Dijital Pazarlama

Dijital Pazarlama Nedir?

İnternetin hayatın her alanına girmesi ve sosyal ağların artışı ile yeni bir pazarlama yöntemi ortaya çıkmıştır. Dijital pazarlama adı verilen bu yöntem ile potansiyel olarak çok daha fazla kişiye çok daha ucuz yolla ulaşabileceğiniz ve dönüşüm oranının çok yüksek olacağı aşikârdır. Web siteleri, sosyal ağlar, görüntülü aramalar, arama motorları gibi hayatın he alanında dijitalleşme yaşıyoruz. İzleyeceğiniz diziden, satın alacağınız ürüne, okuduğunuz makaleden, gireceğiniz sosyal ağa kadar dijitalleşme söz konusu ve bu da insanların segmentini daha iyi anlayabilmeyi sağlıyor. Segmentasyonun daha iyi yapılabilmesi demek pazarlama için de büyük bir fırsat demektir. Bunların hepsi bir araya gelerek Dijital Pazarlama deyimini hayatımıza soktu.

İçindekiler

Dijital Pazarlama Nedir?

Dijital Pazarlama: İnternet ortamında gerçekleştireceğiniz tüm pazarlama faaliyetleri olarak tanımlayabiliriz.

İnternetin var olduğu her yerde, müşterilerinize kolayca ulaşabilmeyi ve pazarlama yapmayı sağlayan pazarlama yöntemidir.

Dijital Pazarlama Nedir

İnternet kullanıcı sayısının artması ile birlikte 2014 yılından bu yana pazarlama kampanyalarının temelini Dijital Pazarlama oluşturmaktadır. Dijital dönüşümünü tamamlayan ülke sayısı her geçen gün artmakta ve ülkeler içindeki segmentasyonlar olarak her geçen gün insanlar dijital dünyada segmentlerini belirlemektedir. Pazarlamanın genel prensipleri halen geçerliliğini korumakta ve uygulanmaktadır. Bununla birlikte geleneksel pazarlamanın üretim ve hizmet anlayışını geride bırakan yeni bir anlayış yaratılıyor. Dijital pazarlama, yeni bir pazarlama trendi olmanın çok ötesinde tüketici davranışlarına benzersiz bir yaklaşım getiriyor. Dijital pazarlama için bütçe ayırmayan büyük ve orta düzeydeki firmaların satış yönünde, pazardaki rakiplerinden geriye düşeceği öngörülmektedir.

Dijital Pazarlama Nerelerde Kullanılır?

Blog sitelerinde,

İnternet sitelerinde,

Sosyal medya sitelerinde,

E-ticaret sitelerinde,

E-kitap sitelerinde,

Video görüntüleme sitelerinde,

Online mobil oyunlarda,

Arama motorlarında,

Kurumsal web sitelerinde,

Online bilgisayar oyunlarında,

E-maillerde

Dijital Pazarlama Teknikleri

Dijital Pazarlama Teknikleri

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu)

Web sitelerinin arama motorlarında daha kolay bulunabilmesini ve daha fazla kullanıcıya ulaşılabilmesini sağlayan çalışmaya SEO (arama motoru optimizasyonu) adı verilir. Burada amaç, sitenin konusuna göre belirlenen anahtar kelimeler vasıtasıyla site üzerinde düzenlemeler yaparak arama motorları için uygun kriterler oluşturmaktır. İki çeşit SEO vardır, site içi seo ve site dışı. Sadece site içinden değil, dışarıdan site üzerinde yapılacak olan çalışmalarla da web sitesinin arama motorlarında bulunmasını kolaylaştırır. SEO Teknikleri ile bir çok ürününüzü pazarlayabilirsiniz.

SEO ile ilgili içeriklerimiz:

Black hat seo teknikleri

Backlink

SEO Türleri

SEO Araçları

konularımıza göz gezdirebilirsiniz.

SEM (Arama Motoru Pazarlaması)

 Arama motorları üzerinde yapılan reklam çalışmalarına SEM (arama motoru pazarlaması) adı verilmektedir. Belirlenen bütçeler dâhilinde arama motorlarında hedef kitle ve belirlenen anahtar kelimeler üzerinden reklam verilebilir. Bu sayede daha fazla kullanıcıya ulaşmak mümkündür.

SEM Nedir?

             SEM: Türkçe adıyla arama motoru pazarlaması anlamına gelen Search Engine Marketing, gelişen internet dünyasında sitelerin ön plana çıkmasını ve ön planda kalmasını sağlayan gerekli bir uygulamadır. Site sahiplerinin yılda mutlaka iki üç kez kontrol ettirdiği bu uygulama sayesinde, siteler her zaman ön planda kalacak ve daha çok insanla tanışma fırsatı bulacaktır.

SEM Nedir

                Arama motorlarında ihtiyacı olan bir şeyi aramak isteyen kişiler, arayacakları şeyi arama motorunda arattıklarında karşılarına ilk çıkan veya ikinci çıkan siteye girerler. Site ile ilgili herhangi bir fikirleri yoksa, kullanıcıların yüzde  80’lik bir kısmının ilk tercih edeceği site karşısına ilk çıkan site olacaktır. Bu nedenle sitelerin öne çıkması ve geçerliliğini kaybetmemesi için, sitelerin her daim ön planda kalması ve yeni içerikler veya ürünlerle süslenerek etkin olması sağlanmalıdır.

                Satış yapmak için kurulmuş yüzlerce site bulunmaktadır. İnsanlar özellikle internetten alışveriş yapacaklarında yalnızca en güvenilir siteler ile alışveriş yapmak isterler. Bunun sebebi insanların diğer sitelere güvenmemesi, diğer sitelerin dolandırıcı olabileceği şüphesi ve gönderilen ürünlerde defo bulunma riskidir. İnsanların arama motorlarında en çok güvendikleri siteler, şüphesiz ki ilk karşılarına çıkan sitelerdir.

                Aynı ürünü satan yüzlerce site olabilir. Fakat arama motorları aynı ürünü satan yüzlerce siteden yalnızca bir tanesini ön planda tutacaktır. Bu konuda belirleyici o ürün için girilmiş içerik, sitenin online itibarı, kullanılan link gibi önemli seo unsurları olabilir. Fakat bu unsurların önüne geçmek ve sitenin uzun bir zaman dilimi boyunca ilk sırada yer almasını sağlamak amacıyla kurulmuş SEM sistemi, arama motorlarına verilmiş bir çeşit reklam olarak değerlendirilebilir.

                SEM ile çalışan siteler gerçekten iyi bir reklam türü seçtikleri takdirde, arama motorlarında ön planda kalacak ve bilinirliğini yitirmeyecektir. Arama motorlarında bir şey aratıldığında sponsorlu bağlantı olarak ilk başta çıkan sitelerin tamamı SEM satın almıştır.

SEM Nasıl Yapılır?

                SEM uygulaması arama motorlarında pazarlanmaktadır.

SEM Nasıl Yapılır

Aslında bir kurumla çalışılmaması ve bir kişiye bağlı kalınmaması ciddi bir avantajdır. Çünkü hem belirleyici fiyatlar olmayacaktır, hem de kimseye güvenme zorunluluğu kalmayacaktır. Fakat sitelerinin ana sayfada öne çıkmasını isteyen kişiler, SEM satın almadan da bir şeyler yapma fırsatına sahiptir. Örneğin site ile alakalı olabilecek tüm anahtar kelimeleri siteye eklemek ve bu kelimelerden bir tanesi arandığında sitenin ön plana çıkmasını sağlamak Sem almadan yapılabilecek uygulamalardan bir tanesidir.

                Arama motorlarında öne çıkmanın birçok yolu bulunmaktadır. Siteye iyi içerikler yüklemek, siteye kolay bir link lanse etmek, sitenin online itibarını korumak, sitenin güvenilir bir site olduğunu hissettirmek ve sitede yayınlanan başlıkların ilgi çekici hale gelmesini sağlamak sitenin arama motorlarında ön plana çıkmasını sağlayacaktır.

                Tabi tüm bunların haricinde rakip site sayısı fazla olan site sahipleri, arama motorlarının önerdiği reklamlar  ile çalışarak SEM satın alabilirler ve bu şekilde sitenin ön plana çıkmasını sağlayabilirler. Verilen reklam siteye olan tıklanma sayısını ciddi oranda arttıracak ve sitenin müşteri kazanmasını sağlayacaktır. Bu nedenle reklam uygulamaları içerisinde en çok tutarlılığı olan uygulama SEM uygulamasıdır.

SEM Ne İşe Yarar?

                SEM işe yarar bir reklam uygulamasıdır. Çünkü Sem sitelerin arama motorlarında ilk sırada yer almasını sağlayan bir uygulamadır. SEM arama motorlarında belirlenen hedef anahtar kelimeler arandığı takdirde işe yarayacak bir uygulamadır.

SEM Ne İşe Yarar

Bu ilk başta kulağa hoş gelmeyebilir. Fakat aslında sadece belirlenmiş anahtar kelimeleri aramış olan kullanıcılar o siteyi ilk başta görecekleri için, tüm arayanların ilk gireceği site orası olacaktır. Bu da doğru hedef kitle anlamına gelmektedir. Hedef kitle reklam yapılırken ciddi bir önem taşımaktadır. Email pazarlama olsun, sosyal medya reklamları olsun veya herhangi başka bir reklam çeşidi olsun, ne kadar geniş bir platformda yayınlanmış bir reklam olursa olsun, doğru hedef kitleye hitap etmeyen bir reklamın geçerliliği olmayacaktır. Ama arama motorlarında verilen reklamlar hem çok geniş bir platformda verilmiş olacaktır, hem de bu reklamlar doğru hedef kitleye hitap edebilecektir.

                SEM uygulaması sitelerin hedeflediği erişimlere ulaşmalarını sağlar. Arama motorlarında verilen reklamlar yerli yabancı herkese ulaşabilecek reklamlardır. Belirlenen anahtar kelimelerden bir tanesi aratıldığında, sponsorlu bağlantı öne çıkacak ve kişilerin site ziyaretlerini arttıracaktır. Yani SEM reklamları hedeflenen erişime ulaşmanın en kolay yoludur. Kişilerin belirledikleri bütçeye göre değişebilen oranlar, tahmini olarak belirtilecek ve sitelerin o erişimlere gelmesine yardımcı olacaktır. Yani diyelim ki bir site x lira ile y erişime ulaşmak istedi ve bunun için z gün belirledi. Z gün boyunca reklam yayınlanacak ama ulaşılan erişime göre fiyat belirlenecektir. Yani ulaşılan erişim k oldu diyelim, ödenecek ücret de x ten daha az bir ücret olacaktır. Yani ücret daha az alınabilir ama asla belirlenenden fazlası alınmayacaktır.

                Sem reklamları daha fazla denetim şansı sunmaktadır. Verilen reklam için kullanılacak bütçe, gün sayısı ve hedef kitle belirlenebildiği gibi çeşitli reklam biçimleri arasından bir seçim de yapılabilir. Ayrıca hitap edilen hedef kitlenin konumu hakkında bilgilendirme yapılarak, reklamın yalnızca o bölgede bulunan kişilere hitap etmesi de sağlanabilir. Bunun gibi dil seçimi yapılabilir ve reklamların farklı ülkelere hitap etmesinin önü de açılabilir.

                Sem reklamlarında reklam değerleri ölçülebilmektedir. Yani reklamın nasıl bir reklam olacağına site sahibi karar verebilir. Tıklama başına ücret alınan bir reklam kurgusu yapılırsa, sitenin eriştiği kişi sayısı değil, siteye tıklayan kişi sayısı önemli olacak ve bu sayede yalnızca siteye tıklayan kişi sayısından ücret alınacaktır. Bunun gibi çeşitli donanımlara sahip olan reklam çeşitleri, kişilerin istediği reklamı istediği gibi seçmesine fırsat tanımaktadır.

SEM Ücretleri

                Sem ücretleri diğer reklam türleri gibi değildir. Yani ilk başta toplu bir ödeme gerektirmez. Sem reklamı satın alacak olan üyeler, arama motorlarına bir kredi kartı tanımlatırlar ama ödemeleri daha sonra yaparlar. Yalnızca kredi kartı değil, banka kartı da tanımlanabilinir.

SEM (Search Engine Marketing) Ücretleri

                Belirlenen reklam türüne ve site sahibinin belirlediği bütçeye göre verilen reklamların ücretleri peşin olarak kesilmemektedir. Bu ücretler reklamın ulaştığı başarıya göre belirlenir. Yani diyelim ki bir kişi x lira belirledi, bu x liranın tamamının harcanağı anlamına gelmemektedir. X liranın altında bir değer de harcanabilir, bu reklamın ulaştığı başarıya göre değişir. Ama x liranın üzerinde bir harcama gerçekleşmeyecektir.

                Ayrıca banka kartına para, kredi kartında limit olmayabilir. Bu reklamın verilmesi için bir engel değildir. Karta ne zaman para girerse, reklamın ücreti o zaman çekilebilir. Fakat yine de uzun süre beklememekte fayda vardır. Çünkü çok uzun zaman herhangi bir ödeme olmazsa, arama motoru bununla ilgili birkaç uyarıda bulunduktan sonra, kişinin hakkında işlem başlatma hakkına sahiptir.

                Yalnızca sonuçlar için ödeme yaptıran bu sistem, oldukça güvenilir bir sistemdir. Üçüncü şahıslar ile herhangi bir anlaşma gerektirmediği ve belirlenen ücretin üzerine çıkılmadığı için, kişilerin en çok tercih ettikleri uygulamalar arasında gelmektedir. Hem bir garantisi vardır, insanların hedefledikleri erişime böylesine geniş bir platformda ulaşmalarını sağlar, hem de herhangi bir ön ödeme gerektirmez, yalnızca elde edilen başarıya göre bir ücret ödenir.

Mobil Pazarlama

 mobil kullanıcı sayısının artması ile mobil pazarlama, dijital pazarlama teknikleri arasında popülaritesi artan tekniklerden biridir. İnternet üzerinden en fazla erişim sağlanan mobil telefonlarda çıkarılan uygulamalar büyük bir Pazar oluşturmaktadır. Mobil telefonlar üzerinden yapılacak olan reklam ve pazarlama çalışmaları daha çok kullanıcıya hızlı bir şekilde ulaştıracak bir yöntemdir.

Email Pazarlama

                Çoğu kişinin adını bile bilmediği bu uygulama, insanların sitelerinin öne çıkmasına yardımcı bir uygulamadır.

Email Pazarlama Nedir

Email pazarlama yöntemi, insanların maillerine toplu bir şekilde sitenin içeriği hakkında bilgi ve sitenin linki gönderilerek yapılır. Çeşitli reklamların döndüğü internet dünyasında, etkili reklam araçları arasında yer alan email pazarlama, kişilerin direkt olarak maillerine ulaştığı için ilgi toplamaktadır. İngilizce olarak E-Mail Marketing diye geçer.

                İnternet reklamları internet platformlarında bir hayli yaygındır. Çoğu kişi bu reklamlardan sıkıldığı için, onları görmezden gelmekte ve değerlendirmeye bile almamaktadır. Fakat insanların direkt olarak maillerine ulaşan reklamlar, insanların ilgisini çekip o siteye tıklamalarına yardımcı olacaktır.

                Çoğu reklam türü arasında ilgi görmüş olan e-mail pazarlama yöntemi, insanların başarılı olmasına yardımcı olur. Çünkü artık insanlar tüm işlerini mail yoluyla halletmekte ve buna istinaden maillerine düşen mesajlara önem vermektedir.

E mail Pazarlama Yöntemi Etkili Midir?

                Çoğu kişinin tartıştığı ve genelinin gereksiz bulduğu email pazarlama yöntemi, doğru strateji uygulandığı sürece etkilidir. Çoğu insan e mail pazarlama yöntemini suistimal etmiş ve günde birçok kez mail göndererek bu yöntemi kullanmayı tercih etmiştir. Fakat esasında bu durum, e mail pazarlama yönteminin etkisini azaltmaktadır.

E mail Pazarlama Yöntemi Etkili Midir

                Bir kişi mailine sürekli olarak reklam düşerse, artık reklamları görmezden gelmeye başlar. Bunun sebebi sürekli tekrar eden bir şeyin insanı sıkmasıdır. Bunun yerine en azından aynı reklamın 5-6 günde bir gönderilmesi gerekir. Hatta iki haftada 3 kez gönderilmesi de mantıklıdır. Çünkü insanların o reklamı unutmaması ve süreklilikten sıkılmaması gerekir. En etkili email pazarlama yöntemi, bu süreklilikte uygulanırsa anlam kazanır.

                Bunun haricinde reklamın maile nasıl gönderildiği de, reklamın başarılı olabilmesi açısından önemlidir. Bir kişi bir reklamı eğer sadece link olarak göndermiş, veya çok kısa açıklamalar yapmışsa, o reklamın tıklama alma sayısı düşebilir. Ayrıca çok uzun açıklamalar da insanların ilgisini çekmemektedir. Bunun yerine çok uzun veya çok kısa olmadan, çarpıcı bir açıklama yapılmalı ve kişinin ilgisi kazanılmalıdır. Ayrıca kesinlikle uzun uzun linkler gönderilmemeli, bunun yerine kelimelerin arasında link sokulmalı, “tıklayınız, bakınız” gibi başlıklar ile reklam gönderilmelidir.

                Doğru strateji ile uygulanan email pazarlama yöntemleri geçerlilik kazanacak ve insanların istediği başarıya ulaşma yolunu kısaltacaktır. Bu nedenle email pazarlama yöntemlerini gereksiz bulmak ve işe yaramadığını düşünmek yanlıştır. Reklam türleri arasında en uygun fiyatlı ve doğru uygulandığı sürece en etkili reklam yöntemi email pazarlama yöntemidir.

Email Pazarlama Yöntemi Nasıl Kurgulanmalıdır?

                Yalnızca bilirkişilere teslim edilmesi gereken, başkaları tarafından yapıldığı takdirde sonuç vermeyecek bir uygulama olan email pazarlama yöntemi, yukarıda sıralanan tüm noktalar yapılsa dahi, bir noktaya dikkat edilmediği takdirde istenilen başarıya ulaşamayacaktır.

Email Pazarlama Yöntemi Nasıl Kurgulanmalıdır

                Toplu bir şekilde mail gönderme yöntemi olan email pazarlama yöntemi, doğru kitleye hitap etmediği takdirde sonuç vermez. Örneğin kadın alışveriş sitesi için yapılan email pazarlama yöntemi, erkek kullanıcılara veya daha genç kitleye uygulandığında, bu kişilerin dikkatini çekmeyecek ve buna nazaran sonuç vermeyecek bir uygulamadır. Doğru kitleyi tespit etmek bu noktada çok önemlidir.

                Bir sitenin kendine has başlıkları olmalıdır. Örneğin yine kadın alışveriş sitesinden örnek verecek olursak, ona uygun başlıkların seçilmesi, sitenin daha çok kullanıcı bulması açısından önemlidir. Bu başlıkların yine seo ajansları tarafından belirlenmesi, sitenin daha çok kullanıcı bulması açısından önemli olabilir. Doğru kullanıcıları ve doğru başlıkları seçmek, bu reklam türünün başarısını arttıracaktır.

Email Pazarlama Ajansı Nasıl Seçilmelidir?

                E-mail pazarlama yönteminin etkili olabilmesinin aşamalarından bir tanesi de, email pazarlama ajansını doğru seçmektir. Günümüzde başarıya ulaşsın ulaşmasın, yalnızca para kazanmak için bu yöntemi uygulamaya çalışan ajanslar bulunur. Bu ajanslar kişilerin parasını aldığı gibi, onların bu uygulamadan memnun kalmasının da önüne geçer.

Email Pazarlama Ajansı Nasıl Seçilmelidir

                Email pazarlama yöntemini uygulayacak ajansın geçmişi iyice araştırılmalıdır. Mümkünse daha önce çalışılmış birileriyle iletişim kurulmalı ve referans alınmalıdır. Yorumları incelenmeli, site iyice araştırılmalıdır. Ayrıca maili attığı topluluk da önem taşır. Mailleri göndereceği kitle hakkında detaylı bilgi istenmeli ve birkaç kullanıcının paylaşılması sağlanmalıdır. İyice araştırılmadan bu işlemi başlatmak doğru olmayacağı için, kişilerin bu konuda dikkatli davranması tavsiye edilir. Bu şekilde hem kişi daha güvende hissedecektir, hem de verdiği reklam işe yarayacaktır.

Email Pazarlama Fiyatları

                Son 10 yılın en çok kullanılan ve gerçekten başarılı sonuçlara imza atan pazarlama tekniği olan email pazarlama fiyatları çeşitlilik göstermektedir. Öncelikle ilk kriter ajansın bu işlem için belirlediği miktardır. Ajanslar elde ettikleri başarı geçmişleri dolayısıyla farklı ücretler talep edebilirler. Genel olarak verilen ücretin biraz daha üzerinde miktarlar veren firmalar, daha köklü ve sağlam bir geçmişe sahiptirler. Bu nedenle onların ilk değerlendirmeye alınması sonucu olumlu etkileyecektir. Bir miktar daha fazla ücret ödememek için geçmişi olmayan bir ajansla çalışmak riskli olabilir. Ayrıca bazı ajanslar ilk mail gönderimini ücretsiz gerçekleştirmektedir, bu noktada bir deneme yapmak reklamın başarısını teyit etmek açısından belirleyici olabilir.

                Mailin gönderileceği kişi sayısı bu noktada belirleyici ikinci kriterdir. Kişi sayısı arttıkça fiyat artacaktır. Reklamın türü, gönderileceği kitle, kitlenin konumu gibi etmenler de email pazarlama fiyatlarını etkileyen etmenlerdir.

İçerik Pazarlama

                Her geçen gün gelişen ve kullanıcısı artan internet dünyası, çeşitli kişilerle buluşmuş ve çeşitli kişiler için güzel bir gelir kaynağı olmuştur. Günümüzde internet ile tanışmış ve interneti biraz araştırmış olan herkes, internetin ne kadar güzel paralar getirdiğini anlamış ve bu evden oturarak yapılabilecek kolay işi kendilerine meslek olarak edinmiştir.

                İnternet üzerinden yapılabilecek olan güzel işlerden bir tanesi de içerik pazarlama işlemidir. Bu işlem internette büyük yankı yaratmış ve çoğu kişi tarafından yapılmaya başlanmış bir iştir. Bu işlem açıklanmadan önce içerik ne demek anlamakta fayda vardır.

                İçerik internette yayınlanan makalelerin tümüdür. Bu makaleler ister bilgilendirme amaçlı olsun, isterse de bir ürünü, yeri veya bir işi tanıtmak amacıyla yazılmış bir reklam yazısı olsun, büyük önem taşımaktadır. Çünkü bu yazılar sitenin öne çıkma şansını arttıran yazılardır.

                Arama motorlarında sitelerin öne çıkması için gerekli bazı önemli kriterler vardır. Site hangi amaçla kullanılıyor olursa olsun, sitede bulunan yazılar arama motorlarının istediği yazılar olmazsa ve belirlenmiş kurallara göre yazılmazsa, arama motorları bu siteleri öne çıkarmayacaktır. Tam olarak bu noktada içerik pazarlama yöntemi devreye girmektedir. Arama motorlarında istenilen kuralları iyi bilmeyen ve buna istinaden yazamayan kişilerin, bu içerikleri hazır almaları gerekir. Sitelerinin öne çıkması için bu gereklidir.

                Arama motorlarının isteğini iyi bilen ve yıllardır bu işi yapan tecrübeli kişiler, yazdıkları içerikleri satarak para kazanırlar. Bu kişiler bir kurula bağlı çalışabilirler veya bireysel olarak da iş yapabilirler. Kurula bağlı olanlara seo ajansları adı verilir ve seo ajansları bireysel çalışanlara nazaran daha güvenlidir. Ayrıca ürettikleri içerikler birçok kişinin kontrolünden geçtiği için daha profesyoneldir. Fakat bireysel çalışanlar ile çalışanların da avantajları olduğu bir gerçektir. Öncelikle fiyat olarak daha uygundur. Sonrasında bu kişiler tüm noktaları iyice araştırmış tecrübeli kişilerse eğer, kurula bağlı kurallara uymak zorunda kalmayacaklar ve birçok konuda içerik üretebileceklerdir.

                İçerik pazarlama işlemi bu şekilde özetlenebilir. Bireysel ve kurumsal olarak yapılabilen bu işlem, doğru kişiler ve kuruluşlar tarafından yapıldığı takdirde, kişilerin daha çok kazanmasını sağlayacak, sitelerin bilinirliğini arttıracak ve sitelerin en önde yer almasına yardımcı olacaktır.

İyi Bir İçerik Pazarlama İşlemi Nasıl Yapılır?

                İçerik pazarlama işleminin doğru yapılabilmesi, düzenli müşterilerin olabilmesi ve güzel kazanç getirebilmesi için, pazarlanan içeriklerin arama motorlarının aradığı özelliklere göre hazırlanması gerekir. İçerikler müşteri ile satıcı arasında bir köprü görevi görürler. İçerikler ürünlerin olmazsa olmazıdır. Çünkü arama motorlarında öne çıkmayı sağladıkları kadar, müşterilerin ürün hakkında bilgi edinmesini de sağlarlar. Ürünlerin müşterilerin gözünde daha değerli bir hal almasını sağlayan ve ayrıca ürünleri detaylı bir şekilde tanıtan bu yazılar, sitelerin kendini tanıtması açısından büyük önem taşımaktadır.

                İyi bir içerik pazarlama işlemi seo uyumlu yazılar yazılarak yapılır. SEO: Arama motoru optimizasyonudur. Yani bir yazının arama motorlarında öne çıkması için, yazının seo uyumlu olması ve anahtar kelimelerin belirli bir sayıda -çok veya az olmadan- kullanılması gerekmektedir. Ayrıca yazı akıcı ve anlaşılır bir Türkçe ile yazılmalıdır. Anlatım bozukluklarından, yazım yanlışlarından kaçınılmalı ve noktalama işaretlerine dikkat edilmelidir. Kullanılan Türkçe mutlaka İstanbul Türkçesi olmalı ve şivelerden kaçınılmalıdır.

                Tanıtılan ürünün veya girilen makalenin mutlaka ilgi çekici olması gerekir. Okuyucuda ve müşteride merak uyandıran makaleler hem daha çok okuyucu bulur, hem de okuyan kişiyi sıkmadığı ve kişinin daha çok o sayfada kalmasını sağlar ve bu şekilde arama motorlarında öne çıkar. Arama motorlarında bir yazının öne çıkmasının ikinci kriteri, o yazıda okuyucuların ne kadar süre kaldığıdır.

İçerik Pazarlama İşlemi Neden Önemlidir?

                İçerik pazarlama işlemi internet üzerinden para kazanan kullanıcılar için çok önemlidir. Çünkü doğru ve etkili yazılar satıcıların kazançlarını büyük oranda arttıracaktır. Öncelikle yukarıda da belirtildiği gibi yazıların arama motorlarında öne çıkmasını sağlar. Sonrasında eğer bir ürün tanıtımı yapılmışsa, müşterilerin internetten ürün satın almak ile ilgili ön yargılarını yıkacak olan bir yazı, ürünün çekiciliğini arttıracak ve kişileri o ürünü almaya teşvik edecektir.

                Yazı eğer bir blog yazısıysa ve seo uyumlu yazılmışsa, arama motorları bu yazıyı yeni yazıldığı için birkaç gün ön planda tutacaktır. O birkaç gün içerisinde o siteye giren kullanıcıların o sitede uzun süre kalırlar ve site birkaç günde binlerce kullanıcıya ulaşırsa, arama motoru bu yazının her daim ilk planda kalmasını sağlayacaktır. Tıklanma sayısına göre para kazanan kullanıcılar iyi bir içerik üretici ile çalıştıkları takdirde memnun kalacaklar ve kazançlarının büyük oranda arttığına şahit olacaklardır.

                Tüm bunların haricinde içerik pazarlama işlemleri videoların da izlenme sayılarını arttırır. En çok kullanılan video sitesi olan Youtube’de videonun alt kısmında yapılan açıklamalar, kullanıcıların o videoyu bulma süresini kısaltacaktır. Örneğin şarkı videosu arayan bir kullanıcı, şarkının içerisinde geçen bir cümleyi hatırlıyor olup şarkının adını hatırlamıyor olabilir. Bu durumda, eğer videonun altında şarkı sözü yazıyorsa, o söz aratıldığında video direk başta çıkacaktır. Aynı durum bir dizi videosu için de geçerli olabilir. Ancak dizi ve içerik videolarının daha büyük bir avantajı vardır. İçerik videolarının altında yazan içerikler videoya olan merakı arttırıp izlenme oranını yükseltebilir.

                Bunun gibi sayısı arttırılabilir çeşitli faydası olan sistem, kişilerin son derece işine yarayacak etkili bir sistemdir. İçerik pazarlama işlemi her noktada internet kullanıcılarının tamamının işine yarayacaktır.

İçerik Pazarlama İşlemi Kimler Tarafından Yapılır?

                İçerik pazarlama işlemi kurumsal ve bireysel olarak yapılabilen bir iştir.

Hem kurumsal olarak yapılanın hem de bireysel olarak yapılanın kendine göre avantajları vardır. Kurumsal olarak yapılanlar genellikle daha güvenilirdir. Çünkü yazı istenilen başarıyı elde etmediği takdirde, kullanıcılar düzenleme talep edebilirler. Kurumsal olarak çalışan firmalar isimlerini karalamamak için bu düzenlemeyi gerçekleştireceklerdir. Bunun haricinde bu firmalarda yazılar çeşitli kişiler tarafından kontrol edildiği için daha etkili bir sonuç verebilir. Kurumların birçok çalışanı olduğu için yazıların ulaşma süresi daha kısa sürecektir.

                Bireysel olarak çalışan kişilerde bu avantajların birçoğu yoktur. Fakat onlar kurallara göre çalışmadıkları için belli bir kalıba sığmak zorunda değillerdir. Bu durum yazıların daha geniş bir kitleye hitap etmesine yardımcı olabilir. Bazı bireysel çalışan kişiler yazıları daha hızlı teslim etme şansı da bulabilirler. Ayrıca tümünün yazıların düzenlemesini kabul etmediğini söylemek de haksızlık olur. Çünkü bu işi gerçekten ciddiye alarak yapanlar da vardır. Emin olmak ve doğru kişiyi seçmek için başlangıç olarak kısa bir yazı yazdırılabilir, onunla ilgili yorumlar okunabilir.

İçerik Pazarlama Fiyatları

                İçerik pazarlama işleminin fiyatları işlemi yapacak olan kuruma veya kişiye göre değişir. Genel olarak talep edilen ücret çok yüksek değildir, yani bu işlem kişilerin cebini yakmayacaktır. Bunun dışında bireysel olarak çalışan kişilerin talep ettiği ücret, kurumsal olarak çalışan kişilere göre daha düşüktür. Fakat kurumsal çalışanlara denk ücret isteyenler de elbet vardır. Bu konuda kişinin güvenilirliği baz alınmalı, fiyat konusunda seçici davranılmamalıdır. Zaten talep edilen ücret hiçbir zaman belirli bir standardın üzerine çıkmayacak, kişilerin cebini yakmayacaktır.

Sosyal Medya Pazarlama

            2000’li yılların başlarından bu yana hızla gelişen teknoloji, beraberinde öncelikle dijital pazarlamayı ardından da sosyal medya ürün pazarlamayı getirmiştir. İnternetin geliştirilmesiyle, alışverişi kolaylaştıran bir düzenek kurulmuş ve kullanıcılar öncelikle web siteleri kurup geliştirerek, ardından da sosyal medyada ilgili siteler kurarak satışlar yapıp ek gelir elde etmeye başlamışlardır.

Sosyal Medya Ürün Pazarlama Yönteminin Gelişimi

            Sosyal medya pazarlama yöntemi, dijital pazarlama kadar eskiye dayanmamaktadır. Önceleri Youtube’de başlanılan video çekerek para kazanma işlemi, instagramın bulunmasıyla ürün pazarlama olarak ilerlemiş ve giderek daha çok kullanıcının uyguladığı bir yöntem haline gelmiştir. Son günlerde en çok ürün pazarlama İnstagram üzerinden yapılmakta ve bir şeyler satmak isteyen kullanıcılar genel olarak bu platformu kullanmaktadır.

Sosyal Medya Ürün Pazarlama Stratejileri

            Bu işin yapıldığını ve güzel bir ek gelir getirdiğini arkadaşlarından, akrabalarından, çevresinden veya direkt olarak sosyal medyadan öğrenmiş ve bu işi yapmak isteyen kişilerin, en büyük problemlerinden bir tanesi de, sosyal medyada bu işi yaparken nasıl popüler olup satışlarını arttıracakları konusudur. Sosyal medya pazarlama hakkındaki altın öğütlerimiz şunlardır:

Satın Alınma Oranı Yüksek Bir Ürün Seçilmeli

            Sosyal medya üzerinde genel olarak satış getiren ürünlerden bazıları kadın kıyafetleri, ayakkabıları ve takılarıdır. Bu tarz ürünler sosyal medyada en çok pazarlanan ve en çok gelir getiren ürünler arasındadır. Çünkü kadınların güzellik ihtiyacı bir türlü son bulmamakta, kadınlar her yeni gün dolaplarını yeni kıyafetler ile doldurmakta ve bu işlemi genel olarak sosyal medya üzerinden yapmaktadır. Çünkü sosyal medya, beden ölçülerini iyi bilen kadınların daha çok çeşit görmeleri ve kendine en çok yakışanı seçebilmeleri açısından daha avantajlıdır.

            Bunun dışında kına ve nikah süsü yaparak, sosyal medya üzerinden para kazanan kişiler de bulunmaktadır. Düğün işi hiç bitmeyen, yaz kış devam eden bir adettir. Düğünde, nikahta ve kınada adetin yerini bulması ve düğün hatırasının dolaplarda ömür boyu saklanması amacıyla nikah, kına ve düğün süsü verilmektedir. Yani ömrü uzun, işi ve parası güzel bir uygulamadır, tercih edilebilir.

            Sosyal medya üzerinde örgü örerek para kazanan kullanıcılar da bulunur. Eğer yeteneğiniz varsa, bu işlem güzel bir ek gelir sağlayacaktır. Çünkü bitmeyen düğün işi, kadınların çeyiz hazırlıklarına neden olmaktadır. Kadınların çeyizlerinin tek eksik tarafı, genel olarak örgü patikler, yelekler ve işlemeli yemeniler ve havlulardır. Bunlar özellikle anneleri çalışan gelinler tarafından parayla satın alınmaktadır. Elle işleme olduğu için fiyatları makineler ile örülmüş örgülerden daha pahalıdır. Kadınlar makine örgüsünden ise, el örgüsünü tercih ettikleri için bu uygulamada güzel bir ek gelir kaynağıdır.

            Sosyal medya üzerinden, son aylarda yapılmaya başlanmış diğer bir ürün pazarlaması ise, makale satışlarıdır. İnternet bloglarında yayınlanacak olan makalelerin yazımı için, instagram veya facebook profili oluşturulmuş yazarlardan destek alınarak, pazarlama yapılır. Bilgisine ve kalemine güvenen kullanıcılar, bu tarz profiller oluşturarak da para kazanabilmektedir.

            Sosyal medya üzerinden yapılacak diğer bir ürün pazarlaması ise, hediyelerdir. Hediye sezonu, doğum günleri, babalar günü, anneler günü, sevgililer günü, yıldönümleri, yılbaşları derken bir türlü kapanmamaktadır. Son yıllarda sosyal medya üzerinden kişiye özel olarak üretilen ürünler çok ses getirmiş ve müşterilerin beğenisini kazanmıştır. Bu tarz fırsatı olan kişilerin, bu işten yüksek gelir elde edeceği aşinadır. Hediye işi de, tıpkı düğünler gibi son bulmayan bir iş olduğu için kullanıcılar tarafından yapılarak güzel ek gelirler kazandırabilir.

            Sosyal medyada bunun dışında çeşitli ürünlerin pazarlaması yapılmaktadır. Fakat genel olarak ses getiren ürünler bunlardır. Yine de satıcılar, kendilerini çeşitli alanlarda geliştirerek farklı dallardan yüksek ek gelir getirebilirler.

Doğru Sosyal Medya Uygulaması Seçilmeli

            Son yıllara oranla popülerliği kalmamış olan sosyal medya uygulamalarından kaçınarak, doğru bir platform seçilmelidir. Çünkü artık bilinirliği kalmamış ve çoğu kullanıcı tarafından terk edilmiş olan uygulamalar, istenilen etkiyi yaratmayacak ve belki kişinin sermayesi çöp olacaktır.

Doğru Sosyal Medya Uygulaması Seçilmeli

            Bu zamana kadar en çok ürünün pazarlandığı sosyal medya uygulaması kuşkusuz İnstagram’dır. İnstagram, son yıllarda gelişmiş ve milyonlarca kullanıcı ile buluşarak popüler uygulamalar arasında yerini almış bir uygulamadır. HD kalitesi yüksek fotoğraf paylaşma özelliği dolayısıyla, satıcıların ürünlerinin fotoğraflarını daha güzel yayınlamalarını ve müşterilerin satın alacakları ürünleri daha iyi seçmelerini sağlayacaktır. Bu nedenle özellikle yukarıda sayılan ürünlerin pazarlamasının İnstagram üzerinden yapılması daha doğru olacaktır.

            Popülerliğini kaybettiği konuşulsa da, hala milyonlarca kullanıcısı olan ve eskimeyen diğer bir uygulama Facebook uygulamasıdır. Facebook’ta etkili satışların yapılması, satıcıların kendilerini duyurması amacıyla tercih edilebilecek uygulamalar arasındadır. Özellikle tanıtım yapma özelliği sayesinde, satıcılar daha çok müşteriye erişebilmekte ve istedikleri başarıyı sağlayabilmektedir.

Doğru Tanıtım Yapılmalı

            Kişinin bu işe girişmeden önce, hedef kitlesini planlaması ve doğru kullanıcı kitlesine erişim sağlaması gerekmektedir. Çünkü kadın kıyafetleri satacak olan bir satıcının, erkeklere özgü sayfalarda sayfasını yayınlayıp erkek takipçilere sahip olması, işinde kar etmesini engelleyebilecek bir davranıştır. Aynı şekilde, kına süsü hazırlayan bir sayfanın çocuk takipçilerinin olması da, ona ve sayfasına herhangi bir şey katmayacaktır.

            Bu nedenle tanıtımın doğru yapılması ve satıcıların hedef kitlesine uygun kullanıcılar tarafından takip edilmesi önem taşımaktadır. Sayfanın tanıtımı en doğru şekilde yapılmalı ve kullanıcılar kendilerine uygun satışlar yapan sayfalarla buluşturulmalı dır.

Sosyal Medya Ürünlerine Doğru Tanıtım Yapılmalıdır.

            Sosyal medyada doğru tanıtım, tanıtım için bir miktar para ayırarak gerçekleştirebilir. Örneğin son zamanlarda en çok yapılan uygulamalardan bir tanesi, kıyafet, takı veya ayakkabı satışı yapan kişilerin takipçi kitlesi yüksek kişilere ürünlerini giydirerek fotoğraflarını çekmesi ve o kişilerin bu fotoğrafları kendi hesaplarında yayınlayarak, satıcıya müşteri kazandırmasıdır. Bu tanıtım sayesinde ünlü olmuş ve ciddi bir gelir elde ederek sayfasını büyütmüş kullanıcılar çok fazladır.

            Diğer bir tanıtım şekli, kullanıcının benzer başka sayfalarla anlaşarak sayfasını yayınlatması ile gerçekleşebilir. Örneğin ayakkabı satan bir satıcı, belirli miktar para ödeyerek, aynı alanda kendini büyütmüş bir sayfaya, sayfasını yayınlatarak müşteri elde edebilmektedir.

            Diğerlerinin arasında en ucuz yöntem, yine reklamları Facebook üzerinden yaptırmayı gerektiren yöntemdir. Facebook oldukça uygun fiyatlara, reklamın yayınlanmasını ve ses getirmesini sağlayacaktır. Diğer seçeneklerin yanında, biraz daha az bir kitle hedeflese de, satıcı çektiği fotoğraflar ve güvenilirliği ile de müşteri bulabilir.

Fotoğraf Kalitesi

            Satıcı hangi sosyal medya platformunda olursa olsun, ürünlerinin fotoğrafını en iyi kameralar ile çekerek yayınlanmalıdır.

Fotoğraf Kalitesi

Bulanık, görünmesi zor fotoğraflar satışın güçleşmesine neden olur. Ayrıca bir ürünün en az birkaç tane fotoğrafı, aynı sayfaya yayınlanmalıdır. Bu müşterilerin satıcıya güvenmesini ve alacağı ürünü daha iyi tanımasını sağlayan bir yöntemdir. Bu yöntem de, satıcının satışlarını arttırabilir.

Uygun Fiyat

            Satıcı eğer sayfasını henüz yeni açmışsa, fiyatlarını mutlaka en uygun şekilde tasarlanmalıdır. Aksi takdirde, kullanıcıların ürünleri alması ve onun hakkında iyi yorumlarda bulunması zor görünecektir.

Sosyal Medyada Pazarlayacağınız ürünler Uygun Fiyatta olmalıdır.

Piyasaya eşit veya biraz daha düşük miktarlarda satış yapmak, kişinin sürümden kazanmasını ve satışlarını arttırmasını sağlarken, sattığı ürünün kalitesini halka yaymasını da sağlayan bir yöntemdir. Bu nedenle satıcının, yeni açtığı sayfalarda fiyatları oldukça uygun tutması ve ürünün kalitesi yayıldıktan sonra, fiyatlarını belirli aralıklarla belirli miktarlarda arttırması daha doğru bir yaklaşım olacaktır.

Güvenilirlik

            Sosyal medya ürün pazarlama konusundaki belki en önemli adımdır. Satıcının, müşterilerine güvenilir biri olduğunu göstermesi gerekmektedir. Bunu çeşitli şekillerde sağlayabilir.

            Bir satıcının güvenilir biri olduğunu gösteren en bilindik uygulama, kapıda ödeme ve şeffaf kargo uygulamasıdır. Bu sayede müşteri aldığı ürünü parasını ödemeden görebilecek ve rahat ederek, satıcıya güvenecektir. Satıcı güvenilirliğini ilan ettiği takdirde, işi çok daha kolaydır, çünkü fiyatları yüksek dahi olsa, bir müşterinin en çok dikkat ettiği noktanın güvenilirlik olduğu atlanmamalıdır.

Sosyal Medya Ürün Satışında Güvenilir olmalısınız

            Kullanıcı ürünlerini sattığı platformda, satılan ürünlerle ilgili geri dönüşleri yayınlayarak güven kazanabilir. Örneğin İnstagram’dan ayakkabı alan bir müşteri, daha sonra satıcıya ayakkabı ile beraber fotoğrafını atıp teşekkür ediyorsa, satıcı bunu kullanıcısını ifşa etmeden yayınlamalı ve ne kadar güvenilir ve dürüst olduğunu diğer kullanıcılara göstermelidir.

Doğru İçerik

            Ürünün tanıtımı yapılırken ve özelliklerinden bahsedilirken doğru içeriklerin kullanılması, ürünün en iyi şekilde anlatılması önem taşımaktadır. Çünkü kullanıcıların dikkat ettiği noktalardan bir tanesi de, ürünün nasıl lanse edildiği, ne kadar doğru olduğu ve ne kadar iddia taşıdığıdır. Bu nedenle satıcıların, dilini iyi kullanan bir içerik editörü ile çalışarak, ürünlerine en iyi içerikleri üretmeleri ve bunları sayfalarında açık bir dil ile lanse etmeleri önemlidir.

Sosyal medya ürün pazarlamada Doğru İçerik kullanımına özen gösterin

            Doğru içerik, ürünün arama motorlarında öne çıkmasını, daha çok kullanıcıya ulaşarak daha çok talep edilmesini sağlamaktadır. Bu nedenle ürünlerin içerikleri hazırlanırken seo uyumu, doğru anahtar kelime kullanımı ve dilin akıcı olması gibi kriterlere dikkat edilmelidir. Bu tarz şeyler basit görülse bile, yazıların ve ürünlerin öne çıkması açısından arama motorlarının en çok aradığı kriterlerdir. İster sosyal medya platformu olsun, ister web sitesi, ürün açıklamaları, ürünlerin kaderlerini olumlu anlamda etkilemektedir.

Sosyal Medya Ürün Pazarlama İyi Gelir Getirir Mi?

            Bu işi yapmaya yeni başlayacak olan kullanıcıların, en çok tereddüt ettikleri noktalardan bir tanesi de budur. Sosyal medya ürün pazarlama, yukarıda anlatılan noktalar tümüyle ve hatasız bir şekilde uygulandığı takdirde, güzel gelir getirecektir. İnsanların ek gelir olarak başladığı bu işler, zamanla tek gelir halini alabilir. Çünkü gelen gelir, başka işlerin yapılmasına gerek bırakmayacak şekildedir.

Sosyal Medya Ürün Pazarlama İyi Gelir Getirir

            Kullanıcılar doğru tanıtımları yaptıkları, güvenilir oldukları ve kaliteli ürünler pazarladıkları takdirde, istedikleri geliri kolayca elde edebilir ve sayfalarını genişletebilirler. Önce sosyal medyada başlayan satış maceralarını zamanla ilerilere taşıyan ve web sitesi haline döndürerek daha çok kişiye hitap eden ve daha çok gelir elde eden yüz binlerce kullanıcı bulunmaktadır. Bazı kullanıcılar, benzerleri ile güçlerini birleştirerek, daha büyük bir kitleye hitap etmekte ve daha çok gelir sağlamaktadır.

Etkili ürün pazarlamak ve gerçek bir gelir elde etmek için, yukarıda yazan her şey eksiksiz uygulanmalıdır.

ETicaret ve B2B-B2C

E-ticaret ikiye ayrılmaktadır. Firmalar arası alış veriş(B2B) ve firmaların müşterilerine bir şeyler satması (B2C). Bu alanda yapılacak olan çalışmalar, doğrudan alıcıya ulaşmaya ve ürünü satışa dönüştürmeye fayda sağlayacaktır. Ülkemizde hızla artan e-ticaret siteleri nedeniyle, bu dijital pazarlama tekniği etkili bir hale gelecektir. E-Ticaret satış artırma teknikleri ile kazançlarınızı katlayabilirsiniz.

Tıklama Başı Ödemeli Reklam

web sitesinin sattığı özel alanlarda ve arama motorlarının sonuç sayfalarında, tıklama başı ödeme yapmak için reklam yayınlanır. Pay Per Click (PPS), dilimize tıklama başı ödeme olarak geçmiştir. Bu dijital pazarlama tekniği ile çok kısa sürede hedef kitleye ulaşılabilmektedir.

Satış Ortaklığı (Affiliate Marketing)

                İnternet kullanımının her geçen gün ciddi şekilde artttığı günümüzde, internetten para kazanmanın birçok yolu geliştirmiş ve kullanıcılara sunulmuştur. İnterneti iyi bilen ve günlük en az 4-5 saatini bilgisayar başında geçiren kişilerin para kazanabilecekleri internet çalışmaları, onlar için bir kolaylık sağlamış ve evde oturdukları yerden para kazanabilecekleri bu sistemin her geçen gün daha çok gelişmesine yardımcı olmuştur.

Affiliate Pazarlama Nedir

İnternetten para kazanmanın çeşitli alternatifleri vardır. Bazı kişiler yalnızca öğrencilik hayatlarında veya iş hayatlarında kazanabilecekleri bir ek gelir oluşturmak için bu işlerle ilgilenirlerken, bazı kişilerin internet tek işi haline gelmiştir. İnternette kalma ve uğraşma süresine göre belirlenebilen kazançlar, kişilerin ne kadar çalıştığı ile ve ne kadar tanındığı ile de orantılıdır.

Affiliate pazarlama da internetten para kazanmanın bir çeşididir. Affiliate pazarlama satış ve pazarlama ortaklığı anlamına gelmektedir. Yani bu pazarlama türü şu şekilde gerçekleştirilir: Diyelim ki gerçekten kaliteli olduğu bilinen bir site var ve bu site satış yaparak para kazanmak istiyor. Fakat bu site yeni açıldığı veya ne yapması gerektiğini çok iyi bilmediği için gereken ilgiyi görmüyor. İşte bu kişi sitesinin gerekli ilgiyi görmesi amacıyla bir kurumla veya bu işi bireysel yapan bir insanla affiliate pazarlama konusunda anlaşarak sitesinin büyümesini sağlayabilir. Peki nasıl?

Affiliate pazarlama işini yapan bir kişi veya kurum, satış yapmak ve tanınmak isteyen bir kişi ile ortaklık sağlayarak, onun yapacağı satışlardan kazanacağı paranın yüzdelik bir kısmına talip olarak, kişinin tanınmasını ve satışlarını arttırmasını sağlayabilir. Yani bu bir nevi satış ortaklığıdır, anlaşılan yüzdeye göre gelir bölünür ve iki taraf da belirli bir kazanç elde ederek bu işten para kazanır.

Affiliate Pazarlama İşi Nasıl Yapılır?

Bu tekniği gerçekleştirmenin birçok yolu vardır. Örneğin büyük sitelerle işbirliği yapmış olan ve bu işte bir geçmişi olan bir kurumun veya kişinin, siteye vaat ettiği satışları yaptırması çok zaman almayacaktır. Günde birkaç saat çalışılarak bile yapılabilecek olan bu kolay iş, kişilerin gelirlerini arttırmasının en kolay yollarından bir tanesidir.

Affiliate Pazarlama İşi Nasıl Yapılır

İşe referans olmaktan önce yapılması gereken düzenlemelerin tespit edilmesi gerekir. Yani affiliate pazarlama tekniğinin yapılması ve başarıya ulaşması için sitede belirli düzenlemeler yapılmalıdır. Affiliate pazarlama işini yapan bir kişi düzenlemelere bunlardan başlayacaktır. Örneğin satış yapmak için kurulmuş bir sitenin ürünlerinin tamamının arama motorlarının istediği içeriklere sahip olması gerekir. Bu tarz işlemleri genel olarak seo ajansları yapmaktadır. Affiliate pazarlama yapan bir kişi, eğer böyle bir sistemleri varsa içerikleri kurumlarında hazırlatacak veya kendi hazırlayacak, bunun için ekstra ücret almayacaktır çünkü bu işlemlerin tamamı kişinin elde edeceği yüzdeye göre değişmektedir. Ama eğer bu konu hakkında herhangi bir fikri yoksa, bu kez bu yazıların hazırlanması için bir seo ajansı ile anlaşacak, yazıları hazırlatacak ve bunun ücretini de kendi ödeyecektir.

Bunun dışında yapacağı diğer bir düzenleme site için anlaşılır bir link hazırlatmaktır. Bunu da eğer biliyorsa kendi yapabilir, fakat bilmiyorsa yine başvuracağı yerler seo ajansları olacaktır. Seo: Arama motoru optimizasyonudur. Bunun gibi sitenin öne çıkmasını sağlayacak çeşitli adımlar site için izlenecek ve her şeyden önce sitenin öne çıkması sağlanacaktır.

Bu adımdan sonraki işlem sitenin bilinirliğinin artmasını sağlamaktır. Bunun için bu affiliate pazarlama yapan bir kişi, tanınırlığını kullanacak ve sitenin çeşitli yerlerde çeşitli reklamlarını yapacaktır. Bu reklamların yapıldığı aşamalarda hedef kitleye hitap etmek ciddi önem taşır. Hedef kitleye hitap etmeyen platformlarda yapılan reklamlar ilgi çekici olmayacaktır.

Bu reklamlar çeşitli şekillerde yapılabilir. Örneğin sosyal medyada sitenin linkini ve etkileyici bir ürününü paylaşmak ve bunu ilgi çekici bir yazıyla desteklemek siteye giriş oranını arttırır. Bunun çeşitli yöntemleri vardır, arama motorlarında reklam vermek, email yoluyla siteyi kişilerin emailini göndermek veya biraz daha bilinirliği artmış bir siteyi outdoor reklam olarak sokaklarda yayınlatmak siteye girilme oranını ciddi anlamda arttıracaktır. Bunun için gerekli bir reklam bütçesi vardır ve affiliate reklam yapan kişi, site sahibinden bu reklam ücretleri için de herhangi bir ücret talep etmez.

İşte affiliate pazarlama yapan kişinin yaptığı iş bu kadardır. Çeşitli yollarla sitenin bilinirliğini arttıran ve bu işlem için sitede kazanılan ücretin belirli bir kısmına talip olan affiliate pazarlama uzmanı, bu işten cebi doyuracak bir gelir sağlamayı başaracaktır.

Bu pazarlama tekniği satış yapan kişiler için uygulanabileceği gibi, internette blog yazıları yazan ve videolar yayınlayan siteler için de uygulanabilir. Bunun belirli bir sınırlaması yoktur, internette öne çıkmayı hedefleyen herkes ve her site bu uygulamayı bu işin uzmanlarına yaptırabilir.

Neden Affiliate Pazarlama?

Affiliate pazarlama işlemi, bir kişinin sitesini öne çıkarmak için yapması gereken tüm işlemleri içeren bir sistem olduğu için, kişinin cebinin daha az yorulmasını sağlamaktadır. Çünkü yapılacak tüm işlemler bir aradadır ve hepsi için ödenecek olan ücret, yapılan satışlardan alınacaktır. Yani kazanç varsa ödeme vardır, kazanç yoksa ödeme yoktur. Her birine ayrı ayrı miktarlar ödemeye de gerek kalmayacaktır.

Neden Affiliate Pazarlama

Bunun haricinde bu sistem iki tarafın da karı göz edilerek yapılan bir işlemdir. Yani zarar etme olasılığı yoktur, bu işlemde dolandırıcılığa da yer yoktur. Hem diğer pazarlama tekniklerinden daha güvenilirdir, hem de iki tarafında kar etmesi amaçlanmaktadır.

Affiliate pazarlama işlemi, diğer pazarlama tekniklerinin arasında en çok kullanılan tekniktir. Bunun sebebi tüm işlemler için ödenen ücretin  kazançlardan alınması ve sitenin de ayrı bir kazanç sağlamasından dolayı zarar edilme olasılığının olmamasıdır. Bazı firmalar yapacakları tüm düzenlemeler için para teklif de etmektedir. Fakat bu firmaların kazançlardan istedikleri mevla da düşüktür. Yani bir şekilde belirli bir orantı kurulmuştur.

Tüm işlemlerin kontrollü bir şekilde gerçekleştirilmesi, her biri için başka bir ajansa ihtiyaç duyulmaması nedeniyle bu işlem diğerlerinden daha avantajlı bir işlemdir. Muhatap olunacak kuruluş tek bir kişidir ve bu işlemin zarar ettirme olasılığı bulunmadığı için her iki taraf için de bir avantaj söz konusudur.

Affiliate Pazarlama İşlemi Ücretleri

Öncelikle bu pazarlama tekniğinin ücretleri de, diğer tüm pazarlama tekniklerinin ücretleri gibi işlemi gerçekleştiren kişiye ve kuruma göre değişir. Bu işlemi yapan kişi veya kurumun köklü bir geçmişi varsa ve yapacağı iş garantiyse talep edeceği yüzde miktarı diğerlerinden elbette biraz daha fazla olacaktır. Fakat daha acemilik aşamasında olanlar veya bu işi uzun zamandır yapmayanlar bu işten daha az yüzde  talep edebilirler.

Affiliate Pazarlama İşlemi Ücretleri

Bunun haricinde yukarıda sayılan tüm basamaklar bu işlem ücretinin belirleyicisidir. Yani bu basamakların tamamının tırmanılmasını isteyen kullanıcılar buna göre bir ücret öderlerken, birkaç adımı çıkaranlar veya kendileri halledenler buna göre bir ücret ödeyeceklerdir. Genel olarak belirlenen yüzde miktarı 20-30 civarıdır. Fakat gerçekten köklü olan şirketler bu miktardan daha yüksek bir miktar ücret de isteyebilirler. Yine de bu mevlanın hiçbir zaman yüzde 50 lere varmayacağı ve varan firmalar ile çalışılmaması gerektiği de unutulmamalıdır.

Dijital Pazarlamanın Avantajları

Hedef Kitlenin Belirlenmesi ve Ölçülebilir Olması; özel pazarlama teknikleri uygulanarak hedef kitlenin belirlenmesi ve net sonuçlara ulaşılabilmesi dijital pazarlamanın avantajları arasında yer alır. Geleneksel yöntemlere göre daha az maliyetli olması ve bu maliyetin ölçülebilir olması büyük fayda sağlar. Boşa gitme ve kaybetme gibi bir olasılık olmadığı için küçük bir bütçe ile maksimum verim alınabilir. Bununla birlikte görüntülenme ve tıklanma sayıları da net bir şekilde görüldüğü için yanlış giden bir durumda hızlı bir şekilde önüne geçilebilir.

Dijital Pazarlamanın Avantajları

İletişim; dijital pazarlamanın bir diğer avantajı interaktif iletişimdir. İnternet kullanıcıları reklamını gördükleri ürün için sosyal medya platformlarında yorum yapabilir, e-mail atabilir ya da site içi canlı destek hattı ile firma ile iletişime geçebilir ve hızlı geri dönüşler alabilir.

Müşteriyi Çekmek; yapılan bir araştırmaya göre internet kullanıcılarının % 84’ü alışveriş yapmadan önce internet üzerinde bilgi toplamaktadır. Bir başka kurumun yaptığı bir araştırmaya göre de gelecekte mağazalarda yapılan satışların % 95’i dijital platformlardan etkilenerek gelen kişiler tarafından yapılacaktır. Dolayısı ile firmalar doğru dijital pazarlama tekniği kullanırlarsa müşterileri web sitelerine çekebileceklerdir.

İçerik Pazarlama; firmalar kendi markalarını çeşitli dijital platformlarda eğlenceli veya eğitimsel içeriklerle paylaşarak pazarlayabilirler. Bu sayede müşterilerle daha iyi ilişkiler kurularak müşteri sadakati sağlanır.

Müşteri Bilgileri Edinmek; müşteri bilgileri edinmek dijital pazarlamanın avantajları arasında yer almaktadır. E-mail bültenleri ya da online sipariş aşamasında müşteri bilgileri alınabilir.

Müşteri Davranışlarının Analiz Edilmesi; bir diğer dijital pazarlama avantajı ise müşteri davranışlarının analizidir. Google Analytics sayesinde firmalar birçok rapora ulaşabilmektedirler. Bu raporlar sayesinde, web sitesinin ne sıklıkla ziyaret edildiği, hangi anahtar kelimenin trafik aldığı, sitenin hangi sayfasına daha çok tıklandığı ve bunun gibi birçok bilgiye ulaşılabilir. Özellikle dijital pazarlama reklam kampanyalarının performansı da ölçümlenebilir.

Dijital Pazarlama Stratejileri Nelerdir?

Birçok avantajı olan dijital pazarlamanın itme ve çekme olmak üzere iki de stratejisi vardır. Dijital pazarlamanın çekme stratejisi müşterinin faal olarak pazarlamanın içerisinde olması anlamına gelmektedir.

Dijital Pazarlama Stratejileri Nelerdir?

Müşterinin ürüne ulaşabilmesi için arama motorları, e-mailler, stream videoları gibi kanallar vardır. Bu kanallar içerisinde müşteri tarafından en fazla tercih edilen kanal arama motorlarıdır. Bu nedenle firmaların arama motoru optimizasyonuna ekstra önem vermesi sektörde konumunu belirlemede oldukça etkili olacaktır. Dijital pazarlamanın itme stratejisi ise, müşterinin izni olmadan müşteriye mesaj gönderilmesidir. Buna örnek olarak, metin mesajları, elektronik posta mailleri ve internet sitelerindeki reklamlar verilebilir. İtme ve çekme stratejisi arasındaki en temel fark izin konusundadır. İtme stratejisinin çekme stratejisine göre maliyeti daha fazladır. Ancak, hedef kitle üzerindeki etkisi düşünüldüğünde bu maliyet göz ardı edilir. Dijital pazarlamada kullanılan itme stratejisi istenmeyen yani spam olarak ifade edilir. Firmalar hitap ettikleri müşteri kitlesine göre stratejisini belirlerler. Dijital pazarlamada belirlenen yanlış stratejiler firmaları bazen ağır sonuçlar altında bırakabilir.

Dijital Pazarlamanın Geleneksel Pazarlamadan Farkları

Tek yönlü olan geleneksel pazarlama yöntemlerinde geri dönüş için sağlıklı ve net veriler ortaya konamaz. Pazarlama sonrası oluşan etkileşimden birtakım veriler ortaya çıksa da hedef kitlenin doğru bir şekilde belirlenmesi mümkün değildir.

Dijital Pazarlamanın Geleneksel Pazarlamadan Farkları

Bunun yanı sıra hedef kitlenin isteklerini ve dileklerini belirlemek de çok zordur. Bunun aksine dijital pazarlamada hedef kitleyi doğru tanımlamak önemlidir ve çok daha kolaydır. Dijital araçlar sayesinde, ürün hakkındaki şikâyetleri, istekleri ve dilekleri analizlerle anlamak ve yorumlamak mümkündür. Dijital yatırımın geri dönüşünü basit analitik araçlarıyla kolaylıkla ölçümlemek mümkündür. Dijital pazarlama da karşılıklı etkileşim vardır bu nedenle çift yönlü kavramını daha doğru şekilde karşılar. Dijital pazarlama, geleneksel pazarlama yöntemine göre nispeten daha ucuzdur. Bu sayede çokça test yapmaya ve doğru reklam yöntemini bulmaya elverişlidir. Geleneksel pazarlama yöntemleri çok daha pahalıdır. Bu nedenle test kriterlerini minimum seviyeye düşürmek gerekir.

Dijital Pazarlama Hizmetinden Kimler Yararlanmalıdır?

İnternet dünyasında başarılı olmak isteyen herkes dijital pazarlama hizmet içeriğinden yararlanmalıdır. Özellikle me-ticaret kapsamında hizmet veren firmalar dijital pazarlama konusuna gereken önemi vermelidirler. Dijital pazarlama büyüme hedeflerine katkı sağlayacak ve kısa sürede başarıyı getirecektir.

Dijital Pazarlama Hizmetinden Kimler Yararlanmalıdır?

E-ticaret sitelerinin yanı sıra internette kurumsal olarak yer alan ve hizmet sunan işletmeler de dijital pazarlamadan faydalanmalıdır. Kısacası ister bireysel olsun isterse kurumsal olsun hizmet sunan herkes bu hizmetin içeriğinden faydalanmalıdır. İnternetin kullanımının artması ile bu platformda dijital pazarlama tekniklerini en etkili şekilde kullanan işletmeler maddi kazançlar sağlamaktadır. Hangi alan olursa olsun sektörde yer alan her birey ya da kurumun dijital pazarlama tekniklerini uygulayarak başarı sağlaması kaçınılmazdır. Burada dikkat edilmesi gereken konu, işletmenin analizinin doğru bir şekilde yapılarak uygulanması gerekir. Dijital pazarlama yapılmadan önce, hizmet verilen sektörün iyice tanınması gerekir. Daha sonra rekabet gücünün belirlenmesi ve buna uygun bir stratejinin geliştirilmesi gerekir. Bu bilgiler edinilmeden pazarlama teknikleri kesinlikle uygulanmamalıdır. İşletmenin bilgilerinin analiz edilmesinden sonra doğru dijital pazarlama kanalları belirlenerek iyi bir strateji belirlenmelidir.

Dijital Pazarlama Uzmanı Nedir?

Marka için hedef pazarı ve hedef kitleri tespit eden, marka bilinirliğine katkı sağlayacak çalışmalara yürüten, online ortamda proje kurgulayan kişiye dijital pazarlama uzmanı adı verilir.

Dijital Pazarlama Uzmanı Nedir?

Dijital pazarlama uzmanı, Google Anlaytics, SEM, SEO, banner reklamları, mobil pazarlama, e-mail pazarlama ve web site güncellemesi gibi konulara da hâkim olmalıdır. Tüm bu bilgilere ek olarak da internet ortamında dijital pazarlama stratejisi konusunda yeterli yetkinliğe sahip olmalıdır.

Dijital Pazarlama Uzmanı Nasıl Olunur?

Teknolojinin hızla ilerlemesi ile ortaya çıkan ve gelişimini sürdüren dijital pazarlama, şirketlerde önemli bir meslek dalı haline geldi. Dijital pazarlama uzmanı olabilmek için üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olmak gerekir. Ancak, bu aşamada herhangi bir üniversitede böyle bir bölüm açılmamıştır. Ancak, iletişim fakülteleri, halkla ilişkiler, uluslararası ilişkiler, işletme, iktisat, reklamcılık, endüstri mühendisliği ve sosyoloji gibi bölümlerden mezun olanlar şirketler tarafından kabul edilmektedir.

Dijital Pazarlama Uzmanı Nasıl Olunur

Şirketlerin çoğu, yenilikçi ve kendini geliştirmeye açık dijital pazarlama uzmanları ile çalışmayı tercih etmektedirler. Her şey bununla da sınırlı kalmamaktadır. Özellikle dijital pazarlama uzmanları, yaratıcı fikirleri olan, üretmeyi seven, iletişimi kuvvetli, gelişmeye ve değişime açık kişiler olmalıdır. Bu nedenle bu kişiler pazarlama stratejisi konusunda yeterli donanıma sahiptirler. Dijital pazarlama uzmanları, iş planlarını başarılı pazarlama kampanyalarına dönüştürerek potansiyel müşterinin nabzını tutarlar. Değişen trendleri analiz ederek pazarlama stratejileri gerçekleştirirler. Geliştirdikleri bu stratejileri ürüne ait alanlarda kullanırlar. Hiç te kolay olmayan bu sürecin arkasında, çeşitli promosyonlar, e-mail kampanyaları, markanın verdiği mesajı iletme ve hedef kitleye ulaşma gibi aşamalar vardır. Bu nedenle zamana karşı verilen yarışta markasına avantaj sağlayacak stratejileri geliştiren ve bu süreci iyi yönetebilecek uzmanlara ihtiyaç vardır. Bu temel donanımların yanı sıra aşağıdaki becerilerin de olması gerekmektedir;

 • Dijital pazarlama ana konuları olan SEO, SEM, PPC, sosyal medya, içerik yönetimi, e-mail kampanyaları vb. konulara hâkim olmalıdır,
 • Temel pazarlama bilgisi olmalıdır,
 • Yabancı kaynakları yakından takip edebilmesi için ileri seviyede İngilizce bilgisi olmalıdır,
 • Pazarlama stratejisini oluşturabilme yetisine sahip olmalıdır,
 • Ölçümleme araçlarının aktif olarak kullanabilmelidir,
 • Office programlarına ve en az bir proje yönetimi programına ileri derecede hâkim olmalıdır,
 • Zamanı etkin kullanabilmeli ve önceliklerini belirleyebilmelidir,
 • Yapılan güncellemeleri değişen algoritmaları yakından takip edebilmelidir,
 • Çok iyi derecede sunum yapabilme becerisine sahip olabilmelidir,
 • Ekip çalışmasına yatkın, çözüm üreten ve sonuç odaklı olmalıdır.

Dijital Pazarlama Uzmanı Ne İş Yapar?

Dijital pazarlama uzmanları genellikle şirketlerin pazarlama departmanlarında IT ve İş zekâsı departmanlarıyla birlikte çalışırlar. Sayısal ve sözel yeteneklerini aynı anda kullanabilmesi gerekir. Çünkü sayılarla, analizlerle ve datalarla olduğu kadar reklam sloganları ve reklam metinleri ile de iç içedir. Dijital pazarlama uzmanı, pazarlama, adwords, Google Analytics gibi ölçümleme araçları, sosyal medya reklamcılığı, mobil, e-posta pazarlama, SEO, blog yönetimi, affiliate, web site yönetimi gibi konulara hâkim olmalıdır. Dijital pazarlama uzmanları, çalıştıkları firmanın dijital alanlarda görünür ve bulunur olmasının yanı sıra, yürütülen kampanyaların dijital ayağında da rol alır. Bir dijital pazarlama uzmanı görevleri arasında, mobil site, sosyal medyada yürütülen kampanyalar, mobil uygulamaların indirilmesi için yapılan kampanyalar, adwords kampanyalarının yönetimi, site performansının takibi ve günlük raporlamaların yapılması gibi işleri yapar. Tüm bunların yanı sıra, segmente edilmiş olan müşterilere kişiselleştirilmiş olan e-postaların hazırlanması ve gönderilmesi süreçlerinde yer alır.

Dijital pazarlama nedir, pazarlama teknikleri, pazarlama stratejileri, dijital pazarlama yöntemleri: içerik pazarlama, mail pazarlama, sosyal medya pazarlama, sem, seo, e pazarlama makalemizin umarım faydası olmuştur.

Onur YILMAZER

Adım Onur YILMAZER Wpşefinin kurucusuyum. SEO, Web tasarım ile ilgileniyorum. Öylesine biriyim işte...

İlgili Makaleler

5 Yorum

 1. Sosyal medyanın hayatımızdaki yerinin artması ile dijital pazarlama hayli önem kazanmıştır.Bu bağlamda çok faydalı bir içerik olmuş.Teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı