Arama Motoru Optimizasyonu

Google Cezaları ve Kurtulma Yolları (Manuel-Algoritma Cezaları)

SEO: Arama motoru optimizasonu olarak nitelendirilir. Aşırı SEO ölümcül hatalar doğurur ve Google cezaları olan manuel ve algoritma cezalarını almanıza neden olur. Eğer ceza aldıysanız ve bundan kurtulmak istiyorsanız doğru adrestesiniz. Çayınızı alın ve arkanıza yaslanın…

Google Cezaları

SEO dünyasıyla yeni tanışmışsanız zorlu yolculuğumuza hoş geldiniz. Beceri seviyesi yüksek olan ve sık sık kendini ilerleten insanların bulunduğu bir sektöre adım attığınızı bilmelisiniz.

Google Cezaları

Bu sektörde bir şeyler öğrenmek istiyorsanız bolca yeni bilgiyle tanışmanız gerekliliğini bilmeniz en önemli konulardan biridir. Bu yeni bulguların dozajını biraz kaçırmanız halinde kısa zamanda çözümlenmesi uzun zaman alacak pek çok değişik bilgi yığınlarıyla başınızın derde gireceğini bilmelisiniz. Anahtar sözcükler, site içi faktörler, site dışı faktörler, algoritma güncellemeleri derken motivasyon konusu ile ilgili ciddi sıkıntılar yaşayabilirsiniz. İnsanların penguenler, pandalar, balıklar ile ilgili konuştuğunu gördüğünüzde ise biraz şaşırabilirsiniz. Ama olan şeyler bunlar.

Google cezalarını 2 kısımda inceleyebiliriz.

Google Manuel Cezası

Sitenize bir ceza yaptırımının uygulandığını düşünüyorsanız ilk işiniz Google Search Console mülkünü denetim etmek olmalıdır. Bu platformda bir mülke sahip bulunduğunuz vakit ceza almanız halinde size önemli bildirimler iletilmektedir. Bunun yalnızca manüel cezalar amacıyla geçerli bulunduğunu unutmamalısınız. Size iletilecek olan açıklamada cezanın uygulanma nedeni ve bundan kurtulabilmek amacıyla dikkat edilmesi bilgi sahibi olan kılavuzlar yer alacaktır.

Google Manüel Ceza

Sitenizin almış bulunduğu ceza cinsini tanımladıktan sonra temizleme işlemine geçiş yapabilirsiniz. Linklerin denetimi yapıp temizlemelisiniz. Ayrıca yapılandırılmış verilerde sorunlar varsa bunları da temizlemelisiniz, sitenize zararlı kod bulaşmışsa bunları temizlemelisiniz. Temizleme işlemlerini yapıldıktan sonra Google’a tekrar değerlendirme talebinde bulunmalısınız. Burada ceza alma nedeniz ve bundan kurtulma konusu ile ilgili yapabilecekleriniz açık bir biçimde anlatılmıştır. Ceza almanızın nedeni bir önceki SEO çalışmalarınız ise bu halde her şeyi en baştan ele aldığınızı ispatlamak zorundasınız. Sitenizin aldığı cezayı ortadan kaldırmak istiyorsanız sahiplik  ve dürüstlük olacak en mühim niteliklerdir.

Google Algoritma Cezaları

Bu kısım çok daha zorlayıcıdır. Her şeyi bilgileri inceleyerek tespit etmeniz en dikkat edeceğiniz konular arasında olmalıdır.

Algoritma cezası nedeniyle Google’dan bildirim almadığınız sürede tekrar değerlendirme talebinde bulunmanıza gerek yoktur.

Geçmişte SEO uzmanları siteye ceza uygulayan algoritmayı ön görü ederek temizlik işlemlerini başlatarak sitenin toparlanma vaktini hızlandırmaya çalışmaktaydılar.

 Algoritma Cezasını Kaldırma Çalışmaları

Sitenizin bir ceza alıp almadığını ve ne tür bir ceza aldığını saptadıktan sonra bir ileri aşamada temizleme çalışmasını başlatmalısınız. Süreci hızlandırmaya çalışmamalısınız.

Zamanınızı ayırmalı ve temizleme çalışmasını dikkatli bir biçimde gerçekleştirmelisiniz.

Link Temizleme

Listeyi oluşturduktan sonra linkleri araştırmaya başlamalı ve hangilerinin iyi hangilerinin kötü bulunduğuna karar vermelisiniz. Bu kısım biraz zorlayıcıdır zira bir linkin iyi ya da kötü olduğunu saptamak basit değildir. Yüzlerce değişik siteden link elde etmişseniz çok daha zor olacaktır. Link oluşturma çalışmalarına yeni biri iseniz bu konuda uzmanlardan destek almaya çalışmalısınız.

İçerik Temizleme

Belirli anahtar sözcük kümeleri amacıyla sahip bulunduğunuz sıralamalarda çok ciddi düşüşler yaşıyorsanız bu halde ilk iş olarak sahip bulunduğunuz içerikleri gözden geçirmeniz gerekmektedir. Bu anahtar sözcükleri amaçlayan içeriklerin bundan sonra düşük kaliteli içerikler olarak nitelendirilmesi söz konusudur. Bunun birincil sebepleri arasında içerikleri zayıf ve kopya olması gelebilmektedir.

Sitenizin içerikten dolayı ceza aldığını düşünüyorsanız ilk olarak kopya içerik denetimi gerçekleştirmelisiniz. Genellikle içerikleri kendiniz hazırlamıyorsanız bu kısım değerlidir. Sitenizde kopya içerik varsa bunları tekrar yazmayı düşünmeli ve Google Search Console’u kullanarak bu sayfanın tekrar dizine eklenmesini sağlamalısınız. Sıralama kaybınız kopya içerik nedeniyle oluşmuşsa içeriği yeniledikten sonra hızlı bir biçimde toparlanma vaktine gireceğinizden emin olabilirsiniz.

Onur YILMAZER

Adım Onur YILMAZER Wpşefinin kurucusuyum. SEO, Web tasarım ile ilgileniyorum. Öylesine biriyim işte...

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı