki örnekteki gibi makalelerinizi belirli bir karaktere kadar özet gösterip, devamını okuyun butonu eklemek sitenizi hızlandıracaktır.

Yorumlarınızı Sayfalara Bölün 

Hemen hemen her WordPress kullanıcısı yayınlamış olduğu yazılara kullanıcılar tarafından yorum yapılmasını, soru sorulmasını hoş karşılar. Kullanıcıların yapmış olduğu yorumlar Arama motorları tarafından olumlu karşılanır ve daha hızlı indexlenir. Popüler bir konuda 10000’e yakın yorum yapıldığını düşünsenize. İlgili konuya ulaşmak isteyen okuyucular yavaş bir şekilde ulaşacaktır. Google Analytics verileri sayfaların yüklenme hızını da hafızaya alır. Geç açılan sayfalar Google Amcanın gözünde hoş karşılanmaz. Bu tür yavaşlama işlemleri için yorumlarımızı belli bir sayıya bölmek fayda sağlayacaktır.

Bunun için Admin paneline giriş yaptıktan sonra Ayarlar sekmesinin Tartışma bölümüne gelerek;

WordPress Yorum Sayısını Bölme

Her sayfada diye başlayan kısmı seçip belirli bir sayı girerek yorumlarınızı sayfalara bölebilirsiniz.

 Videolarınızı Sunucunuzda Barındırmayın

Yüksek çözünürlüğe sahip videolar sunucunuz da çok yer kaplar. Yedek alma işlemlerinde yüksek boyutlu dosyalar negatif bir etki yaratır. Videolarınızı sunucunuz da bulundurmak yerine Youtube, DailyMotion, Vimeo gibi sitelere yükleyerek url ile sitenizde yayımlayabilirsiniz. Hem sunucu bant genişliğinizi en aza indirirsiniz, hemde sunucuz da yüksek boyutlu dosyalar tutmamış olursunuz.

 SLİDER Eklentisi Kullanıyorsanız En Hızlısını Kullanın

SLİDER Eklentisi Kullanıyorsanız En Hızlısını Kullanın

Web sitenize kullanıcılar geldiğinde sürekli ana sayfanızda değişen sliderleriniz varsa ve yanlış bir eklenti ile bunu gerçekleştiriyorsanız sayfanızın yüklenme süresini artırırsınız.  Gelin kullanıcılar tarafından en çok kullanılan slider eklentilerini birlikte inceleyelim.

Slider EklentisiSayfa Yüklenme SüresiİsteklerSayfa Boyutu
Soliloquy1.34 secs26945 KB
Nivo Slider2.12 secs291 MB
Meteor2.32 secs271.2 MB
Revolution Slider2.25 secs291 MB
LayerSlider2.12 secs30975 KB

Görüldüğü üzere yapılan testlerde en hızlı slider eklentisi Soliloquy eklentisidir. Yukarıdaki eklentilerden birini kullanıyorsanız soliloquy eklentisi ile değiştirdiğinizde hız anlamında sitenizi dahada hızlandırmış olursunuz.

Galeri Eklentisi Kullanıyorsanız En Hızlısını Kullanın

Galeri Eklentisi Kullanıyorsanız En Hızlısını Kullanın

WordPress site hızlandırma işlemlerinden bir diğeri de galeri eklentileri kullanıyorsanız en hızlı olanı kullanmanız gerekir. Fotoğrafçılık üzerine kurulmuş bir siteniz varsa yada kurumsal bir firmaysanız, yaptığınız hizmetleri galeri oluşturarak müşterilerinize sunuyorsanız hızlı bir galeri eklentisi tercih etmelisiniz. Bunun için en çok kullanılan eklentilerin hız oranlarını inceleyelim.

Galeri  EklentisiSayfa Yüklenme SüresiİsteklerSayfa Boyutu
Envira Gallery1.08 secs241MB
Foo Gallery1.89 secs23357.1KB
NextGEN1.88 secs33518KB

Görüldüğü üzere envira galeri eklentisi daha hızlı sunumlar yapıyor. Eğer foo galery veya NextGEN eklentisini kullanıyorsanız Envira Gallery eklentisi ile mutlaka değiştirmelisiniz.

 Yazı Revizyon Sayısını Azaltın

Sitenizde bir yazı yazarken klasik düzenleyicinin kendi kendine taslakları yani yazınızın en son halini kayıt altına aldığını görürsünüz. Bu aslında güzel bir özelliktir. Düşünsenize bir makale yazdınız ve bunu yayınlayacaksınız fakat elektrikler gitti. Bütün emekleriniz anında zayi olurdu. O yüzden WordPress’in bu özelliği bizim için çok faydalıdır. Fakat revizyon taslak oluşturma sayının bir adeti yoksa yazmış olduğunuz makale bir çok kez taslak olarak kayıt altına alınır. Bu durum konuyu açsanız dahi ilgili yazıların revizyonları taslakları veri tabanınızda durur. Buda sitenizin veri tabanının boyutunun artmasına ve sitenizi yavaşlamasına neden olur. Bu yüzden taslak sayılarımızı sınırlamakta fayda vardır.

define( 'WP_POST_REVISIONS', 5 );

config.php dosyanıza bu kodu ekleyerek taslak sayılarınızı sınırlandırabilirsiniz. Bu kod, WordPress’i her bir gönderi veya sayfanın son 5 revizyonunu kaydetmeye ve eski düzeltmeleri otomatik olarak iptal etmeye yarar. Böylece olası bir veri tabanı şişmesini de önlemiş olursunuz.

 Hotlink Koruması Uygulayın

Kullanmış olduğunuz görsellerin başka bir Webmaster tarafından sitenizden link yoluyla çekilmesi işlemine hotlink denir. Resimlerinizi çalan kişi url yoluyla resimlerini sitesine ekler. Ve kullanıcılar sitedeki konuyu okumaya geldiklerinde resimler sizin sunucunuz üzerinden aktarılır. Buda sitenizin kaynak tüketmesine neden olur.

Hotlink Koruması Uygulayın

Aşağıdaki kodları .htaccess’e ekleyerek resimlerinizin başka kişiler tarafından kullanılmasını engelleyebilirsiniz. wpsefi.com yazan yere kendi sitenizin adı ile değiştirmeyi unutmayın.

#disable hotlinking of images with forbidden or custom image option
RewriteEngine on
RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^$
RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^http(s)?://(www\.)?wpsefi.com [NC]RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^http(s)?://(www\.)?google.com [NC]RewriteRule \.(jpg|jpeg|png|gif)$ – [NC,F,L]

Hotlink koruması uygulamanın bir diğer yolu da CDN kullanımıdır. Eğer güçlü bir CDN firması ile çalışıyorsanız resimleriniz CDN sunucularından aktarıldığı için bu adımı geçebilirsiniz. 

 KEEP-ALİVE Özelliğini Açın

KEEP-ALİVE Özelliğini Açın

Keep Alive sunucu ile tarayıcı arasındaki iletişim kalıbıdır. Tarayıcıdan, sitemize girmek için sunucuya istek gönderdiğimizde izin sürelerini kısaltan ve sunucuya aşırı istek gönderim süresini kısaltmak için kullanılan bir özelliktir.

<ifModule mod_headers.c>
Header set Connection keep-alive
</ifModule>

Yukarıdaki kodları .htaccess e ekleyerek keep-alive özelliğini etkinleştirebilirsiniz.

 Wp-Optimize Eklentisini Kullanın

Wp-Optimize bir WordPress eklentisi olup,  Veri Tabanı Optimize, Yazı Revizyonlarını silme, Taslak metinleri temizleme, Çöp Kutusunu temizleme, Spam ve bozuk yorumları kaldırma, Ping ve Geri İzlemeleri silme, Gönderi Meta verilerini temizleme, Yetim ilişki verileri temizleme gibi özelliği bulunan bir eklentidir. 

WordPress kullanıcılarının yapmış olduğu en büyük hataları şöyle dile getirelim. Bir eklenti yükleyip sildiğimizde onun komple silindiğini düşünürüz, aslında silinen öğeler çöp kutusunda saklanır. Yada yapılan spam yorumlar Aksimet tarafından spam olarak algılanıp arka plana alındığında o yorumların işinin bittiğini zannederiz. Bir konu açtığımızda oluşan taslakların varlığından dahi haberimiz olmayabilir. İşte bu eklenti sayesinde veri tabanımızı temizleyip, spam yorumlardan, yazı revizyonlarından ve çöpe gönderdiğimiz tüm resim, eklentilerden sonsuza dek kurtulacağız.

Wp-Optimize yazarak indirip, eklentiyi kuralım. 

Wp-Optimize Kullanımı

Eklentiyi çalıştırmadan önce Veri tabanı yedeği almamızda yarar var. Bu zamana kadar hiç bir sorunla karşılaşmadım ama; bu karşılaşmayacağımız anlamına gelmez.

Seçili tüm Optimizasyonları çalıştır butonuna basarak temizleme işlemine geçelim.

Wp-Optimize Kullanımı

Görüldüğü üzere 621,6 Kb veri temizliği yapıldı. Eklentinin otomatik günlük, haftalık, aylık olarak otomatik çalışma özelliği de mevcut, dilerseniz bu özelliğinden faydalanabilirsiniz.

Harici HTTP İsteklerini Azaltın

Kullanmış olduğunuz bir çok eklenti, bileşen, Css dosyaları dışarıdan çekilerek sitenizin içinde çalıştırabilirsiniz. Örneğin google analitik, facebook, instagram, twitter, onesignal gibi eklenti kullanımı http isteklerinin artmasına neden olur. Bu eklentiler günümüzde hızlı bir çalışma özelliği gösterse de bir çoğunun bir araya gelmesiyle sitenizi yavaşlatabilir. Bunu engelleyebilmek için Komut dosyalarını ve stilleri devre dışı bırakabilir veya tek bir dosyada birleştirerek tüm bu harici HTTP isteklerini azaltabilirsiniz.

Veri Tabanınızı İlk Günkü Gibi Temiz Tutun

Veri tabanını wp-optimize eklentisiyle temizleme hususunu 16. konu başlığında dile getirdik. Şimdi bahsedeceğim eklenti veri tabanı üzerinde temizleme açısından daha ileri düzey. Kullanıp sildiğimiz eklentilerin tabloları veri tabanımızda artık meta verisi olarak kalır.  Yanlış kullanılan ve SEO düşmanı eklentiler yanlış yapılandırıldıklarında sürekli veri tabanına kayıt işlemi uygular. En çok artık meta verisi WordPress’in wp-options tablosunda saklanır. Zamanla veri tabanı işe yaramayan verilerle dolar. Kullanacağımız bu eklentiyle veri tabanımızı ilk gün gibi yapacağız.

Veri tabanı temizleme eklentisini çalıştırmadan önce veri tabanı yediğinizi her ihtimale karşı almayı unutmayın.

Eklentimizin adı Clean Options dur. Eklentiyi indirip kuralım. 

Temiz Seçenekler

Eklentiyi çalıştırmak için Tools bölümüne tıklayarak eklentiyi çalıştıralım.

Temiz Seçenekler

Find Orphaned Options butonuna tıklayarak devam edelim.

Clean-Options Kullanımı

Karşımıza çıkan bu alanda sildiğimiz eklentilerin isimlerini tespit edip, kullanılmayan satırları seçip Wiew Selected Options İnformation butonuna basarak veri tabanınızda kullanılmayan tabloları, satırları kaldırabilirsiniz.

Eğer bu işte acemi iseniz select all özelliğini aktif edip bütün verileri silerseniz oluşturduğunuz menü, widget gibi alanlar bozulabilir. Eğer WordPress’e hakimseniz bozulan bu alanları çok kısa bir sürede geri getirebilirsiniz.

Lazy Load Kullanın (Tembel Yük Yükleme)

WordPress site hızlandırmak için lazy load kullanmanız büyük önem taşımaktadır. Peki Lazy load nedir tanımı ile başlayalım.

Lazy Load Kullanımı (Tembel Yük Yükleme)

Lazy Load: Görsel yoğunluğu ve sayfa uzunluğu (aşağı doğru) fazla olan sitelerde, sitenin geç açılmasını engellemek amacı ile kullanılmakta olan bir java script dosyasının kullanılmasıdır.

Günümüzde kullanılan bir çok wordpress teması bu özelliği kendi bünyesinde barındırmaktadır. Kendi bünyesinde barındırmayan temalar için lazy load eklenti kullanımını öneririz. Eğer ki WordPress cache eklentisi olan Wp Rocket eklentisi kullanıyorsanız gerekli eklentide bu özelliği aktif edebilirsiniz.

Kullanmış olduğunuz wordpress temasında lazy load özelliği varsa aktifse, herhangi bir lazy load eklentisi yada kullanmış olduğunuz cache eklentisinde lazy load özelliğini aktif ederseniz sitenizde css leriniz çöker. Optimize hizmeti verdiğim için bu sorunla çok karşılaşıyorum. Hatırlatmakta fayda var diye düşünüyorum

Gravatar Görüntülerini Kaldırın

Yazmış olduğunuz içeriklerin izde aldığınız yorumlar ne kadar başarılı olduğunuzun bir göstergesidir. Fakat yorumlar kısmında gravatarda kullanılan profil resimleri sitenizin hızını etkilemektedir. Gravatar resimlerini devre dışı bırakarak wordpress sitenizi hızlandırabilirsiniz.

Gravatar özelliğini kaldırmak için;

WordPress Admin Panel bölümüne girerek Ayarlar/Tartışma bölümüne girerek, Avartlarları Göster seçeneğini deaktif edin. Böylece wordpress hızlandırma hususunda bir adım daha atmış olacaksınız.

Spamlardan Kurtulun

Spam yorumlar veri tabanında yer tutar. Bu yorumların sayısı artıkça veri tabanınızı şişirecektir. Backlink almak isteyen bir çok kişi yada rakibiniz konularınıza yorumlarda bulunarak backlink almaya çalışacaktır. Oysaki web site sahipleri rakiplerine ve yorumda bulunan diğer kullanıcılara backlink vermeyecek kadar akıllıdır.

Akisimet eklentisini kullanarak arka planda biriken yorumlarınızı spam klasörüne alıp, kontrollü bir şekilde silebilirsiniz.

Trackback-Pingback Devre Dışı Bırakın

Trackback-Pingback: WordPress kullanıcıları yazmış olduğu yazılarda bir siteye bağlantı eklediğinde otomatik olarak ilgili bloga ping gönderme, haber verme işlemidir.  Trackback manuel, Pingback otomatik olarak gerçekleşir. Bu özellikleri kapatmanız sitenize pozitif olarak yansıyacaktır.

WordPress Geri İzlemeyi Devre Dışı Bırakın (Trackback-Pingback)

Ayarlar/Tartışma bölümünden Yazıda bağlantı verilen blogları haberdar etmeyi dene ve diğer bloglardan yeni makaleler için bağlantı bildirimlerini etkinleştir seçeneklerini kapatabilirsiniz.

Sosyal Medya Paylaşım Buton Ayarları

Dijital pazarlama yöntemlerinden biri olan sosyal medyada ürün pazarlama günümüzde önemini git gite artırıyor. Yayınlamış olduğumuz içerikleri sosyal medyada paylaşıp daha fazla okuyucuya ulaşmak istememiz gayet normal bir davranış.

İçeriğimizi sosyal medya platformlarında ne kadar etkileşim kur durursak o kadar hızlı yükseliş sağladığımız bir gerçek. Fakat doğru sosyal medya paylaşım butonları kullanıyor muyuz? İçeriğin hem üst kısmında hem son kısmında bulunan paylaşım butonları wordpress site hızınızı etkiliyor. Bu durumda sadece en alt kısımda paylaşım butonlarını yerleştirmeniz sitenize pozitif bir hız artışı sağlayacaktır. Bunun dışında kullanmadığınız ve etkisinin olmadığına inandığınız sosyal medya paylaşım butonlarını kaldırmanız doğru olacaktır.

Artık Tema Resimlerinden Kurtulun

WordPress teması satın aldığımızda beğenmiş olduğunuz demoları sitemize import edip deneriz. Bu denemelerin sonucunda demo temaların resimleri kütaphanenizde artık olarak kalmış olabilir. Yada kullanmış olduğunuz sitenizde eski temalarınızın resimleri kalmış olabilir. Bu resimleri silmeniz Size fayda sağlayacaktır. Bu temizlik için Media Cleaner eklentisini kullanıp temizleme işlemi yapabilirsiniz. Yada manuel olarak Admin panelinize giriş sağladıktan sonra Ortam sekmesinde bulunan kütüphane içerisinden kullanılmayan resimlerinizi silebilirsiniz.

PHP Sürümünü Yükseltme

Çoğu WordPress kullanıcısı PHP sürümünü yükselterek WordPressin hızlandırılacağını bilmez. PHP 7.3 sürümü ile 5 sürümü arasında dağlar kadar fark var. Örneğin 7 sürümü, 5 sürümüne göre saniyede 100 küsürden daha fazla istek sunabiliyor. Peki php sürümünü nasıl yükseltebiliriz. Ayrıca php sürüm yükseltme hem hız açısından hemde wordpress güvenlik önlemleri açısından önemlidir.

Siteniz hangi hosting firmasında ise kullanıcı bilgi ve şifrelerinizi girerek Cpanel’e erişim sağlayın.

Cpanel’de Yazılım kısımında bulunan MultiPHP yönetici alanını bularak  giriş sağlayın.

PHP Sürümü Yükseltme

Giriş yaptıktan sonra karşınıza çıkan bu alanda görüldüğü üzere;

PHP sürüm yükseltme

wpsefi.com ve diğer domainlerim 5.6 sürümünü kullanıyor.  Sağ tarafta bulunan PHP sürümü alanından en son versiyonu seçelim. Ardından da yükseltme yapacağımız tüm domainleri seçelim. Uygula butonuna basarak işlemi tamamlayalım.

PHP Sürümü Yükseltme

Görüldüğü üzere PHP 7.2 sürümüne geçiş sağladık.

WordPress Aşırı Kaynak Tüketen Eklenti Listesi

WP-PostViews Eklentisi: Sitenize gelen okuyucuların hangi konuların ne kadar gösterim aldığını öğrenmek istemesi gayet normal. Fakat Wp-Postwiews eklentisinin aşırı kaynak tükettiğini biliyor muydunuz?

W3 Total Cache: Hemen hemen her wordpress yöneticisi cache eklentisi kullanıyor. Cache eklentileri Aşırı CPU kullanım sorununu büyük ölçüde çözse de W3 Total Cache eklentisinin aşırı kaynak tükettiğini söylememiz de yarar var. Nerede Kardeşim ispatın diye dediğinizi duyar gibiyim. Bunun için isim tescil firmasında denemiş olduğum cache eklenti testlerinde deneyimlenerek öğrendiğimi söyleyebilirim. W3 Total cache eklentisi yerine WP Rocket eklentisini kullanırsanız daha hızlı ve optimize edilmiş sayfalara ulaşabilirsiniz.

WordPress Hız Test Araçları

Yukarıda bulunan teknikleri uyguladıktan sonra site hızı test araçlarına bakarak hız değerlerini ölçebilirsiniz. WordPress site hızlandırma işlemi için kullanabileceğimiz test araçlarını gelin inceleyelim.

Google PageSpeed Insights

Google Arama motorunun site test aracıdır. Site ölçüm değerlerini baz almamız gereken en önemli araçtır. Çünkü Google arama motoru pagespeed insights aracını baz almaktadır, kendi aracıdır. PageSpeed aracında site test edebilmek için;

https://developers.google.com/speed/pagespeed/insights/?hl=tr

adresine giriyoruz.

Google PageSpeed Test Aracı

Site adını yazıp analiz et butonuna basıyoruz.

Google PageSpeed Mobil Hız Sonucu

 

Google PageSpeed Önerileri

Karşınıza ilk başta mobil hız puanınız çıkacaktır. Görüldüğü üzere mobilde hız puanım 70 geldi. 50 ve daha altında aldığınız sonuçlar sıkıntılı sonuçlardır. Fırsat kısmını değerlendirdiğimizde oluşturmayı engelleyen kaynakları, kullanılmayan css’yi, Resimleri yeni biçimde yayınlamayı ve sunucu yanıt süremi kısaltabileceğini söylüyor. Responsive bir tema kullandığım için bu değer benim için kabul edilebilir bir değer.

Diğer kısımda ise Masaüstü değerlerine bakalım.

Google PageSpeed Masaüstü Hız Sonucu
Google PageSpeed Masaüstü Hızlandırma Önerileri

Görüldüğü üzere masaüstü hız değerlerim 96 puan. Bu masaüstü için güzel bir puan. Yine görüldüğü üzere masaüstü kısmında da Google pagespeed aracının önerileri mevcut. 

0-49 Puan arası siteler Yavaş, 50-89 Puan arası siteler ortalama, 90-100 arasında puan alınan siteler hızlıdır.

GTMetrix Hız Ölçümü-Optimizasyon

Google Pegespeed aracından sonra en çok kullanılan test aracı GTMetrix aracıdır.

GTMetrix: Sitenizin ne kadar hızlı yüklendiği hakkında fikir veren ve sitenizin nasıl optimize edileceğine ilişkin ipuçları veren bi test aracıdır.

Ölçüm yapmak için;

https://gtmetrix.com/

adresine giriyoruz.

GTMetrix Hız Ölçüm Optimize Aracı

Site adresinizi yazdıktan sonra Analyze butonuna basarak hız ölçüm işlemine geçelim.

GTMetrix Hız Ölçüm Sonuçları

Evet görüldüğü üzere hız değerlendirmeleri ve optimize fikirleri karşımıza çıktı. Görüldüğü üzere resimleri optimize etmem gerektiğini, resimlerimin boyutunu ölçeklendirmem gerektiğini söylüyor. Görselliğe önem verdiğim için bazı resimlerimi optimize etmediğim için değerlerin bu şekilde çıkması benim açımdan normal. Siz smush eklentisiyle resimlerinizi optimize edebilir, ölçüm değerlerinizi artırabilirsiniz. Eklenti kullanmak istemiyorsanız;

https://imagecompressor.com/tr/

sitesinden resimlerinizi optimize edebilirsiniz.

Pingdom Speed Test Hız Ölçümü

Pingdom webmasterlar tarafından en çok kullanılan hız araçlarından biridir. Web site performansı, sayfa boyutu yükleme süresi, sorgu sayısı gibi bir çok ölçüm yapabilmektedir.

Sitenizin hız değerlerini ölçmek için;

https://tools.pingdom.com/

adresine girip domain adresimizi yazıyoruz.

Pingdom Hız ölçüm aracı

Start test butonuna basıp ölçüm işlemini başlatıyoruz. 

Pingdom Speed test Hız Değerleri

Evet karşınıza çıkan alandan sitenizin hız değerlerini görebilir, optimizasyon işlemine geçebilirsiniz.

WordPress Mobil Site Hızlandırma

Kullanmış olduğunuz tema responsive bir temaysa yukarıda uygulamış olduğunuz tekniklerle beraber wordpress siteniz hızlanacak ve daha stabil çalışacaktır. Gerekli test ve ölçümleri Google Pagespeed‘ te yaptığınızda mobil kısım genellikle masaüstüne göre daha düşük hız değerleri ile karşınıza çıkacaktır. Bunun için tema seçimi yapılırken mobil kısmı için kodlanmış ayrı temaya sahip olan temaların seçilmesi Sizi rakiplerinizden bir adım öne çıkaracaktır.

Kullanmış olduğunuz tema responsive ise ve mobil  hız değerlerinden şikayetçiyseniz daha hızlı mobil kullanımlar için AMP (Accelerated Mobile Pages Hızlandırılmış Mobil Sayfalar)  ye geçmeniz gerekiyor. 

AMP (Accelerated Mobile Pages): Türkçe’de hızlandırılmış mobil sayfalar anlamına gelen açık kaynak kodlama standartıdır.

AMP SEO Teknikleri içerisinde önemli bir yere sahiptir. Çünkü AMP kullanan siteler mobil hızdan dolayı rakiplerinin her zaman bir adım önündedir.

AMP eklentisi bazı temalarla uyumsuz çalışabilir. Bu uyumsuzluk yüzünden Google Search console  da bir çok amp hatası ile karşılaşabilirsiniz. Eğer çok sık içerik yayınlayan haber site sahibi değilseniz, mobil hız temanız 60 ve üzeriyse kullanmanızı geciktirmeniz de fayda var.

Şimdi gelelim AMP eklentisinin özelliklerine,

AMP: Geliştiricisi WordPress ve Googledır. 300.000 e yakın wordpress site sahibi kullanmaktadır.

AMP (Hızlandırılmış Mobil Sayfalar)

AMP Projesi, web’i herkes için daha iyi hale getirmeyi amaçlayan açık kaynaklı bir girişimdir. AMP, dağıtım platformlarında sürekli olarak hızlı, güzel ve yüksek performanslı web deneyimleri sağlar. WordPress için Resmi AMP Eklentisi, güçlü yetenekleri ve ayrıntılı yayıncı denetimleriyle WordPress siteleri için tam entegre AMP yayıncılığını destekler.

-Uyumluluk Aracı : AMP’nin var olabilecek doğrulama hataları, bunlara neden olan işaretleme / komut dosyaları ve bu sayfa içeriğinden sorumlu olan belirli bileşenler (örneğin, tema, eklenti, çekirdek) hakkında ayrıntılı bilgi içeren AMP hata ayıklamasını etkinleştirerek AMP deneyimlerinin geliştirilmesine yardımcı olmak için .

-CSS Tree Shaking : Bir sitedeki tanımlanmış CSS kurallarının tek AMP sayfalarında izin verilen CSS boyut sınırını aştığı durumların ele alınmasına yardımcı olmak için.

-Gutenberg Desteği : Gutenberg ile tamamen entegre olan AMP içeriğinin oluşturulmasını sağlar.

-AMP’nin ilk Deneyimi desteği : platformun esnekliğinden veya içeriğin kalitesinden ödün vermeden tam site AMP deneyimlerini sağlamak.

-Birçok Optimizasyon : Sayısız kod, performans ve geliştirici deneyiminde gelişmeler: özelleştirme esnekliğinden daha iyi kullanıcı arayüzü akışlarına, uluslararasılaşma, erişilebilirlik vb.

WordPress için resmi AMP eklentisi ile WordPress ekosistemi, standart, esnek ve iyi bilinen içerik oluşturma iş akışından sapmadan dünya standartlarında AMP deneyimleri oluşturmak için ihtiyaç duyduğu yetenek ve araçları sunar.

İlgili eklentiyi kurarak şimşek hızında açılan wordpress amp mobil sayfalarla karşılaşabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Onur YILMAZER

Adım Onur YILMAZER Wpşefinin kurucusuyum. SEO, Web tasarım ile ilgileniyorum. Öylesine biriyim işte...

70 Yorum

 1. Gerçekten bir çok blogu ziyaret ettim herkes aynı şeyleri yazmış durmuş. Örneğin Php sürümünün yükseltilmesinin faydasını ilk defa duyuyorum. Yazmış olduğunuz teknikleri teker teker deniyeceğim. Yoksa kullanmış olduğum bu WordPress teması beni çıldırtacak.

  1. PHP Sürümün yükseltilmesinin WordPressi hızlandırdığını yabancı bir blog ta okumuştum. Denemesini ise ilk Newspaper adlı bir tema üzerinde gerçekleştirmiştim. Newspaper temasının verdiği hızlı açılış tepkileri beni baya heyecanlandırmıştı. O günden itibaren WordPress Optimizasyonu yaptığım bütün Kardeşlerimin sitesine uyguluyorum.

   Güzel yorumunuz için teşekkür ederim.

 2. Çok detaylı ve güzel bir anlatım. En yakın zamanda optimizasyon hizmeti için kapınızı çalacağım. Kolay gelsin

 3. Dediğiniz teknikleri denedim ilk başta hızı 68 idi. Şu an PageSpeed değeri 91 oldu dahada hızlandırma şansım varmıdır?

 4. Güzel bir çalışma gerçekleştiren Hocama teşekkür ederim. WordPress optimizasyon hizmetini gönül rahatlığıyla alabilirsiniz ben çok memnun kaldım. Tekrar teşekkürler.

 5. Php sürüm yükseltme hariç hepsini uyguladım. İsimtescil kullanıcısıyım php yi bir türlü yükseltmedim. Gtmatrix sonucum %97 oldu. Bana yeterde artar bile. Bu arada yazılarınızı şöyle bir inceledim ciddi ciddi emek harcamışsınız. Konu için teşekkürler

  1. Faydası olmuşsa ne mutlu bana. Elimden geldiğince yazılarıma emek vererek değerli içerikler çıkarıp fayda sağlamaya çalışıyorum. Emek değerli şeydir.

  1. Hocam GTMetrix genellikle SSL problemleri olan sitelerde ölçüm yapmıyor. GTMetrix yerine Google PageSpeed aracını kullanmanız daha doğru olacaktır. Çünkü Google hız konusunda GTMetrix değerlerini baz almaz. İlgili site sadece nelerin optimize edilmesi gerektiğini belirtir. Google PageSpeed test aracıda aynı işlemi sağlıyor.

   1. Bilgi için teşekkür ederim cloudfare kurduktan sonra sıkıntı oldu daha önce bir sorun yoktu ben çok bilgili değilim açıkcası bişeyi yapayım derken bozuyorum genelde cloudfare kaldırdım ama bir değişiklik olmadı wp fastest cache eklentisi de çalışmaz oldu resetledim yine sıkıntı var gibi

 6. Ucretsiz domain (.tk) ve 000webhost dan ucretsiz hosting kullaniyorum wp fastest cache boyle hostinglerde problem oluyormus. Yukledikten sonra haberim oldu malesef. Site tamamen gitti. wp-config.php dosyasina alttaki kodlari ekledim ancak bir sey degismedi.

  /* Hepsi bu kadar. Mutlu bloglamalar! */ yazisinin hemen ustune su kodlari ekledim :

  define(‘WP_DEBUG’, true);
  define(‘WP_DEBUG_LOG’, true);

  sitede gorunen hata:

  Application error

  An error occurred in the website and your page could not be displayed. If you are the website owner, check your logs for details.

  Bir sitede ftp ya da dosya yonetici uzerinden eklentiyi manuel kaldirma diye bir sey okudum. wp-contentten eklentinin dosyasini sildim ancak site ayni hatayi vermeye devam ediyor.

  Ayni problemi yasayan olursa boyle cozebilir diye ekliyorum.
  Bunu yazarken biraz daha arastirdim ve .htaccess dosyasindan da ilgili eklentinin bolumunu bulup silmek gerekiyormus.
  # BEGIN wpfastestcache ile baslayip # END WP FastestCache ile biten bolumu tamamen sildim ve site calisti.

 7. Gerçekten güzel bilgileri adım adım yazmışsınız. Emeğinize sağlık çok faydalı bilgiler. Teşekkürler.

 8. Teşekkürler güzel kardeşim. Emekli bir ağabey olarak bu kadar detaylı ve de Wp’nin püf noktalarını anlattığınız için teşekkür ederim. Bu ağabeyinizin sitesini ziyaret ederek önerilerinizi bekleriz.
  Sitemiz http://www.altayli.net
  Konuğumuz olmanızdan bahtiyarlık duyarız.
  Saygı ve sevgiler…

 9. Merhaba,
  değerli bilgiler için teşekkürler.
  bende php sürüm yükseltmeyi ilk kez sizde gördüm öğrendim.
  Yukarıda belirttiklerinizi yapmaya çalışıyorum. Umarım sitenin performansı iyi olur.

 10. Merhaba onur bey ben sitemde fastest total süper benzeri cache eklentisi kullanamıyorum yani önbellekleme yaptığımda sitemde bozulmalar buddyboss temaya sahibim sizden ricam önbellekleme yapmadan sitemi nasıl hızlandırabilirim bir çalışma yapabilirmiyiz.

  1. İletişim kısmında bulunan numaraya whatsapp kısmından yazın yardımcı olmaya çalışayım inşallah.

 11. Merhabalar benim bir sitem vardı site hızını artırmak için css dosyalarını pagespeed hız olçme programındaki hataları duzeltmek için css dosyalarını kucultup yeniden ilgili konumlara yapıstırdım bu konuda hiç bir bilgim yok acıkcası internetten birisi yapmıstı ama ben galiba basaramadım ve suan wordpress temamda sorun oldu. sol taraftaki sekmelere bastıgımda ( gösterge panelindeki butonlar) karsıma yazılar çıkıyor uzunca yani sitedeki yazılar filan duruyor yerinde ama resimlerimin boyutuda buyuk oldu filan bu durumu çözemedim. Bu konuda bana yardımcı olabilirmisiniz. Benim için cok zor ama bilen birisi için çok basittir sanırım. Eger sorunu çözebilirseniz hem sevinirim hemde emeginizin karsılıgını vermeye hazırım. Lütfen benimle iletisime gecin ve websitemi bir kontrol edin. Tesekkurler…

  1. JS/CSS dosyalarınızı erteleme işlemi yapmalısınız. Mobil kısım sıkıntılı gözüküyor. Cache eklentisi kullanmıyorsunuz. İletişim kısmındaki telefon numarasına whatsapptan yazın. Müsait olduğumuz bir zamanda yardım etmeye çalışayım inşallah.

 12. İyi akşamlar Onur Bey, ben sitemi mayıs ayında açtım. Okulların açıldığı eylül ayında günde 8 bin 12 bin arası ziyaretçi akını oldu. Şimdi ise daha fazla içerik yazmış olmama rağmen bir günde 50- 60 kişi ziyaret ediyor siteyi. Search consolda sorun yok gözüküyor. Ben ne yapacağımı bilemiyorum. Sitemi bir inceleyip önerilerini söyler misiniz?

  1. Osman Bey;
   Eylül ayı okulların başlangıç tarihi olduğu için öğrenciler eğitim ile alakalı araştırmalar yapıyor olabilir. Durum mevsimsellik olarak tahmin ediyorum. SEO araçları ile baktığımda bir sıkıntı gözükmüyor. Çok içerik yerine az ama kaliteli içerik üretmeniz daha yararınıza olacaktır.

 13. Hocam hızla ilgili bir sorun olabilir mi? Sitenin açılış hızı ile ilgili ne düşünüyorsunuz? Search consolda hız deneysel diye bir yer var, orada url ler yavaş hızda diye belirtilmiş. Yani search consolda kapsam sorunu yok, geliştirmeler bölümünde hız deneysel kısmında 246 yavaş url yazıyor. Sorunum site hızının yavaş olması olabilir mi?

  Benim bir arkadaşın da sitesi var onunki iyi trafik alıyor.

  1. Mobil hızınız 85, masaüstü hızınız 99 hocam. Bu hız ile alakalı bir durum değil. Daha önce trafik çektiğiniz konuları inceleyip sıralamalarını test etmeniz lazım. Düşenleri teker teker güncellemelisiniz.

   1. Hocam, çok teşekkür ederim, okulların açıldığı hafta işlenen konularla ilgili içeriklerim vardı, googlede ilk sıralardaydı, o günlerde çok iyi trafik aldım, sonra günden güne trafiğim düştü, şimdi o yazıların bir kısmı ikinci sayfaya gerilemiş, dediğiniz gibi o yazılara biraz daha paragraf ekledim, ancak o konuların işlenme zamanı geçti, şimdi başka konular derslerde işleniyor, yeni işlenen konularla ilgili yazıyorum şimdilerde ancak sorun yoksa sitede aklıma iki şey geliyor, sitede görsel olmaması veya google algoritma güncellemesinin olumsuz etkisi.

    Çok trafik çektiğim yazıların ikisine görsel de ekledim, bakalım nasıl olur bundan sonrası? Görsel kullanmalı mıyım, kullanmasak da sıralamada iyi yerde olabilir miyiz? Her şey için şimdiden çok teşekkürler hocam.

    1. İçeriklerde dikkat çekici resimlerin olması gerekir. Resim eklerken alt etiket kısmınıda girerseniz tadından yenmez.

 14. Hocam, siz sitem hakkında olumlu şeyler belirttiniz ama ben hala emin olamıyorum. Yeni içerikler yazıyorum, google search consol da url ekle bölümünden taratıp dizine ekle diyorum evet ekleniyor ancak yine alt sıralarda çıkıyor, yani ben her gün de yazı yazıyorum siteye her gün ama saatleri farklı olabiliyor.
  1. Sizce sitem yeniden düzelir mi, kullanıcı artar mı?
  2. Görsellerim indexlenmemiş bu arada, görsel kullanmadan da site ilk sıralara çıkabilir mi?
  3. Çok rahatsız ettim kusura bakmayın. Tema olarak bu tema sitem için uygun mu, önereceğiniz bir tema var mı?

  1. Yeni yazmış olduğunuz içerikler 45 gün içerisinde sıralaması sürekli değeişir. 45 gün geçtikten sonra sürekli ekleme yapıp günceller seniz başarıyı sağlarsınız. Çok içerik yazmak, yada hergün yazı yazmak önemli değil. Önemli olan kaliteli, özgün içerik yazabilmek. Örneğin benim makalelerim özgündür en az 2000 kelimeden başlar. Siteniz elbette düzelir, lakin günlere bölün eski yazdıklarınızı tek tek güncelleyin ve resim ekleyin. Olduğundan çok daha iyi konuma gelecektir.

 15. Bu arada ben ftp kullanmıyorum her şeyi cpanelden oluşturdum. Orayla da hiç uğraşmıyorum, siteye yanlış bir şey yapmayayım, bir hata çıkmasın gibisinden. Dediğim gibi sadece içerik yazıp siteye atıyorum. Önerilerinizi lütfen söyleyin de şu siteyi tekrar iyileştireyim hocam. Çok teşekkür ederim.

 16. Merhabalar hocam,

  ben sitemi gtmetrix üzerinden kontrol ettiğimde değerler çok iyi çıkıyor
  A-B diyebilirim.

  Ancak google değerlerine baktığımda çok düşük çıkıyor mobil %60 falan gösteriyor.

  Normalde wp supercache kullanıyordum ama kaldırarak lite speed kurdum. Sanki biraz daha stabil çalışıyor gibi.
  Veritabanımı da belirtmiş olduğunuz cleaner eklentisi ile ayda bir temizliyorum.

  1. Merhaba bizim için önemli olan Google PageSpeed değerleridir. Mobil kısım %60 hız ölçülmesi iyi bir değerdir. İletişim kısmındaki numarama wp rocket eklentisini istiyorum derseniz hediye edebilirim. O hızınızı dahada artıracaktır.

 17. Merhaba
  Siteye analytics ve adsense kodlarını ekleyince otomatik olarak pagespeed skoru azalıyor.
  Bu konuyu nasıl çözebiliriz?

  Teşekkürler

  1. Merhaba Hakan Bey;

   Eğer Google Analytics kullanıyorsanız ilgili kodlar sitenizi yavaşlatmaz. Adsense olayı ne yazık ki sitelerin pagespeed değerlerini düşüren bir Google servisidir. İlgili reklamları ölçülü ve sayı olarak yeterli şekilde optimizme ederek kullanmanızda fayda var. Zira onun dışında bir çözüm yoluna rastlamadım.

 18. Hocam merhaba, size daha önce de yazmıştım. Sitem düşüş yaşadı diye yazmıştım hatırlarsanız. Ben yanlışlıkla o siteyi sildim. Daha sonra hostingdeki wordpress uygulamasını falan da silmiştim. Ancak silmeden önce driveye bir yedek indirmiştim. Şimdi hostinge yeniden wordpress kurdum. Yeni kurduğum uygulamada eski yedek görünmüyor. Görünse oradan yüklerim de yedek falan gözükmüyor. Bu duurmda önceden google driveye aldığım yedeği nasıl ve nereden yükleyeceğim, onu bilmiyorum. Yedek dosya tar.gz adıyla winrar içinde. Ne yapmam gerekir? Bu yedeği yeniden kurduğum wordpress uygulamasına aktarma imkanı var mı? Yardımınız için çok teşekkür ederim. Lütfen çok zor durumdayım.

  1. Merhaba Hocam;
   Wordpressi direk kurup içerisine aktarma işlemi yapamazsınız. Siz Cpanel yedekleme işlemi yapmışsınız. Veritabanı yedeklemesinide yapmışsanız Cpanelden Yedeğinizi geri yükleyebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken nokta veritabanı ve site dosyalarını geri yüklediğinizde cpanel kısmına girip oluşturulan veritabının bilgilerini wordpressin kurulu olduğu dosyalarının içinde bulunan config.php ye veritabanı ismi, kullanıcıadı ve şifresini girip kaydetmeniz gerekir. Ancak bu şekilde sitenizi eski yedeğine dönderebilirsiniz. Yada hosting firmasıyla iletişime geçip eski yedek tarihleri hakkında bilgi isteyin var ise en yeni tarihli alınan yedeğe döndermelerini rica edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı