Arama Motoru Optimizasyonu

Sosyal Medya SEO Teknikleri ile Rakiplerinizi Sollayın

Her geçen gün insanların Sosyal Medya platformlarına olan ilgisinin artmasıyla birlikte Google başta olmak üzere birçok arama motoru Sosyal Medya ve SEO İlişkisi konusunda sistemlerini geliştirmektedir. Kullanıcıların Sosyal Medya platformlarında daha çok vakit geçirmesi bu tarz platformların internette ön plana çıkmasına neden olmuştur. Sitelerinizin sıralamalarda istenilen başarıyı yakalayabilmesi adına Sosyal Medya çalışmalarınıza ağırlık vermek fazlasıyla önem arz eder duruma gelmiştir.

Facebook, Instagram ve Twitter başta olmak üzere hemen hemen her Sosyal medya platformundan alacağınız Backlink bağlantılarının yanı sıra bu platformlardan ziyaretçi çekmeyi başarmanız arama motoru algoritmaları tarafından dikkat çekmekte ve önemli bir başarı olarak kabul edilmektedir. Geçmiş yıllarda yalnızca “Anahtar Kelime” üzerinden hit çekmenin yeterli olduğu basit çalışmalar günümüzde başarının yalnızca küçük bir kısmını tamamlayabilmektedir. Siteniz adına açmış olduğunuz Sosyal Medya hesabının başarısı yalnızca search engine optimization (SEO) değil alternatif bir ziyaretçi kaynağı haline de gelmiştir.

Sosyal Medya’nın SEO’ya Katkısı

Son yıllarda inanılmaz bir ivme yakalayan Sosyal Medyalar artık milyonlardan ziyade milyarlarca insana hitap ediyor. Birkaç milyon kullanıcıya sahip Sosyal Medyalar artık küçük platformlar olarak görülmekte zira Facebook gibi devasa adresler milyarlarca insanın bir arada bulunduğu platformlardan yalnızca birisi. Facebook, Twitter, Instagram ve ülkemizde yeni yeni popülerleşmeye başlayan Pinterest gibi platformlar içerisinde insanlar saniyeler içerisinde yüz binlerce etkileşim gerçekleştiriyor.

Sosyal Medyanın SEO ya Katkısı
 • Aktif ve doğru bir kullanım sonucunda Sosyal Medya üzerinden yeni ziyaretçiler kazanabilirsiniz. Bir ürün veya içerik satışı gerçekleştiriyorsanız satışlarınızı arttırabilmek için potansiyel müşterilere rahatlıkla ulaşabilirsiniz.
 • Sosyal Medya hesaplarınızın sitenizin ismiyle aynı olması bilinirlik ve marka bilinirliği açısından önemli bir katkı sağlar.
 • Sosyal Medya hesaplarınız üzerinden oldukça önemli ve kaliteli backlinkler alabilirsiniz. Siteniz ve içeriklerinize vereceğiniz bağlantılar index hızınızı büyük oranda arttıracaktır.
 • Sosyal Medya üzerinden sitenizi gören ve ziyaret eden bir kullanıcı aradığını bulması ve site içerisinde geçireceği süreyi uzun tutması SEO açısından önemli bir kriterdir. Hemen çıkma oranını düşürerek sitenizin hızla başarıya ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medya SEO Teknikleri

Farklı Sosyal Medya platformları üzerinde farklı teknikler uygulamanız gerekebilir. Sosyal Medya ve SEO İlişkisi küçümsenmemeli ve profesyonel bir çalışma yürütülmelidir. Sosyal Medyada ürün pazarlama her geçen gün gelişmekte ve satıcılar milyonlara ulaşmaktadır.

Sosyal Medya SEO Teknikleri

Bu kapsamda sosyal medya seo teknikleri hususunda sizlere bazı tavsiyelerimiz bulunuyor;

Facebook SEO Çalışması

Geçmişten günümüze Sosyal Medya kavramını hayatımıza soktuğunu söyleyebileceğimiz en eski platformlardan birisi Facebook’tur. Milyar seviyesini aşmayı başarmış kullanıcı profiliyle sitelerinizin ve markanızın tanınırlığını arttırmak için çalışma gerçekleştirmeniz gereken öncelikli Sosyal Medyalardan birisi Facebook’tur.

Facebook SEO Teknikleri olarak şunları uygulayabilirsiniz.

Facebook SEO Çalışması
 • Facebook sayfanız üzerinde düzenli olarak her gün 1 paylaşım gerçekleştirmeye özen göstermelisiniz. Sayfanızı takip eden kullanıcıları sıkmamak adına bu paylaşım sayısını gün içerisinde 3 ila 5 arasında tutmanız idealdir.
 • Paylaşımlarınızda kullanacağınız görsellerin kalitesini mümkün olduğunca yüksek tutmalısınız.
 • Hesabınızın etkileşim ve analizlerini takip etmelisiniz. Paylaşımlarınıza yapılan yorumları gözden kaçırmamalı ve mümkün olduğunca takipçilerinizle iletişimde kalmalısınız.
 • Facebook topluluklarına katılarak marka bilinirliğini arttırabilmek adına bu alanlarda aktif olabilir ve paylaşımlar gerçekleştirebilirsiniz.

Twitter SEO Çalışması

140 karakter sınırıyla çıktığı ilk günlerde büyük ilgi görmüş ve ülkemizde en popüler 2. Sosyal Medya platformlarından birisi olmayı başaran Twitter, SEO çalışmalarınızda önemli bir yere sahiptir.

Twitter SEO Çalışması

Twitter SEO çalışması olarak şunları önerebiliriz.

 • SEO’ya etkisi en yüksek sosyal medyalardan birisi Twitter’dır. Google sıralama algoritmasına Twitter’ın oldukça önemli bir etkisi olduğundan bahsetmiştir.
 • Etkileşim alabileceğiniz ve takipçilerimizin dönüş sağlayabileceği tarzda paylaşımlarda bulunmak marka bilinirliği ve organik ziyaretçi kazanmanız açısından oldukça önemlidir.
 • Diğer sosyal medya platformlarında kullanacağınız görseller Twitter kullanıcılarında aynı etkiyi yaratmayabilir. Bu nedenle detaylı bir analiz ile profesyonel içerikler oluşturulmalıdır.
 • Günümüzde en hızlı içerik akışının gerçekleştiği Sosyal Medyaların başında Twitter yer almaktadır. Bu nedenle gündemi anlık olarak takip etmeli ve gündeme uygun paylaşımlar yaparak etkileşiminizi arttırmalısınız.
 • Hashtag (#) kullanımı Twitter’da fazlasıyla önemlidir. Markanız ve içeriğinizle ilgili Hashtagler girerek etkileşim sayınızı gözle görülür oranda arttırabilirsiniz.

Youtube SEO Tavsiyeleri

Konu dijital içerik olduğunda kuşkusuz bu konuda en büyük güçlerden birisi Youtube’a ait. Youtube üzerinde marka bilinirliğini arttırmak doğru stratejilerin uygulanmasıyla birlikte kaçınılmaz. İnsanlara izlemekten zevk alacakları ve görsele dayalı yani videolar sunabilirseniz beklemediğiniz bir anda milyonlarca ziyaretçi kazanabilirsiniz.

Youtube SEO Tavsiyeleri

Youtube seo teknikleri hususunda şunları yapabilirsiniz.

 • Marka veya projenize ait içerikler oluşturarak bunları video haline getirebilirseniz Youtube bunları yayınlayabileceğiniz en ideal platformdur.
 • Youtube paylaşımlarınızda en dikkat çekici noktalardan birisi öne çıkan görsellerdir. Youtube kullanıcısı video başlığına bir göz atmasının ardından ilk olarak öne çıkan görsele bir bakış atacaktır. Seçeceğiniz bu görsel içeriğinizi net bir şekilde aktarmakla birlikte insanların dikkatini çekmeyi başarmalı.
 • Başlığın abartılı uzun olmaması ve karakter sınırlandırmalarına uyma zorunluluğu nedeniyle yazamadığınız açıklamaları “Description” yani açıklama bölümüne girmelisiniz. Birçok Youtube kanalı bu alana yeterince önem vermiyor olsa da gerek Youtube içi aramalar gerekse Google aramalarında bu alan oldukça önemli bir yere sahiptir. İçerik ve başlıkla alakalı mümkün olduğunca uzun açıklamalar girebilir ve “Hashtag” kullanabilirsiniz.
 • Youtube kanal ayarlarınızı yaparken site adresiniz, hakkınızda sayfası ve diğer sosyal medya sayfalarınızı eklemeniz çok önemlidir.

Instagram SEO Teknikleri

Instagram SEO Teknikleri

Instagram kişilerin resimlerini paylaştığı sosyal bir platformdur.

Instagram SEO Teknikleri olarak şu hususlara dikkat edebilirsiniz:

 • Yalnızca görselliğe önem vermeniz gereken ve bu tarzda içerikler paylaşabileceğiniz Instagram son yılların en popüler sosyal medyası. Markanızı ve içeriklerinizi temsil edecek görsel paylaşımı Instagram üzerinden ziyaretçi çekmenizi sağlayacaktır.
 • Twitter’da olduğu gibi Instagram’da da Hashtag kullanımı en önemli detaydır. İçeriklerinizle alakalı doğru # kullanımı etkileşim sayınızı önemli ölçüde etkileyecektir.

Linkedin Önemi

Kurumsal bir Sosyal Medya platformu arıyorsanız kuşkusuz bunu en başarılı şekilde yürüten platform Linkedin. Hemen hemen dijital dünyayla en ufak bir bağlantısı bulunan her şirket markasını Linkedin üzerinde göstermekle beraber yeni personel arayışı ve duyurularını bu platform üzerinden gerçekleştirmeyi tercih ediyor.

Linkedin SEO Önemi
 • Eğer bir marka sahibiyseniz hedefinizde yer alan kişi veya kişilere ulaşabilmek adına Linkedin’i aktif bir şekilde kullanmalısınız.
 • Linkedin üzerinde oluşturacağınız sayfanızın içeriğini eksiksiz bir şekilde doldurmalı ve gerekli alanlarda görsel kullanımına önem vermelisiniz.

Pinterest SEO Çalışması

Pinterest her türlü görselin paylaşıldığı pano sistemiyle çalışan bir sosyal platformdur. Webmastarlar tarafından sitelere hit çekmek için kullanılabilir. Her ne kadar Türkiye de  kullanan sayısı çok olmasa da yurt dışında kullanan sayısı Türkiye ye oranla fazladır. Özellikle yabancı dilde sitesi bulunan kişiler niche kelimeler bularak adsenseden ciddi rakamlar kazanabilir. Eğer sizde adsense reklamlarından kazanmak isteyen bir blogersanız pinterest platformuna ağırlık vermeniz kazancınızı artıracaktır.

Pinterest SEO Çalışması

Pinterest seo teknikleri için dikkat edilmesi gerekenler:

 • Kullanıcıların dikkatini çeken görseller ve başlıklar kullanılmalıdır.
 • Kendinize ait, işletmenize ait panolar oluşturmalısınız.
 • Profil açıklamanızda sitenizin anahtar kelimelerini kullanın
 • Pin boyutlarını ve isimlerini optimize edin
 • Pin açıklamalarını anahtar kelimelerinizle yapın
 • Grup panolarına katılın
 • Pinterest analitik kullanın.

SEO Teknikleri ile daha fazla bilgiler öğrenebilir, rakiplerinizin bir adım önüne geçebilirsiniz.

Onur YILMAZER

Adım Onur YILMAZER Wpşefinin kurucusuyum. SEO, Web tasarım ile ilgileniyorum. Öylesine biriyim işte...

İlgili Makaleler

4 Yorum

 1. Çok güzel bir konu. Sosyal medyayı her ne kadar sevmesem de Seo için kullanmak gerekiyor. Ellerinize sağlık Onur bey.

 2. Son zamanlarda sosyal medya seo teknikleri sitelerimize ziyaretçi çekmek için çok önemli bir hal aldı.Bu nedenle çok faydalı bir yazı olmuş.Bilgiler için teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı